Tíz éve akkreditáció, tíz éve támogatás

Home Vijesti Tíz éve akkreditáció, tíz éve támogatás
Tíz éve akkreditáció, tíz éve támogatás Drucken E-Mail
Samstag, den 01. März 2014 um 09:53 Uhr

A II. Világháború után az akkori egypárt rendszer embertelen módon tulajdonította el a magán és az egyházi vagyont. A vagyont az egyház nem azért szerezte, hogy az egyházi személyek (papok, apácák) jól éljenek, hanem azért, hogy karban tudják tartani a templomokat, és hogy működtetni tudják az intézményeket. Az uralkodó párt mindezt semmibe vette, és azt mondta: „a nép nevében vette el”, de sajnos saját javukra használták fel.” Az akkori párt jól tudta, hogy nem ők érdemelték ki és nem is ők örökölték a vagyont, ezért nem nagyon törődtek vele, csak élvezték az ingyen szerzést. Az épületeket teljesen tönkre tették, mindezek elhasználódtak. Tudnivaló volt, hogy egyszer egy ilyen rendszernek vége lesz. Ez megtörtént a 90-es évek elején és végül a 2000. esztendőben. Ekkor jöttek a változások és a rendszerváltás. Lassan elindult a visszaszármaztatás folyamata és az egyházak helyzetének rendezése. Az iskolákban be lett vezetve a hitoktatás, az egyházak szabadon végezhették küldetésüket, az egyházi személyeket képző iskolák, és a teológiák elismerésben részesültek. Többek között a Paulinum Püspökségi Klasszikus Gimnáziumot is akkreditálta az állam. Az akkreditáció elismeréssel és anyagi támogatás útján történik. Az elismerés óta tíz esztendő telt el és a támogatás nélkül, a mai válságos helyzetben az egyházmegye nem tudná működtetni a Paulinumot és a szabadkai Kateketikai Intézetet. A támogatás először is az anyagiakat foglalja magába, utána viszont iskolai felszerelésekben nyilvánul meg.

A támogatást az állam a Vallásügyi Minisztérium által juttatja el hozzánk. Az elmúlt esztendőben értékes iskolai felszerelés és szemléltető eszközöket kaptunk ajándékba. Ezek között megemlítjük a számítógépes rendszer karbantartását és felújítását, a titkárság adminisztratív működését, iskolai felszereléseket, az intézet és az iskola épületének folyamatos felújítását, valamint a sporteszközöket testnevelés céljából. E mellet az állam támogatja a tanárok továbbképzését, valamint tanulóink számára a tanulmányi kirándulásokat és fellépéseket.

Az iskola és az intézet elöljárói, tanárai és tanulói hálásak a Vallásügyi Minisztérium megbízottjainak, akik megértéssel vannak irántunk, valamint közvetítenek és tartják a kapcsolatot iskolánk és a Szerbiai Kormány között.