Zarándoklat

Home Vijesti Zarándoklat
Zarándoklat Drucken E-Mail
Mittwoch, den 22. September 2021 um 12:41 Uhr

Szeptember 8-án a Covid-19 vírus okozta járvány miatti hosszú kiesés után újra alkalom nyílt számunkra, hogy hitünk ápolása és tudásunk, tapasztalatunk bővítése céljából zarándok- és tanulmányúton vehettünk részt. Szeptember 8. a szabadkai egyházmegyében az a nap, amikor szerte hívek mozdulnak meg, hogy Kisboldogasszony ünnepén egy szívvel – lélekkel Doroszlón köszönthessék a Megváltó anyját, Szűz Máriát, ugyanis itt található a Szabadkai egyházmegye Mária, Keresztények Segítsége Kegyhelye zarándokhelye. Az ide vezető úton tanárunk igazgatónk ismertette a hely vallási múltját.

A kegyhelyet a középkorban Bajkút néven emlegették. A XII. században alapított monostor első lakói premontrei szerzetesek voltak. 1382-ben a hely más birtokokkal együtt a budai klariszsza apácák tulajdonába került. A török idők alatt a területen fellelhető települések elpusztultak a kút kivételével. A megszállás alóli felszabadulástól a csodatevő kegyhelyet Szentkútnak nevezik. A Historia Domus Sancte Fontis-ban bejegyzett első csoda 1700-ban történt, ám a legismertebb történet 1792-ből származik, miszerint a mindkét szemére vak gombosi Zablócki János imája, aki azért imádkozott, hogy hetvenéves édesanyját valahogy gondozni tudja, meghallgatásra talált. Álmában megjelent a Szűzanya, aki azt az utasítást adta neki, hogy mossa meg szemét a Mosztonga folyó melletti forrás vizében. A férfi ennek megfelelően járt el, és visszanyerte mindkét szeme világát. Ezt követően nőtt meg a zarándokok száma, akik felkeresték a kutat, és azóta napjainkban is hívek seregei keresik fel, akik közül sokan itt keresnek gyógyulást testi bajaikra.

Szűz Mária születésének ünnepnapján részt vettünk a kegyhelyen tartott ünnepi szentmisén és liturgikus cselekményeken a Paulinum nevelőivel, tanáraival és munkatársaival. Az ünnepi szentmisét idén Msgr. Felföldi László, pécsi megyéspüspök vezette, amelyet követte a szokásos szentségimádás az 1861-ben megépített szentkút melletti Mária-szobor előtt. Az ünnepi aszisztenciát ezuttal is a Paulinum tanulói adták. A Doroszlón töltött időnket a kegyhely templomában mondott imával, Szűz Mária közbenjárását kérve zártuk és telve lelki vígasszal és erősítéssel tértünk vissza intézetünkbe.