Hirek

Datum

Link

 

 

Támogató BETHLEN GÁBOR Alapitvány

 

 

Home Vijesti
Hirek
In Memoriam † Miocs József (1942-2023) igazgató – rektor Drucken E-Mail
Montag, den 19. Februar 2024 um 13:18 Uhr

Msgr. art. m. Miocs József, a szabadkai Paulinum Püspökségi Klasszikus Gimnázium és Kollégium rektora, címzetes apát, pápai prelátus május 24-én, életének 82., papságának 55. évében visszaadta lelkét a Teremtőnek. Szombaton, május 27-én lelke üdvéért gyászmisét szolgáltattak a kúlai Szent György-templomban, majd utolsó útjára kísérték a helyi katolikus temetőben.

Miocs József Kúlán született 1942-ben. Az általános iskolát szülővárosában végezte el, majd a gimnáziumot-kisszemináriumot Zágrábban fejezete be. Egyetemi tanulmányainak idején is ebben a városban maradt. Előbb a Hittudományi Karon folytatott teológiai és filozófia tanulmányokat, majd a zágrábi Zeneművészeti Főiskola egyházzenei szakán is oklevelet szerzett. 1968-ban szentelték pappá Szabadkán. A Paulinum Püspökségi Klasszikus Gimnázium és Kollégium tanári karához 1975-ben csatlakozott, majd a székesegyház karnagya, a Szent Teréz magyar énekkar vezetője lett. Ezt követően, 1981-től a Paulinum igazgatója, majd 1988-tól haláláig a szeminárium rektora volt. A nevéhez fűződik az intézmény akkreditációja, hiszen 1989-ig az iskola bizonyítványait hivatalosan nem ismerték el. Kitartó munkájának és igyekezetének köszönhetően 1990-től a bizonyítványokat elfogadják, majd 2004-ben megvalósult az akkreditáció is. Emellett zenetanárként is fontos szerepet töltött be az intézmény életében, hiszen ötvenéves tanári pályát tudhatott maga mögött.

A tanítás, a diákok nevelése, valamint a Paulinum mellett életében fontos szerepet töltött be az egyházi zene. A Szabadkai Egyházmegye zenei életének megszervezésében is tevékenyen részt vett. A Schola Cantorum Paulinum énekkart 1973-ban állapította meg a székesegyház fennállásának 200. évfordulója alkalmából Az Ezüstcsengő egyházi gyermek és Ifjúsági kórusok dalversenyét és szemléjét 1995-től szervezte meg. Ezenkívül több zenei alkotás és kiadvány is fűződik a nevéhez. Ezek közül a Zsoltárok gyűjteménye 1971-ben jelent meg, a Szent Teréz mise 1991-ben, a Szabadkai egyházmegye orgonái című könyve pedig 2000-ben látott napvilágot, míg a Négy passió című művét 2003-ban adták ki. Miocs József tagja volt a Himnológiai Társaságnak, az Európai Egyházzenei Társaságnak, illetve a magyar és horvát egyházzenei társaságoknak.

Munkásságáért élete során több elismerésben is részesült. A Magyar Köztársaság Aranyérdemkereszt kitüntetését 2007-ben, Szabadka Város díszpolgári címét 2008-ban nyerte el. Tavaly novemberben ötvenéves oktatói, nevelői és lelkipásztori szolgálatának elismeréseként Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetésben részesült.

 

Agárdi Brigitta

 
Önkéntes voltam a pápai Szentmisén Drucken E-Mail
Montag, den 19. Februar 2024 um 12:38 Uhr

Gyakorlatból tudom, hogy az idősebb embernek is hasznát vehetik. Ezzel a meggyőződéssel jelentkeztem önkéntesnek két évvel ezelőtt a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra – mondván, gyertyaosztónak még megteszem. Úgy is volt, sőt, többet is rám bíztak. Az egy hét életem egyik legszebb élménye volt.

