Dan škole i proštenje sjemenišne kapele

Home Vijesti Dan škole i proštenje sjemenišne kapele
Dan škole i proštenje sjemenišne kapele Ispis E-mail
Utorak, 19 Veljača 2019 13:18

Na Dan obraćenja Sv. Pavla apostola, proslavljan je Dan gimnazije „Paulinum“ i ujedno proštenje sjemenišne kapele. Svaka ustanova i svaka crkva sa posebnom pažnjom slavi svoj rođendan, odnosno proštenje, zaštitnika crkve. Tu tradiciju drži i škola i sjemenište „Paulinum“. Ova školska godina je 56. kako „Paulinum“ neprekidno djeluje od osnivanja od 1962-63. godine. Naša škola je jedina takvog karaktera na našim prostorima. Škola je ponosna što među ostalima do sada dala šest biskupa. Šesti biskup je mons. Petar Palić, koji je prošle godine u svibnju posvećen za hvarskog biskupa. Na Danu škole i proštenje sjemeništa, biskup Palić je bio naš dragi gost. On je predvodio svečanu sv. misu i propovijedao na hrvatskom jeziku. Njegovu homiliju donosimo u cijelosti na posebnoj stranici našim čitaocima. Uz biskupa Palića, drugi gost nam je bio Žolt Marton, rektor budimpeštanske bogoslovije.

On je u svom govoru na mađarskom jeziku, istaknuo značaj obraćenja sv. Pavla a zatim vrijednost učenja i znanja koji je potrebno svakom učitelju crkve. Sa gostima su zajedno misili, naš ravnatelj mons. Jožef Mioč i duhovnik, mons. Marko Forgić. Učenici „Paulinuma“ su animirali svetu misu sa čitanjima, pjesmama i molitvom vjernika.

Iza svete pričesti, slijedio je kratki program u čast sv. Pavla našeg zaštitnika i u čast biskupu gostu. Učenici su u kratkom programu izveli pjesme, recitacije i instrumentalne točke. Na kraju slavlja ravnatelj se zahvalio biskupu Paliću i rektoru bogoslovije i ostalim gostima na sudjelovanju.

Iz javnog i političkog života, našu proslavu su svojom prisutnošću uzveličali: Dr János Babity generalni konzul Republike Mađarske, državni sekretar Imre Kern, pokrajinski podsekretar za obrazovanje Zsolt Szakállas, predstavnik ministarstva Gavrilo Grban iz Beograda, predsjednik Mađarskog nacionalnog saveta  Jenő Hajnal, predstavnici grada Subotice, te predstavnici javnog, kulturnog i prosvetnog života grada.

Dan škole i proslava sjemenišne kapele je završen zajedničkim agapeom u velikoj dvorani „Paulinuma”.