Petsto godina „Judite”

Home Vijesti Petsto godina „Judite”
Petsto godina „Judite” Ispis E-mail
Ponedjeljak, 06 Prosinac 2021 12:35

Prošlo je 500 godina od tiskanja epa „Judita”, Marka Mrulića,  hrvatskog pisca, koje je značajno djelo doba renesanse. Biblijska tema o hrabroj Juditi inspirirala je pisca da podsjeća svoj narod na hrabrost i na obranu svoje države od najezde turaka. Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje pridružio se obilježenju 500. obljetnice  tiskanja prvog književno-umjetničkog djela na hrvatskom jeziku „Judite”.  Godina 2021. proglašena je godinom čitanja, godinom Marka Marulića. Marulić je rođen  1450. u Splitu, u plemićkoj obitelji Pečenić, a umro je 1524. u svom rodnom gradu. Učitelj mu je bio poznati humanista, Tideo Acciarini, a školovanje je  kasnije nastavio u Padovi. Cijeli život je proživio u Splitu i pisao na hrvatskom, latinskom i talijanskom jeziku. Najpoznatija djela su mu spomenuta „Judita”, zatim „Davidijada” i „Evanđelistar”. U našoj gimnaziji redovno se poučava Hrvatska renesansa i glavni predstavnik Marko Marulić, a ove godine posebno s obzirom na veliki jubilej djela „Judita”.