Drugi dan naše ekskurzije

Home Vijesti Drugi dan naše ekskurzije
Drugi dan naše ekskurzije Ispis E-mail
Petak, 12 Studeni 2021 10:35

Drugi dan naše ekskurzije najprije je vodio nas za Srijemske Krlovce i to do Kapele mira. Tu nam je voditeljica Ana Olajoš protumačila povijesne događaje vezane za pobjedničku slavu protiv turaka i potpisivanja mira između velikih sila tadašnjice i turske vlasti g. 1699. Na daljnjem putu posjetili smo manastir Krušedol, koji je značajan jer se tu nalaze grobovi obitelji Branković i grobovi dvojici srpskih patriarha, među kojima  tu se nalazi sakofag patrijarha Arsenija Čarnojevića. Drugi manastir kojeg smo posjetili bio je ženski manastir monahinja Grgeteg, kojeg je car Leopold I. darivao sestrama g. 17O8. U glavni grad Beograd stigli smo u podne, upravo u pravo vrijeme, jer smo bili već gladni, ali naručeni ručak nas je čekao na Kalimegdanskom restoranu „Mikon“. Kalimegdan je zapravo već tvrđava, pa smo poslije objeda obišli tvrđavu, zidine i vidikovac sa kojeg se vidi cijela panorama i rijeke Donav i Sava. Nakon male rekreacije i odmora u Kalimegdanskom parku, nastavili smo put do Zemuna. Tu smo pogledali utvrdu i obnovljenu kulu,te stari dio grada Zemuna sa crkvama i sa starim stilskim zgradama. Zemun nam je bio zadnje mjesto naše ekskurzije. Poslije dvodnevnog obilazka mnogih značajnih mjesta, povijesnih, kulturnih i vjerskih znamenitosti, malo umorni ali prepuni vrijednih doživljaja i uspomena vratli smo se u naš Paulinum. Sve što smo vidjeli i doživjeli, popunjuje ono, što učimo u našoj gimnaziji. Zato smo zahvalni onima, koji su nam tu značajnu ekskurziju omogućili, ostvarili i finansirali.

Filip Svirčev