Diakóvári kiránduláson

Home Vijesti Diakóvári kiránduláson
Diakóvári kiránduláson Drucken E-Mail
Mittwoch, den 23. April 2014 um 08:27 Uhr

A Paulinum közössége időközben, amikor az iskolai programok valamint az anyagi feltételek lehetővé teszi, nemcsak az egyházmegye egyes plébániájára látogatnak el vagy belföldi kirándulásokon vesznek részt, hanem olykor-olykor külföldre is szervez az intézmény vezetősége kirándulást. Szabadka Város Önkormányzata anyagi támogatásának köszönhetően a paulinisták április 06-án, vasárnap egy egésznapos kiránduláson és egyben látogatáson vettek részt a horvátországi Diakóváron (Dakovo) és Eszéken. Látogatásunk elsődleges célpontja a diakóvári papnevelő intézet elöljáróságának és növendékeinek meglátogatása volt, valamint teológiai fakultás megtekintése. A Szabadkai Püspökség papságának egy jó része Diakóváron végezte teológiai tanulmányait és ennek köszönhetően a két püspökség között hosszú évtizedekre visszanyúló kapcsolat alakult ki. A horvát ajkú papnövendékek ma is többnyire a diakóvári szemináriumban tanulnak és készülnek fel a papságra. Látogatásunk szentmisével kezdődött a székesegyházban, melyet a szeminárium nyugalmazott rektora, Dr. Ivan Curic vezetett. A szentmise után megtekintettük a szeminárium épületét, majd ezt követte az ünnepi ebéd az elöljárókkal és a kispapokkal. A Paulinum közösségét nagy szeretettel fogadta Dr. Ivan Andric rektor, aki egyben kifejezte örömét látogatásunk alkalmából. Az ebédet követően Mates Emanuel harmadéves papnövendék, aki néhány évvel ezelőtt még a Paulinum diákja volt, megmutatta az érseki központ legfontosabb intézményeit és nevezetességeit. Megtekintettük a teológiai fakultás épületét, az előadó és közösségi termeket, a székesegyházat valamint az altemplomot, a diakóvári püspökök temetkezési helyét, az érseki palotát és az egyházmegyei múzeumot. Ezt követően rövid sétát tettünk a szűk belvárosban, majd ezt követően rövid látogatást tettünk a Keresztes Nővérek központi rendházában. A kora esti órákban, visszafelé tartva, Eszékre is ellátogattunk, ahol megtekintettük a társszékesegyházat, a belvárost, valamint a ferences templomot és kolostort. Fra. Dukai Zoltán ferences atya szépen megszervezte fogadásunkat, nemcsak hogy idegenvezetést és tartalmas ismertetőt kaptunk a templomról, a kolostorról és a ferencesek jelenlétéről Eszéken, de még egy bőséges vacsorával is kedveskedett, amelyért nagyon hálásak vagyunk. E mellett köszönet a vendéglátóknak és mindazoknak, akik bármilyen módon hozzájárultak a szép és tartalmas kirándulás megszervezéséhet.