Hirek

Datum

Link

 

 

Támogató BETHLEN GÁBOR Alapitvány

 

 

Home Vijesti
Hirek
Csiszér László előadásán Drucken E-Mail
Donnerstag, den 26. März 2015 um 11:42 Uhr

Március 17-én, kedden 19 órakor előadást és zenés dicsőítést tartott Csiszér László énekes, zenész, dalszerző a szabadkai Népkör Magyar Művelődési Központ nagytermében, amelyen a Paulinum diákjai is részt vettek. Az előadás témája “Vajon szeret valaki engem” volt. Csiszér László jelenleg a nagybecskereki Szent András Evangelizációs Iskola igazgatója és a budapesti székhelyű Új Jeruzsálem katolikus közösség vezetője. E mellett országszerte tart előadásokat, koncerteket, dicsőítéseket. Előadásában elmondta megtérésének történetét, azt, hogy hogyan fedezte fel Istent életében, és e felfedezés hogyan alakította életét, missziós küldetését. Elsődleges feladatának tekinti tanúságot tenni a meghalt, feltámadt és megdicsőült názáreti Jézus Krisztusról. Erre a felfedezésre és tanúságtételre bátorított minden jelenlévőt.

 
Rektor úr köszöntése névnap alkalmából Drucken E-Mail
Donnerstag, den 26. März 2015 um 11:38 Uhr

 

Szent József ünnepét megelőzően a Paulinum diákjai egy rövid műsorral köszöntötték az intézmény rektorát és igazgatóját, Msgr. Miocs József atyát névnapja alakalmából. Az alkalmi műsoron énekek és zeneszámok, illetve köszöntő beszédek hangzottak el. A közösség nevében Rudinski Bogdan és Stipnačević Zoran érettségizők mondtak köszöntőt, megköszönve a rektor úr áldozatos munkáját és mindazt, amit a Paulinumért tesz már több évtizede. Török Tamás másodikos tanuló Franz Schubert Ländler hegedűre írt szerzeményét adta elő Ft. Baranyi László prefektus kíséretével. Rektor úr megköszönte a figyelmességet és az ajándékot, amellyel a növendékek meglepték, valamint a rövid műsort, amellyel készültek. Másnap, Szent József ünnepén, a rektor úr ünnepi szentmise keretében adott hálát Szent József közbenjárásáért és imádkozva az egész közösségért, hogy a jövőben is az Egyház fő pártfogójának közbenjárása kísérje a közösség tagjait.

A Paulinum diákjai mellett a tanári kar valamint az intézmény munkatársai is köszöntötték a rektor urat, akik szintén hálájukat és köszönetüket fejezték ki az áldozatos munkáért és mindazért, amit rektor úr az intézményért tesz.

 

 
Szent József ünnepe Bácsgyulafalván Drucken E-Mail
Donnerstag, den 26. März 2015 um 11:32 Uhr

 

A bácsgyulafalvi (Telecska) hívek életében is fontos és kiemelkedő ünnep Szent József ünnepe, március 19-e. Ez az egyik és egyben az első fogadalmi ünnep, amelynek hagyománya volt és van a hívek életében. E fogadalmi ünnep alkalmából érkeztek a plébániára a Paulinum Gimnázium tanulói, Ft. Baranyi László prefektus vezetésével. A fogadalmi ünnep hagyománynak ápolását és egyben ünneplését Ft. Pásztor Árpád plébános mindig is szorgalmazta és nem kis fáradságába és erőfeszítésébe került, hogy újra méltó helye legyen nemcsak a plébánia életében, hanem a falu életében is. Az ünnep egyben egybe esik a helyi általános iskola iskolanapjával is. Így a két ünnep szorosan összekapcsolódik. „Az iskolanappal egybekötött ünnepség feladatot állít elénk: törődni, gondoskodni a jövő nemzedékéről és mindezt Isten áldását kísérve” – mondta szentbeszédében a prefektus atya, aki a szentmisét is vezette. Vele misézett még a plébános is, Ft. Pásztor Árpád, továbbá Vogrinc Josepf címzetes főesperes, valamint Mityók János tataházi plébános és tiszteletbeli kanonok. A szentmisén a paulinisát asszisztáltak és olvastak. Az olvasmányt Tápai Leon, a szentleckét pedig Török Tamás másodikos tanulók olvasták, a hívek könyörgését viszont Katona Attila harmadikos tanuló. A szentmise végén Oros Mihály néhány mondatban összefoglalta és ismertette a híveknek a Paulinumot és az intézményben folyó oktatást. A szentmisét követően megtekintettük a helyi általános iskolát, találkoztunk a diákokkal és a tanárokkal, valamint külön elbeszélgettünk az iskola igazgatójával és pedagógusával. Az ünnepség ünnepi ebéddel zárult az iskola épületében.

