A péterváradi és karlócai tanulmány út

Home Vijesti A péterváradi és karlócai tanulmány út
A péterváradi és karlócai tanulmány út Drucken E-Mail
Samstag, den 23. November 2013 um 10:48 Uhr

Az elmúlt héten egy igencsak tartalmas és történelmi, kulturális és művészeti ismereteinket gazdagító kiránduláson vettünk részt Péterváradon, Karlócán és Újvidéken. Először a péterváradi múzeumban megnéztük  a múzeum állandó kiállítását, tárlatát, ahol megismerkedtünk a vár és a város történelmével, majd pedig megtekintettük a föld alatti, katonai védelmi alagútrendszert.

Pétervárad után elmentünk Karlócára, amely egy nagyon szép barokk stílusban épült kis város, tele történelmi emlékkel, gyönyörű épületekkel, templomokkal, intézményekkel.

A Karlóca fölé magasodó domb tetején található a Béke kápolnaként ismert Béke Királynője templom, melyet a karlócai békekötés (1699) helyszínére építettek.

A napjainkban is látható templomot 1817-ben építették. Az 1699. január 26-án aláírt karlócai béke az 1683-1697-es, a törököket a Magyar Királyság területéről kiűző osztrák-oszmán háborút zárta le, amely az utóbbiak vereségével zárult. Karlóca városa a középkor és az elmúlt századok folyamán a szerb egyházi intézmények székhelye volt. Itt található az 1758-ban épült Szent Miklós katedrális, a pátriárkai kastély, a gimnázium, a teológiai iskola, az ortodox papnevelő intézet.

Visszatérőben megálltunk még Újvidéken és rövid sétát tettünk a belvárosban, ahol megtekintettük a Mária Neve plébániatemplomot és a szerb ortodox székesegyházat. Kirándulásunk valóban tartalmas volt, hiszen mindazt, amit eddig a könyvekből tanultunk és tanárainktól hallottunk, most szemünk előtt volt, az események színhelyei viszont visszaröpítettek minket a múltba, abba, amely jelentősen meghatározta Európa történelmét.

Ezt az értékes és hasznos tanulmányi utat nem tudtuk volna megvalósítani, amennyiben nem támogatott volna bennünket a Tartományi Oktatási Titkárság. Ezért hálás köszönettel maradunk Mgr. Deli Andor titkár úrnak és munkatársainak.