Miután értesültem arról, hogy Ferenc pápa Magyarországra látogat, elkezdtem kutakodni, hogy hogy lehetek önkéntes. Végül a Magyar Kurírban megjelenő cikk alapján regisztráltam és jelentkeztem be. Immár „hivatalos“ önkéntesként izgatottan és egyre türelmetlenebbül vártam a kiírást, hova jelentkezhetek. Azt sejtettem, hogy lesz próbanap is, ezért a pápai misére esett a választásom. A terület, amelyre bejelentkeztem az „Egyházi személyek-, fellépők- és közreműködők koordinálása“ volt, ezen belül pedig a „Papok és Egyházi személyek ültetése“ csoportba.

Borisz fiammal már pénteken délután felutaztunk Budapestre, hogy ott tudjak lenni a próbán.

Április 29-én, szombaton volt a próbanap. Budapest hajnali ötkor még alszik, a (villamos, metró) megállók üresek. Hatra kellett ott lennem az Alkotmány utcában lévő bázisnak nevezett Közgazdasági Egyetem előtt. A bázisban egy újabb regisztráció következett, és miután átadtuk az előre kitöltött szerződésünket, megkaptuk az esőköpenyt, egy „Önkéntes“ feliratú pólót egy alkalmi kis vászon hátizsákba csomagolva. Meg egy-egy szendvicset és vizet. Utána következett a terepbejárás, hogy mindenki tudja, hol, mikor mi lesz a feladata. Akkor alkalmunk volt egészen közelről látni a pódiumot, amelyen a pápa a Szentmisét be fogja mutatni. Mintegy 30-an voltunk a csoportban. Koordinátorunk profi módon vezetett végig bennünket, a várható buktatókra külön felhívta a figyelmünket. Még egy kis protokoll-képzést is tartott.

Vasárnap 5-re mentünk. Az első metróval. Csak kék esőkabátos önkéntes utazott rajta meg néhány idős házaspár. Az egyik néni nagy boldogan újságolta, hogy képzeljük, a Rózsák terén lekezelt vele a pápa, sőt, még rózsafűzért is kapott tőle! Már a metróban ünnepi hangulat volt.

Hat óra felé foglaltuk el „hivatali helyünket“ a Balassi utca végén. A villamossíneken volt egy belélpetőpont, ahol mindenkit átmotoztak. Ez után állt egy hatalmas sátor, amelyekben állványokon lógtak az egyforma miseruhák. Úgy értesültünk, hogy 2000 pap fog részt venni a szentmisén. Minden pap beöltözve, egy fehér kalappal jött ki a sátorból. Az önkéntesek feladata volt, hogy őket elvezessük a papi szektorba és megfelelő helyre ültessük (feltöltöttük előlről hátrafelé a sorokat). Az érkező papokat „Dícsértessék“-kel, „Isten hozta“-val, a görögkatolikusokat pedig „Jézus feltámadt“-al köszöntöttük (nálunk a pravoszlávok is így köszönnek a húsvéti ünnepkör idején, Hristos se rodi“). A legnagyobb tekintélyű pap minden bizonnyal Kozma Imre atya, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat megalapítója volt. De ott voltak a Szabadkai Püspökség papjai is, Fazekas Ferenc helynök vezetésével. A Püspökség három kispapjával is volt alkalmam szót váltani. Örültem a hazai arcoknak.

A beléptetés ideje alatt hangos imádkozás és több tanúságtétel hangzott el.

Egyre kevésbé volt hideg, az idő gyorsan elszállt és bezárták a beléptető kapukat. Ekkor már szabadok voltunk. Nemsokkal később hangos éljenzés volt hallható (némák voltak a hangszórók). Megjelent a tömegben (és a hatalmas kivetítőkön) a pápa. Szerencsém volt, kb. 3 m-re haladt el tőlem, áldást is adott. Nem sokkal később elkezdődött a Szentmise. Mi, önkéntesek benn maradhattunk a papi szektorban, azaz a miséző papsághoz legközelebbi szektorban. Közel voltunk az oltárhoz és a szentatyához.

