Radić kápolnát tekintettük meg

Home Vijesti Radić kápolnát tekintettük meg
Radić kápolnát tekintettük meg Ispis E-mail
Petak, 18 Listopad 2019 12:49

Az iskolai órákon a tanulók információkra, ismeretekre tesznek szert. Ezek az órák elméleti tudásukat igyekeznek bővíteni. Viszont mindannyian tudjuk jól, hogy valamit látni vagy megérinteni, sok esetben jobban elmélyíti a tudást. Ezt a célt szolgálja a gyakorlati óra. A Paulinum Gimnázium tanárai és a szeminárium nevelői éppen ezért az iskolai tanév folyamán a gyakorlati órákra is hangsúlyt fektet. Ezért, hogy diákjaink minél jobban megismerjék a jelenlegi lakóhelyüket és környezetüket, valamint történelmét, etnikai és vallási összetételét, több kisebb kirándulást szervez Szabadka területén. Ez alkalommal helyi történelmi és vallási ismeretük gyarapítása gyanánt felkerestük a pravoszláv hitközség temetőjét az Eperjes erdő mellet. Ez a temető Szabadka városának egyik legrégebbi temetője. A temető bejáratánál történelmi beszámolót tartott Miocs József igazgató. A temetőben megtekintettük a II. világháborúban elesett katonáknak emelt emlékműveket és katonai sírokat. Ezután a temetőben fellelhető kápolnához mentünk, amely 1868-ban épült klasszicista stílusban. A kápolna Titus Mačković tervei alapján épült Marija Radić szabadkai gazdag polgár kérésére, aki férje tiszteletére emeltette. Ezen kápolnában gyűlnek össze időközben a szabadkai ókatolikusok istentiszteletre. Az ókatolikusok, mint azt megtudtuk, az 1870-ben tartott I. vatikáni zsinat ellenzéke, akik nem fogadták el a zsinaton kimondott pápai primátusról szóló dogmát. Vezetőjük Ignaz von Döllingen ismert egyháztörténész és müncheni teológiai tanár volt. Soraimat diáktársam szavaival zárom: „Most már ennyivel is többet tudok!”

Huszár Ádám, III. osztály