Jubilarna 50. obljetnica postojanja Paulinuma

Home Vijesti Jubilarna 50. obljetnica postojanja Paulinuma
Jubilarna 50. obljetnica postojanja Paulinuma Drucken E-Mail
Donnerstag, den 26. Januar 2012 um 23:03 Uhr

Prije 50 godina, u siječnju 1962. godine u velikoj su mjeri započela pregovaranja crkvenih i svjetovnih vlasti oko izgradnje i otvorenja nove škole. U proljeće iste godine dobivena je dozvola za otvorenje, a ključnu ulogu za dobivanje ove dozvole odigrala je vatikanska Kongregacija za odgoj i obrazovanje, jer u bivšoj državi nisu blagonaklono gledali na katoličke institucije. Zbog toga je škola sve do u novije vrijeme bivala tek prešutno priznavana, dok nije postala državno priznata. Nakon što je biskup Matija Zvekanović sa savjetnicima izradio dokumente, statut, imenovao profesore i djelatnike, Paulinum je započeo s radom školske 1962/63. godine. U ono vrijeme blagdan sv. Pavla slavio se 30. lipnja, da bi se reformom kalendara uspostavio blagdan Obraćenja sv. Pavla 25. siječnja. I taj dan uzet je kao dan zaštitnika škole i proštenje sjemenišne kapelice.

Ove godine na taj dan – 25. siječnja, proslavit ćemo proštenje naše kapelice te ujedno otvoriti proslavu jubilarne 50. obljetnice postojanja i djelovanja gimnazije i sjemeništa Paulinum. Misu će predvoditi beogradski nadbiskup i metropolit mons. Stanislav Hočevar uz sudjelovanje svih biskupa Međunarodne biskupske konferencije Ćirila i Metoda. Na hrvatskom jeziku prigodnu propovijed će uputiti mons. Đuro Gašparović a na mađarskom mons. Laslo Nemet.