Kalocsára látogattunk

Datum

Link

 

 

Támogató BETHLEN GÁBOR Alapitvány

 

 

Home Vijesti Kalocsára látogattunk
Kalocsára látogattunk Drucken E-Mail
Freitag, den 21. Juni 2019 um 10:19 Uhr

Magyarország püspökségei közül a legelső alapítások közé tartozik Kalocsa, amelyet Szent István király 1002-ben szervezett meg Esztergom és Veszprém után. Az első püspök Asztrik volt, aki II. Szilveszter pápától koronát hozott Istvánnak. Kalocsa érseki rangjával kapcsolatban két álláspont van. Az egyik, miszerint István király tudatosan alapított két érsekséget Esztergom és Kalocsa székhellyel, hiszen ezen utóbbi az Árpádok fontos székhelye volt. A másik elbeszélés szerint Asztrik három évig tartó betegeskedése idején, mint második esztergomi érsek Esztergomban tartózkodott, ahonnan felgyógyulva visszatért Kalocsára magával véve az érseki címet.

A gazdag 1000 éves történelmi múlttal rendelkező Kalocsai Érsekség örökségével ismerkedtünk meg a múlt hónap, május 29-én megtartott iskolai kirándulás keretében. Utunk legelső állomása a székesegyház volt, amely helyén egykor állt Asztrik, az első püspök által építtetett templom, amely a történelem heves összecsapásait nem vészelte át. A jelenlegi barokk székes templom megálmodója Csáky Imre érsek volt, ám annak felépítése Patachich Gábor érsek idejében történt, ugyanis a török hódoltság alóli felszabadulást követően az elnéptelenedett területet újra kellett szervezni. A székesegyház felújítását 2009-ben kezdték meg. A munkálatok idején régészeti ásatásokat is folytattak, amely során megtalálták Asztrik püspök földi maradványait, ami a templom alatti kriptában megtekinthető. Továbbá megtekinthetőek az ásatás folyamán feltárt Szent István kori és a késő román – kora gótikus második székesegyház alapzatai. A templom megtekintése után szentmisén vettünk részt, amelyet dr. Bábel Balázs érsek mutatott be titkárjával, ft. Fülöp Ernővel és intézetünk elöljáróival.

A mise után az érsek úr a Kalocsai Érsekség XX. századát feldolgozó tanulmány kötetet ajándékozott emlékül, amely kötet számunkra fontos adatokkal bír, hiszen a Szabadkai egyházmegye az érsekség része volt 1923-ig, bár a trianoni eseményekkel már előbb országhatárral leválasztották. A templomban megtekintettük a felújított freskókat és az orgonát, amelyen a kántor, Mo Leányfalusi Vilmos atya több komoly zenei művet játszva bemutatta a hangszer képességeit. A székesegyház után megtekintettük az Astriceum Érseki Múzeumot, ahol kiállításra kerültek az Érseki Kincstár tárgyai. Megtekintettük a kalocsai érsekekről készült portrékat és a megmaradt korabeli érseki viseleteket, amelyeken megfigyelhettük a koron kénti változásokat. A múzeumban kiállításra kerültek az érseki ékszerek és a gazdagon díszített miseruhák és liturgikus kellékek. A kiállítás egyik impozáns és kiemelkedő arany és ezüst ötvösmunka a budapesti Bachruch ötvös-cég által 1893-1896 között készített Szent István király ereklyetartó mellszobor.

A múzeum után az Érseki Kastélyban található Könyvtárat és az itt fellelhető barokk Patachich-termet tekintettük meg. Patachich Ádám érsek felbecsülhetetlen értékű 10 000 kötetből álló magánkönyvtárát a káptalanra hagyva lerakta a jelenlegi könyvtár alapjait. Ezen könyvek a róla elnevezett teremben ma is megtekinthetők számos más kiállított értékes könyvvel együtt.

A számos látni való után a Judit étteremben vendégelt meg bennünket Bábel érsek úr. Az ebéd után a Miasszonyunkról Nevezett Kalocsai Iskolanővérek oktatási intézményét látogattuk meg. Itt Baranyi Alix nővér fogadott bennünket, aki egykor a Paulinumban tanította a magyar nyelvet. Tőle megtudtuk, hogy az egy komplexumban óvoda, általános iskola és gimnázium is működik. A szívélyes fogadás után búcsút intettünk és köszönetet mondtunk házigazdáinknak emlékül jelképes ajándékokat adván.