Kako preživjeti školski život?

Home Vijesti Kako preživjeti školski život?
Kako preživjeti školski život? Drucken E-Mail
Montag, den 12. September 2011 um 11:42 Uhr

Postoje načini koji ti mogu pomoći da škola bude ne tako velika briga, odnosno da ti vrijeme provedeno ondje prođe što prije i ugodnije.

Prijateljstvo. Prijatelji i 'divani' pod malim odmorom mogu osvježiti cijeli dan. Nemoj biti vuk samotnjak, već pokušaj pronaći nekoga tko ima slične interese, s kime te povezuje isti jezik. Samo nemoj odustati i odvojiti se.

Domaća zadaća. Jednostavno – napravi je! Sigurno ćeš reći: 'Bla, bla, bla... Ništa novo, svi gnjave s tim!' No, stvar je u tome što želiš – da to bude tek manja gnjavaža ili još veća gnjavaža? Ako je ne napraviš, velike su šanse da će postati još veća gnjavaža. Stoga se usredotoči, odvoji vrijeme za domaću zadaću i napravi je.

Učitelji. Strogi, malo manje strogi ili pak blagi. Kako bilo, pokušaj ih prihvatiti kao svoje prijatelje, a ne kao neprijatelje. Imaš li dobar argument, uđi u raspravu s njima. Imaš li kakav školski problem, razgovaraj s nekim od učitelja, možda će ti uspjeti pomoći. Sjeti se – kucajte i otvorit će vam se. Također, nije se dobro dodvoravati učiteljima. Dodvoravanje osjete i učitelji i drugi učenici i to nitko ne voli.

Koncentracija. Za vrijeme nastave budi koncentriran. Slušaj što se priča, piši zabilješke, prepisuj s ploče. Tvoj je mozak u jednom od najaktivnijih razdoblja u životu i lako pamti, samo ako ga malo potakneš. Dobra koncentracija u školi znači manje muke i učenja kod kuće. I bolje ocjene, dakako!

Budi aktivan. Nemoj samo sjediti i s oba lakta nasloniti se na klupu te čekati da vrijeme prođe. A ovako vrijeme zaista jako sporo prolazi! Mnogo je bolje biti aktivan. Slušati što se događa u razredu, slušati učitelje, ponuditi se za brisanje ploče i ostale sitne usluge.

I najvažniji savjet poznatog đaka, sv. Tome Akvinskog: „Zalijevaj molitvom, osvjetljavaj Euharistijom, i duša će procvjetati a mozgić spoznavati!