Ljetni radovi u Paulinumu

Home Vijesti Ljetni radovi u Paulinumu
Ljetni radovi u Paulinumu Drucken E-Mail
Freitag, den 13. September 2013 um 11:26 Uhr

I ovog ljeta su u sjemeništu i gimnaziji Paulinum bili radovi oko obnavljanja prostorija. Zgrada, koja već pedeset godina postoji, naročito kada se radi o prosvetnoj ustanovi, uvijek ima šta da se obnovi, odnosno popravi. Mnogo smo razmišljali, kako i gdje da započinjemo obnove . Zato, što su finansijske mogućnosti bili jako ograničeni. Poglavari škole su se odlučili za renoviranje prvog kata, gdje se nalaze učionice i zajedničke prostorije škole. Na ovom katu trebalo je obnoviti instalaciju struje, promjenu podova i stubišta, a zatim dati molovati i farbati prostorije i učionice. Osim ovih radova, obnovljena je mala blagovaonica, glavni ulaz i sakristija.Ove radove smo mogli izvesti samo uz pomoć dobročinitelja, jer finansijski okvir sjemeništa i biskupije su jako oskudni. Među dobročiniteljima na prvom mjestu trebamo spomenuti i zahvaliti nadbiskupiji Padernborn , zatim austrijsku Izdavačku kuću Styria iz Graza. Najveći dio finansijskih izdataka su ove dvije ustanove osigurale, a zatim i osobno je pomagao prof. Dr. Johann Trummer. Ove institucije i još neki pojedinci nose na srcu naše sjemenište i gimnaziju Paulinum i uvijek su spremni da prema njihovim mogućnostima nama pomažu. Naš rektor je u vezi sa njima i može uvijek računati na njihovu pomoć.

Osim spomenutih, za obnovu u Paulinumu, pomogla je  Kancelarija za saradnju s crkvama i verskim zajednicama iz Beograda i lokalna Samouprava iz Subotice. Također zahvaljujemo našim vjernicima i dobročiniteljima, koji su spremni da u teškim uslovima života, pomažu našim učenicima, da imaju što bolje uslove za rad i za napredovanje u znanju. Radove u zgradi je izveo poduzeće "Yumol" iz Subotice. Nakon završetka radova oko uređenja i spremanja prostorija najviše su se zalagali vlč. Laslo Baranji prefekt, Marijan Kujundžić odgojitelj, Marija Jozić i Erika Takač, tajnica Ibolja Dulić, a od učenika subotički sjemeništarci Senad Emra i Bogdan Rudinski.

Zahvalni smo dragome Bogu, što je moglo biti sve pripremljeno i završeno za početak nove školske godine, da bi naši učenici mogli u što boljim uslovima živjeti i raditi.