 

 
Szent József kilenceden Drucken E-Mail
Montag, den 23. März 2015 um 12:39 Uhr

Március 10-e és 19-e között világszerte kilencnapi ájtatossággal készülnek a hívek Szent Józsefnek, az Egyház fő védőszentjének ünnepére. A Szentírás a legnagyszerűbb elismerést írja róla: Igaz ember volt. Az Újszövetség hajnalán ő a hallgató szent, akinek szavát nem jegyezte le a Kinyilatkoztatás, de példaképül áll minden keresztény előtt, mert ő az, aki állandóan figyelemmel és készséges lélekkel fogadta az égi indításokat. Ez a lelkülete tette alkalmassá arra, hogy a Szent Szűz jegyese és hitvese, a Megtestesült Ige nevelőapja, a Szent Család őre legyen. József tiszteletének elterjedésében a ferencesek működtek közre. IV. Sixtus pápa, aki a ferencesek rendjéből jutott a pápai székbe, ünneppé nyilvánította a Szent neve napját (1479). IX. Piusz az Egyház egyik legválságosabb időszakában az Egyház védőszentjévé nyilvánította. A XX. században a hívek a március hónapot szentelik Szent Józsefnek. 1955 május 1-én elrendelte XII. Piusz pápa „Munkás Szent József” ünnepét. A XIX. századtól tartják a papnövendékek és a szerzetesek védőszentjének, a XX. században pedig a munkások patrónusa lett. Egyházmegyénkben is számos plébániatemplomban tartanak kilencedet Szent József tiszteletére, így Szabadkán a Szent Rókus templomban. Immár hagyományos módon, március 11-én szerdán,

 
Fogadáson Drucken E-Mail
Montag, den 23. März 2015 um 12:37 Uhr

 

Minden jeles ünnep, vagy események előtt a hivatalos személyek, illetve intézmények fogadást szoktak rendezni. Az újonnan kinevezett főkonzul, Dr. Babity János a közelmúltig nem jelent meg a nyilvánosság előtt, mivel még nem nyújtotta át megbízó levelét az államfőnek. Miután ez megtörtént, bemutatkozott a főkonzulátuson, most viszont a Magyar nemzet legnagyobb ünnepe alkalmából fogadást rendezett. A fogadás a palicsi Vigadó felújított épületében volt, ahol egyben megemlékezést tartott az 1848-49-es eseményekről. A fogadáson és a műsoron jelen voltak a Vajdaság közéleti, politikai és egyházi méltóságai, valamint a meghívott vendégek. A Paulinum Gimnáziumot és Szemináriumot rektorunk képviselte és a meghívott tanáraink.

 

 
Az 1848-as események rendezvényén Drucken E-Mail
Montag, den 23. März 2015 um 12:29 Uhr

 

A Magyar nemzet egyik legnagyobb ünnepe március 15-e. Ezen a napon a magyarság világszerte megemlékezik az 1849-49-es forradalomról és a szabadságharcról, hiszen az események, melyek ekkor lejátszódtak, meghatározóak voltak Magyarországra és a magyar nemzetre tekintve. A magyar forradalom szerves része volt annak az európai forradalmi hullámnak, amely reformokat kívánt hozni a polgárság számára. A népek eltökélt szándékkal és öntudatosan változást kívántak és nem adták fel e szándékukat. Ezt bizonyítja azt, hogy az emberek élet-halálra mentek. Az országokon belüli hatalmak képtelenek voltak megoldani a problémákat és csak egy nagy erejű beavatkozással tudtak véget vetni a forradalomnak. Sajnos, fegyverrel, véres áldozatok árán. A magyar nemzet történelmében ez volt az első és legnagyobb háborús beavatkozás. Erről a fájdalmas, de hősi eseményről emlékezik meg a magyarság minden esztendőben március 15-én. Vajdaság-szerte szinte minden magyarlakta településen megemlékezéseket és ünnepségeket tartanak e jeles események tiszteletére. Szokás szerint Szabadkán szokott lenni a központi rendezvény. A központi megemlékezést ebben az esztendőben a VMSZ rendezte a Jadran Népszínház termében Verbunk című alkalmi műsorral. A műsor elején Varga Mihály Magyarország nemzetgazdasági minisztere köszöntő beszédet tartott. Utána viszont Pásztor István a VMSZ elnöke mondott ünnepi beszédet. A beszédeket követően a Jadran Színház színészei jeleneteket adtak elő a forradalomról és a szabadságharcról.