Az egész mise alatt érezni lehetett, hogy ez a mise más, mint egy másik. Ünnepélyesebb, felemelőbb. Ferenc pápa tette azzá. Ő, Krisztus helytartója, a Vatikán első embere, Róma püspöke, egy derűlátó, mosolygós, közvetlen, magyarokat szerető (nem mintha különbséget tenne) pápa. Nem utolsó sorban bátorító is. Az áldás és a himnuszok elhangzása után tolókocsiban távozott közülünk, de a tömeg még sokáig éltette, a kórus pedig sokáig énekelt. A Győzelemről énekeljen NEK-dal és a nálunk ritkábban hallható Boldogasszony anyánk is elhangzott. Oltáriszentség és Szűzanya. Hitünk két sarkalatos pontja. Ezeket az énekeket csak nagy tömegek tudják igazán szépen és szívből elénekelni. Most szívből jött minden hang.

Elment Ferenc pápa. De senki se nosztalgiázott, sajnálkozott ezen. Mindenki boldog volt, hogy ott volt, Vele együtt imádkozott és dicsőítette Istent és a Szűzanyát. Egy hatalmas lelki töltettel hagytam el a Kossuth teret, és ezt az örömet tovább adtam. Örömömre szolgált az is, hogy valahol a tömegben ott volt kisebb fiam, Ábel is és Anna 4 éves unokám, aki beszámolt arról, hogy ők mit és hogy láttak.

Hetven évesen úgy érzem, hogy Istentől megint egy nagyon szép ajándékot kaptam, kegyelmet, hogy ép testtel és lélekkel ott lehettem a pápa közelében és egy picit én is hozzájárulhattam ehhez az ünnepi Szentmiséhez.

Dr. Czékus Géza

 
Szent Márk napját ünnepeltük Drucken E-Mail
Montag, den 19. Februar 2024 um 10:12 Uhr

Az Egyház április 25-én a liturgikus kalendárium szerint szent Márkról emlékezett meg, aki a négy kánoni evangélium egyik szerzője. A Paulinum közössége ezen a napon különös képpen is ünnepelt, ugyanis a szeminárium (kollégium) lelkésze, Forgić Marko atya e napon ünnepli névnapját.

Marko atya délelőtt a tanárokat vendégelte meg, este pedig a kápolnában az előlárókkal és a diákokkal szent misét mutatott be szent Márk tiszteletére. A lelkész beszédében méltatta a szent életét, aki gyermek volt, amikor Keresztelő János megkezdte tevékenységét és Jeruzsálemben Jézus Krisztus meghalt és föltámadt. Az Apostolok Cselekedeteiből tudjuk, hogy Péter, miután csodálatosan kiszabadult Heródes börtönéből, ,,elment Máriának, a Márknak nevezett János anyjának házába, ahol sokan együtt voltak és imádkoztak”. Márk anyja özvegy lehetett, mert a férjéről soha nincs szó. Házát az első jeruzsálemi keresztények rendelkezésére bocsátotta. Pétert a háznép is jól ismerte, mert az ajtónálló szolgáló, Rodé a hangjáról ráismert (ApCsel 12,11-17). A Getszemáni-kert is Márk anyjáé lehetett, így alhatott Márk az Úr elfogatásának éjjelén ebben a kertben. Amikor ugyanis az Urat elfogták, és minden tanítványa elmenekült, ,,egy ifjú követte, meztelen testét csak egy gyolcslepel fedte. Amikor meg akarták fogni, otthagyta a gyolcsleplet, és meztelenül elfutott” (Mk 14,51-52). Márk először Péter apostol, majd Pál apostol követője volt a missziós utakon. A legszorosabb kapcsolat Péterhez fűzte, annyira, hogy a hagyomány úgy beszél Márkról, mint ,,Péter tolmácsáról”. Ezzel függ össze evangéliuma is. A rómaiak ugyanis, látván, hogy Péter megöregedett, kérték Márkot, foglalja írásba az evangéliumot, amelyet Péter hirdetett nekik. Márk az az alexandriai egyház alapítója és a város első püspöke, ahol vértanúhalált halt. Velencei kereskedők megszerezték ereklyéit, és az arabok pusztítása elől Velencébe vitték. Ettől kezdve Szent Márk Velence védőszentje. A szentmise után a rektor, Miocs József atya és a diákok köszöntötték Marko atyát névnapja alkalmából.

