Farsang

Home Híreink Farsang
Farsang Nyomtatás E-mail
2019. március 04. hétfő, 12:43

Az év első honapjának, január 6-tól, amely nap az egyházi naptárban vízkereszt ünnepe (Urunk megjelenésének ünnepe) hamvazószerdáig, a nagyböjtöt kezdő napig terjedő időszak a víg farsangok ideje. Az öröm emberi szükséglet. Miként a minden egyes napon bemutatott szentmise örömre szólít fel, hiszen a Feltámadtat ünnepeljük, az élet győzedelmeskedett a halál felett, így a fentebb említett időszakban búcsúzúnk a kihalt zord téli időszaktól és köszöntjük a tavaszt, amely magával hozza a feléledő természetet. A farsang gyökerei már az ókori római korba visszanyúlnak. A megnevezés viszont a XIII. századból ered a bajor-osztrák szóból: vaschang. A Paulinum Gimnázium és Szeminárium (kollégium) falain belül több évtizedes múlttal rendelkezik a farsang. A diákok erre az alkalomra osztályszinten kiszültek előadásokkal. Színpadra vittek jeles világirodalmi műveket, mint például Molière alkotását a Fösvényt, Miguel de Cervantes Saavedra Don Quijote de la Mancha című művének egyes jeleneteit, de ugyancsak szentek életeit is megelevenítették (Szent Gellért, Szent Domonkos).

Ma továbbra is a farsangra nagy igyekvéssel készülnek a tanulók. A kultúresten osztályon ként lépnek fel a fiatalok, és mutatják meg tehetségüket. A farsangestnek nem csak a kitörő vigadozás a célja, hanem a közönség előtti szereplés, kiállás megszokása, félelem legyőzése és a szervező készség fejlesztése. Ilyenkor ki beszédtehetségét, ki hangszeres zenei tudását egyéni vagy kettős előadás keretében előadja. A műsor lebonyolítói és szervezői az érettségizők voltak, akik ezzel tanúságot tettek, hogy felnőttek az önálló szervezés kihívásaihoz.