Dan Sv. Cecilije

Home Vijesti Dan Sv. Cecilije
Dan Sv. Cecilije Ispis E-mail
Ponedjeljak, 17 Prosinac 2018 13:27

Sveta Cecilija bila je paganka, a kasnije se obratila na kršćansku vjeru. Živjela u III. stoljeću i nakon obraćenja posvetila se potpuno Bogu. Kao vjernica, obratila je na kršćanstvo svoga brata i svoga zaručnika. Kada je upravitelj Rima sve to doznao, dao je Sv. Ceciliju utamničiti i mučiti i konačno odrubiti joj glavu. Postala je zaštitnicom glazbe, jer je cijeloga života uz zvuke citre i harfe pjevala Bogu na slavu himne i psalme.

Dan svete Cecilije u sjemeništu se uvijek svečano obilježava. Naime, u „Paulinumu“ uz gimnazijsko učenje stavlja se veliko značenje na glazbeno obrazovanje. To je zato, jer je Crkvi zadaća propovijedati Evanđelje koji se širi riječima ili pjesmom. Učenici sviraju na raznim instrumentima, a u školi postoji“ Schola Cantorum Paulinum,“ koja nastupa na crkvenim i svjetovnim priredbama. Na Dan Sv. Cecilije , svečanu misu je služio naš profesor glazbe i ravnatelj mons. Josip Mioč. U svom govoru naglasio je važnost i vrijednost liturgijskog pjevanja  u našoj crkvi. Misu su glazbenim točkama uzveličali, Adam Husar, Adam Petrović, Tamaš Kiš, Danijel Hatnađ, Stefan Palifrov, Valentin Erdeg i Alen Mrkaljević.