 
Pápalátogatás Drucken E-Mail
Montag, den 19. Februar 2024 um 10:03 Uhr

2023 április 29-én szombaton a pápa fiatalokkal találkozott a budapesti Papp László sportarénában.

A Papp László sportarénában találkozott szombaton délután fél ötkor Ferenc pápa a fiatalokkal, akik nemcsak számban, hanem kirobbanó lelkesedésükkel töltötték meg a stadiont. Tanúságtételek, énekek és imák hangzottak el, a Szentatya pedig közvetlen módon válaszolt nekik, lelkükre kötve a megbocsátás, a lehajló szolgálat, a tudatos célkitűzés és edzés, az ima és a csend, a bátor igazságkeresés, a tanúságtétel és a szíves önátadás fontosságát.

Számomra Ferenc beszéded egyértelmű és megható volt, különösen azért, mert amikor beszélt mind a 11 ezer fiatal csendben figyelt és hallgatta szavait.

Utazásunk Csantavérről szegedre busszal történt, ottt vonatra szálltunk és indultunk Budapestre. A hosszú és fársztó út ellenére mindenki zgatottan várta, hogy láthassa Krisztus földi helytartóját. A pápai beszéd előtt egy kis lelkesítő koncertet kaptk a fiatalok, ahol Rúzsa Magdi is fellépett. A pár óráig tartó műsor után elindultunk haza és az úton hazafelé megbeszéltük, hogy kinek mi maradt meg legjobban, mely része tetszett neki legjobban az elmúlt pár órából. Számomra ez egy felejthetetlen élmény marad mindörökre.

 
Az államiság napja Drucken E-Mail
Dienstag, den 21. März 2023 um 12:57 Uhr

Szerbia államiságának ünnepe február 15-e, ugyanis 1804-ben február 15-én kezdetét vette a szerb felkelés Orašac-on. Ekkor a belgrádi pasalik területén élő szerbek vezetői összegyűltek, és döntést hoztak, amelynek értelmében felkelést szerveznek  törökök ellen. A felkelés vezérévé Đorđe Petrović-Karađorđét választották. 1835-ben szintén február 15-én Kragujevacon volt megtartva a nemzetgyűlés, amelyen a Szerb Fejedelemség első alkotmánya el lett fogadva. A történelem folyamán Szerbiának több alkotmány is volt. A jelenleg érvényben levő alkotmányt 2006-ban hozták meg. Február 15-ét, mint az államiság napját a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság idején is ünnepelték, majd megszüntették. 2001-ben újabb döntés után ismét előírt ünnep lett, amely 2012-től kétnapossá vált, ami azt jelenti, hogy február 15-e mellett 16-a is ünnep. Ezeken a napokon állami rendelet alapján az oktatási és más állami intézményekben munkaszüneti napok voltak.

 
A Schöfft kiállításon Drucken E-Mail
Dienstag, den 21. März 2023 um 12:42 Uhr

A Szabadkai Városi Múzeum kiállítást rendezett a pesti Schöfft család festőművészek alkotásaiból, amelyen portrék és oltárképek voltak megtekinthetőek a látogatók számára. A kiállítást Dr. Szvoboda D. Gabriella művészettörténész  nyitotta meg. Beszédében kiemelte, hogy nemcsak Schöfft Károlyról van szó, hanem a családtagjairól is, akik gerenrációkon keresztül festőművészeket soroltattak fel.