A Paulinum Gimnázium minden esztendőben, vagy külön rendezvénnyel, vagy pedig részt vesz a központi ünnepségen. Tanáraink gimnáziumunkban a 167 évvel ezelőtti eseményekre utaltak, a magyar óra alatt Udvardi Eszter tanárnő, történelem óra alatt viszont Király Árpád tanár úr előadásában. A Paulinumban való megemlékezés mellett a tanulók részt vettek a Jadran Színház központi rendezvényén is.

 

 
Múzeumi látogatás Drucken E-Mail
Donnerstag, den 12. März 2015 um 13:22 Uhr

 

A szabadkai Városi Múzeum létrehozása a könyvtár megalapításával hozható összefüggésbe. 1890-ben Iványi István kezdeményezésére megalakult a könyvtár. A könyvadományozás mellett muzeális értékű tárgyakat is adományoztak a polgárok és ez volt egy önálló múzeum alapítása. A múzeum előbb a Reichel palotában helyezkedett el, majd az új városháza épületébe került. 2008-tól a múzeum új, önálló helyre költözött a neves szecessziós Dömötör Miksa palotába. Dömötör Miksa szemorvos, volt, kutató és szakirodalom fordító. Mint jómódú polgár épületét Vágó József és László budapesti építészekkel építtette bécsi szecessziós stílusban. Ma ebben az épületben helyezkedik el a szabadkai archeológia, történelmi, természettudományi és képzőművészeti múzeumi részleg.

Mi az elmúlt héten a múzeumban jártunk. Megcsodáltuk a gyönyörű szép épületet, utána viszont megtekintettük az alkalmi kiállítást. Ez Szabadka városának és környékének régészeti kutatását, ásatását, településeit, környezetét és élő- és állatvilágát mutatja be képekkel, tárgyakkal, perforált állatokkal és más szemléltető eszközökkel.

 

 
Találkozás a kisboszniai hívekkel Drucken E-Mail
Donnerstag, den 12. März 2015 um 13:10 Uhr

 

Nagyböjt 2. vasárnapján, március 1-én, a Paulinum diákjai és növendékei a Szabadka melletti kisboszniai plébániatemplomban vendégeskedtek, ahová Ft. Muharem Dragan plébános, egykori szemináriumi nevelő és tanár meghívására érkztünk. Dragan atya mintegy két és fél éve lelkipásztora a közösségnek és nagyon megörült, hogy találtunk időpontot a találkozóra, hiszen maga is, mint egykori paulinista és nevelő, tudja, hogy milyen sokat jelent egy ilyen találkozó, mind a híveknek, mind pedig a közösségnek. E mellett a plébánialátogatások alkalmat is nyújtanak, hogy a közösséget bemutatjuk a híveknek, különösen is a fiataloknak, és egyben bátorítás is, hogy a középiskola választásánál bátran merjenek a Paulinumba iratkozni.

Az ünnepi szentmisét Msgr. Miocs József rektor és igazgató vezette és vele misézett Ft. Baranyi László prefektus valamint a Dragan atya. Rektor úr szentbeszédében az evangéliumban elhangzott felhívásra, -„Ez az én szeretett Fiam, Őt hallgassátok” – hívta fel a figyelmet, miszerint minden keresztény ember hivatása és feladata az, hogy Krisztusra tekintsünk és rá figyeljünk, mert Ő az Isten Fia. A nagyböjti szent időszak alkalom számunkra, hogy elgondolkozzunk az evangélium szavain, hogy vajon mi, mai keresztények mennyire figyelünk az isteni szóra, amely nap mint nap elhangzik. A prédikációt követően Rudinski Bogdan érettségiző tanúságot tett életútjáról, ezen belül is a Paulinumban eltöltött éveiről, bátorítva a fiatalokat, hogy ne féljenek érdeklődni és tájékozódni az intézmény felől, mert itt olyan alapokat kaphatnak, amelyet más intézmények kevésbé tudnak nyújtani. A szentmise olvasmányait tanulóink, Rudinski Bogdan, Nađ Denis és Kiss Szilárd olvasták, áldozás után viszont Juhas Đuro Heda Domitrivić Uzmi svoj križ (vedd fel kereszted) című versét szavalta. Felcsendült két lelki dal is, a Tvoja Krv (a Te Véred) és Čisto srce (Tiszta szívet adj, Uram), melyet a Paulinum kis együttese vezetett. Áldozásra Török Tamás hegedűn és a prefektus atya orgonán W. A. Mozart - Ave verum szerzeményét adták elő, a szentmise végén pedig Oros Mihály fuvolán, szintén a prefektus atya kíséretével, J. S. Bach - Bist du bei mir című darabját adták elő. Áldás előtt Dragan atya megköszönte jelenlétünket, amely nagyon sokat jelentett a plébánia híveinek, különösen is a fiataloknak. A szentmisét követően a Paulinum közösségét a Pelhe család látta vendégül családi otthonukban, amelyet ez úton is hálásan köszönünk, hiszen nem kis fáradságba és áldozathozatalba került egy ilyen nagy közösség megvendégelése.

