Jubileumi ünnepségen Macedóniában

Home Vijesti Jubileumi ünnepségen Macedóniában
Jubileumi ünnepségen Macedóniában Drucken E-Mail
Montag, den 20. Oktober 2014 um 07:21 Uhr

2014. október 05-én, vasárnap ünnepelte a Dél-macedóniai Radovo görögkatolikus egyházközség újraalapításának 100. évfordulóját. A 20. század első felében dúló Balkán Háborúk idején a helyi, többnyire görögkatolikus lakosságot száműzték és meghurcolták, és a vidék szinte teljesen elnéptelenedett, a vallási élet pedig jóformán megszűnt. De hála a Gondviselésnek, a békeszerződés megkötésével és a határok rendezésével, valamint a megmaradt hívő lakosság kitartásának köszönhetően, ha nagy nehézségek árán is, de újra lehetett szervezni az egyházi és vallási életet. Az újraszervezésben kitűnik a Strumica mellet fekvő település, Radovo, ahol 1914-ben újraalapították a plébániát és újraindulhatott a vallási élet. A gyümölcsöző vallási életnek tudható be az a tény is, hogy az elmúlt évszázad folyamán a település és a környékbeli plébániák adták a legtöbb papot a macedóniai görögkatolikus egyháznak. A Paulinum megnyitását követően, az akkori macedón püspök az egyházmegye szeminaristáit vonakodás nélkül Szabadkára, a Paulinumba küldte tanulni, akik ma is eredményes munkát végeznek Macedónia-szerte. A jelenlegi püspök is, Msgr. Dr. Stojanov Kiro, aki szintén radovoi születésű és paulinista diák volt, szeminaristáit és kispapjelöltjeit a Paulinumba küldi tanulni. Jelenleg is négy macedón diák tanul az intézetben. A jubileumi ünnepségre Dr. Stojanov Zoran görögkatolikus paróchus (plébános), akinek mindkét fia paulinista diák, meghívta a Paulinum elöljáróit, hogy együtt adjunk hálát az elmúlt száz évért. A Paulinum Szemináriumot a prefektus atya és a macedón növendékek képviselték. Az ünnepi liturgiát Msgr. Stojanov Kiro püspök vezette a jelenlevő papsággal. Az ünnepség közös agapéval, társalgással és ismerkedéssel zárult.