Ezen festő család a XVIII. század második felétől a XIX. század elejéig a képzőalkotás területén a legismertebbek között voltak számon tartva. A család három festő generációjából az elsők csupán templomi oltárképeket  festettek, míg az utolsó tagok már egyéni megrendelés után a portrékat is megfestették. A Schöfft család Magyarország, Vajdaság, Horvátország és Románia területén tevékenykedett és részesült elismerésben. A festmények stílusa leginkább késői barokk, majd klasszicista és végül  romantikus stílusban  készültek.  A múzeum galériájában számos király, nemes ember, mint Ferenc magyar király és osztrák császár, valamint gróf Széchenyi István  portréja és templomok oltárképei voltak megtekinthetőek. Szabadka városa Schöfft egyik legszebb képével dicsekedhet, a székesegyház Szent Teréz  oltárképével. A tárlat szervezője Dr Papp Korhecz Zsuzsanna volt. A megnyítón többek között jelen volt Msgr. Dr Német László, belgrádi érsek-metropolíta és  Msgr. Fazekas Ferenc egyházmegyei kormányzó.

 
Iskolák látogatása Drucken E-Mail
Dienstag, den 21. März 2023 um 12:25 Uhr

A Szabadkai Egyházmegye Ifjúsága bizottság szervezése révén idén február 15-én megtartották az egyházmegye leendő bérmálkozóinak találkozóját Tóthfaluban. Az összejövetelen 260 nyolcadikos vett részt. Ezen a napon a fiatalok számára számos program lett szervezve, amelyek révén mind kikapcsolódhattak és ismereteiket bővithették a Szabadkai Egyházmegye intézményeit illetően. Ezen a rendezvényen mi is jelen voltunk, és tanárainkkal együtt képviseltük a Paulinum gimnáziumot. Előadások keretében ismertettük a gimnázium oktatási programját és a külön foglalkozások nyújtotta lehetőségeket. Így kedvre derítés képpen és a kapott tudás szemléltetésére hangszerekkel (fuvola és gitár kettős) zenei darabokat adtunk elő. Továbbá élménybeszámolókat mondtunk a kirándulásokról és a mindennapi élményekről. A tóthfalusi találkozó előtt már jártunk más általános iskolákban is, ahol a nyolcadikos diákok számára mutattuk be a Paulinum Gimnáziumot és Szemináriumot (Kollégium). Csorba Ottó tanár úr jóvoltából lehetőség nyílott, hogy idén is eljutottunk a hajdújárási Petőfi Sándor Általános Iskolába és a királyhalmi Petőfi Sándor iskolába. Tóth B. Kornél és Agárdi Brigitta tanárokkal együtt beszéltek a gimnáziumról Huszár Andor és Pozder Damján, majd mint Tóthfaluban Pozder Damján fuvolán és Kontra Antonij gitáron zenéltek. Úgyszintén a szabadkai Széchenyi István Általános Iskolában is lehetőség nyílt az iskola vezetősége részéről, hogy Tojzán László nevelővel beszámolót tartsunk az ottani végzős tanulóknak.

A Paulinum Gimnáziumba fiúk és lányok a kisérettségi megszerzése után tudnak beiratkozni, ahol majd az intézet által átadott és az állam által jóváhagyott újabb megreformált oktatási program szerint lehet középoktatási képzésben részesülni.

Intézetünk szeretettel vár minden érdeklődőt. Előzetes egyeztetés alapján megtekinthető és további információk kaphatók.

Elérhetőségeink: Szabadka, Szent Teréz tér 2, tel.:024/555-340, e-mail: Diese E-Mail-Adresse ist gegen Spambots geschützt! JavaScript muss aktiviert werden, damit sie angezeigt werden kann.