 

 
Kiállításon Drucken E-Mail
Dienstag, den 10. März 2015 um 11:30 Uhr

 

Az elmúlt hónap végén nem hagyományos technikával alkalmazott képkiállítás nyílt meg a szabadkai Városháza torony alatti kiállítási termében. A képeket Novák Mihály fotó- és képzőművész állította ki Utak és fák elnevezéssel. Az alkotások új technikával, méghozzá argentotipi és cianotípia módszerrel készültek. A több mint negyven kép a következő megnevezéssel látható: utak, termőföld, szülőföld, domboldal, meder, tópart, fák, erdőszél és sűrű erdő. A fákról még külön látható képek, mint a fák összevágva, magányfa és páros-fa jelöléssel.

A kiállítás egyedi, nem hagyományos, de emberhez közel álló és érthető, amely különös technikával szemlélteti a képeket a nézőknek. A Paulinum Gimnáziumban a tanulók négy éven át művészettörténetet is tanulnak. Külön ismerteti meg velünk a tanárnőnk a képzőművészet lehetőségeinek mindenféle technikáját. Ezért, ebből a kiállításból sokat tanultunk. Érdeklődéssel jártuk körül a tárlatot és újabb tapasztalatokkal és szép élményekkel tértünk vissza otthonunkba.

 

 
Keresztúti ájtatosság a Paulinumban Drucken E-Mail
Dienstag, den 10. März 2015 um 11:18 Uhr

 

A nagyböjti időszak egyik legelterjedtebb ájtatossága a keresztútjárás, amelynek a Paulinumban is több évtizedre visszamenő hagyománya van. A keresztút eredetileg az a körülbelül fél kilométeres útvonal Jeruzsálemben, amelyet Jézus végigjárt a kereszttel a Golgotáig. Via Dolorosa: a fájdalmak útja. Via Crucis: a kereszt útja. A hagyomány szerint a szent körúton már a föltámadás utáni napokban végigmentek néhányan. A ferences atyák vezetésével már a tizennegyedik századtól zarándokok látogatták, bár azok az állomások nem voltak teljesen azonosak a maiakkal. Európában elsőként olasz területeken imádkozták a stációkat. Szabadtéren a németek állítottak föl először a 15. században - hét állomással. A tizennégy stációs forma Betlehemben 1518-tól honosodott meg. A keresztúti ájtatosság egy elmélkedő imádság, amelyben a hívők- egyedül vagy közösségben - fölidézik Jézus keresztútjának történéseit. Imádkozható kötött szövegekkel, de saját szavainkkal is. Sajátos napja a péntek, különösen nagyböjtben, de más napokon is végezhető. Ajánlott rá lelkiismeretvizsgálattal és a bánat felindításával felkészülni. Elcsendesedünk, életünkre tekintünk, és együtt érzünk a szenvedő Jézussal, valamint mindazokkal, akik vele együtt szenvednek, és erőt merítünk keresztjeink hordozásához. Életünk minden gondjával és örömével Jézus után indulunk.

A Paulinumban a keresztúti ájtatosságokat a kápolnában szoktuk tartani, amelyet a szeminaristák vezetnek egy meghatározott beosztás szerint, osztályonként felváltva. A hagyományos keresztútjárás mellett alkalmanként audiovizuális keresztutat is szoktunk végezni, amikor a modern technika segítségével az egyes állomások képeit, eseményeit és színhelyeit kivetítjük és ehhez választunk megfelelő szöveget. Nagyböjt vége felé viszont a szeminaristák bekapcsolódnak a hívek közös keresztúti ájtatosságába a Kálvárián, nemcsak jelenlétükkel, hanem felolvasással és énekléssel.

 

 
<< Start < Zurück 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Weiter > Ende >>

Seite 61 von 86