 
Szentségimádás és lelkinap Drucken E-Mail
Dienstag, den 21. März 2023 um 12:13 Uhr

A Paulinum Gimnázium és Szeminárium kápolnájában az éves szentségimádási nap január 31-én van. Mint köztudott, a Egyház minden egyházmegyéjében néhány nap kivételével a naptári év folyamán előre meghatározott sorrend szerint minden plébánián, imaházban vagy kápolnában napos szentségimádást tartanak. A monstranciában kihelyezett Oltáriszentség folyamatos, állandó és ünnepélyes imádása minden időben a Krisztus visszajövetelét virrasztva váró hívők alapmagatartása. Az eucharisztikus színek alatt valóságosan jelenlevő egész és teljes Krisztus, az Isten és ember előtti hódolat kifejezi az Úr iránti tiszteletünket, hűségünket és elkötelezettségünket, és végezzük engesztelésül az Eucharisztiát ért bántásokért, közömbösségért.

A Katolikus Egyház Katekizmusa a következőt írja a 1380. pontban: ”Nagyon megfelelő, hogy Krisztus ilyen egyedülálló módon akart Egyháza számára jelenvaló maradni. Mivel ugyanis Krisztus látható alakjában elhagyni készült övéit, nekünk akarta ajándékozni szentségi jelenlétét; mivel arra készült, hogy a kereszten föláldozva önmagát üdvözítsen minket, akarta, hogy emlékünk legyen arról a szeretetről, amellyel Ő "mindvégig" (Jn 13,1), élete elajándékozásáig szeretett minket. Valóban, Ő eucharisztikus jelenlétében közöttünk marad, titokzatos módon, mint az, aki szeretett minket és önmagát adta értünk, és pedig olyan jelek alatt van jelen, melyek ezt a szeretetet kifejezik és közlik: „Az Egyháznak és a világnak nagyon szüksége van az Eucharisztia tiszteletére. A szeretet e szentségében Jézus vár bennünket. Ne sajnáljuk az időt, hogy találkozzunk vele az imádásban, a hittel teljes szemlélődésben, készen a világ bűneinek és jogtalanságainak engesztelésére. Soha ne szűnjön meg a mi imádásunk.”

Intézetünkben a szentségimádás ünnepélyes szentségkitétellel vette kezdetét, majd a nap folyamán a diákok egyéni és közösségi szinten járultak a kihelyezett Szentség elé, amely előtt litániákat, elmélkedéseket tartottak, és rózsafüzért imádkoztak, majd ezt követte a szentmise, amelyet rektorunk vezetett. Ezen a napon az intézet beosztása szerint ugyancsak lelkinap is szokott lenni. Ez alkalommal ddr. Rokay Zoltán nyugalmazott pap, és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Kar egykori professzora tartott előadást a tanulóknak. Egykoron ő maga is e falak között tanult. A diákok számára diákkori élménybeszámolókat mondott, amelyek révén bátorította őket.

 
Ima a keresztények egységéért Drucken E-Mail
Freitag, den 17. März 2023 um 12:56 Uhr

A történelem folyamán Krisztus Egyházát különféle belső és külső romboló események tépázták, aminek következtében közösségek váltak ki. Egy közös útra való visszatérés szellemében, miként Megváltónk imádkozta: „hogy egyek legyenek!”, ezen szándéktól vezérelve 1908-tól Paul Wattson, aki egykoron katolikus hitre tért episzkopális lelkész volt, indította el az évenként visszatérő imaszándékot. A II. vatikáni zsinaton is ezen mozgalom jelentősége elismerésre került, amelyet megerősített az 1964-ben kihirdetett, az ökumenéről szóló zsinati határozat, az Unitatis redintegratio. Idén január 18-án kezdetét vette a keresztény világ számára az ökumenikus imahét. A keresztények világ szerte egy héten keresztül közös és egyéni alkalmi imamozgalmakon és eseményeken gyűltek össze. Mi is minden este összegyűltünk az intézet kápolnájában, és a keresztények egységéért imádkoztunk.

 
Iskolanap és búcsú a Paulinumban Drucken E-Mail
Freitag, den 17. März 2023 um 12:06 Uhr

Az egyház január 25-én emlékezik Szent Pál apostol megtérésének jeles napjára. A Paulinum Püspökségi Klasszikus Gimnázium és Szeminárium védőszentjének és névadójának tiszteletére ugyancsak ezen a napon ünnepli az iskolanapot, továbbá a kápolna búcsúját. Az 1962/63-as tanévben alapított intézmény, rendhagyó módon, ezúttal is ünnepi szentmisével tette emlékezetessé fenállásának  60. évfordulóját. A Paulinum kápolnájában az ünnepi szentmisét a tavaly kinevezett, egykori paulinista diák, dr. Német László SVD érsek-metropolita mutatta be a szabadkai egyházmegye kormányzójával, msgr. Fazekas Ferenccel és msgr. Miocs Józseffel, az intézet rektorával. A kápolnában összegyűlt ünneplő tömeget diákok, szülők, tanárok és világi vezetők alkották. A rektor az ünnepség elején elmondta, hogy ez a nap a Paulinum diákjainak ünnepe, ilyenkor Szent Pál közbenjárását kérik, hogy segítse a tanulói, nevelői, tanári munkát végzőket.

Msgr. Dr. Német László belgrádi érseka következőket nyilatkozta: „Számomra nagyon meghatározó volt, hogy itt kaphattam egy általános műveltséget, amely a latin nyelvtől a humán tudományokig mindent magába foglalt. Az ember ebben az intézményben megtanult viselkedni, el tudta mélyíteni hitét és a barátságokat. Az itt töltött idő nagy kihívás volt, de visszagondolva, kaptam egy olyan alapot, amelyre a későbbiekben nagyon jól lehetett építeni.”

A szertartás végén a tanulók szavalataiból,  zenei válogátásából összeállított alkalmi műsor következett. A diákok zeneszámokkal, versekkel és szóló énekkel ünnepelték a Paulinum 60 éves fennállását.

Miocs József, az iskola rektora köszöntőjében háláját fejezte ki az iskola jótevőinek, közöttük elsősorban Pásztor Istvánnak a Tartományi Képviselöház elnökének, aki hivatali teendői véget nem lehetett jelen, azonban levélben fejezte ki jókívánságait az intézmény évfordulójára, amelyet a következő számban közölni fogunk.

A közéleti méltóságok közül tiszteletét tette: dr. Szakállas Zsolt, tartományi oktatási titkár, Fremond Árpád, a MNT elnöke, Balogh György konzul a szabadkai főkonzulátus képviselőjeként, dr. Pásztor Bálint, a szabadkai képviselő-testület elnöke, Kern Imre, Szabadka városának alpolgármestere és Josip Ivanović, a MTTK dékánja, aki évtizedek óta a Paulinum tanára is.

Dr. Pásztor Bálint a szabadkai és újvidéki RTv-nek a következő nyilatkozatott adta: „Szabadkának három gimnáziuma van:  Svetozar  Marković Gimnázium, Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, valamint a Paulinum Püspökségi Klasszikus Gimnázium. Utóbbi 60 éves múltra tekint vissza, és jelentősége túlmutat a város határain, hiszen Vajdaság minden szegletéből iratkoznak ide a katolikus szellemben tanulni vágyók, és akik a papi hivatásra készülnek fel. A város részéről igyekezünk miden támogatást megadni, hogy itt olyan színvonalas oktatásban legyen részük a fiataloknak, mint ami jellemezte ennek az intézménynek a munkáját az elmúlt 60 évben.“

Az ünnepségen jelen voltak még más közéleti és civil szervezetek képviselői, iskolaigazgatók, jótevők, a Pualinum jelenlegi és egykori tanárai, papok, volt paulinisták, továbbá szülők, vendégek és hívek. Az ünnepség fogadással és társalgással zárult a Paulinum nagy termében.

 
<< Start < Zurück 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Weiter > Ende >>

Seite 4 von 86