Hirek

Date

Link

 

 

Támogató BETHLEN GÁBOR Alapitvány

 

 

Home Vijesti
Hirek
Húsvéti műsör a városi könyvtárban Print E-mail
Saturday, 09 April 2016 08:42
A szabadkai Életjel – Csáth Géza Művészbaráti Kör hagyományos húsvéti műsora kiemelkedő esemény a város kulturális életében. A hagyományos ünnepi húsvéti műsor megrendezése, minden évben nagyhétfőn kerül sor. Az ünnepekre hangoló műsor a Városi könyvtár dísztermében lett előadva. Az idei műsor mottója és vezérgondolata Mellettem jársz címmel szerepelt. Bevezető beszédet tartott tiszteletes Dolinszky Gábor, evangélikus lelkész. A műsor keretében, régi szokás szerint, fellépett a Schola Cantorum Paulinum énekkara msgr. Miocs József rektor vezetésével. Az Életjel szavalói szavalatokkal és beszédekkel tolmácsolták az előkészületet a húsvéti ünnepekre. A műsort Dr. Görög Noémi zongoraszámokkal tette ünnepélyesebbé. Radović Milena viszont gordonka számokkal. A műsor szervezője és rendezője, Horvát Emma tanárnő volt.
 
Folyóink, a mi kincsünk – kiállításon Print E-mail
Monday, 21 March 2016 10:50
A Vizek Világnapja alkalmából – Folyóink a mi kincsünk – címmel kiállítás nyílt a szabadkai Városháza előcsarnokában. Az úgynevezett WWF Adria Világszervezet a vizes területekre hívja fel az emberek figyelmét. A hivatalos adatok szerint, az utolsó ötven évben, a folyók szabályzása végett, hetven százalékban veszélyeztetésben van az állatvilág és a növényzet minden fajtája. Nem gondolván arra, hogy a vizek kihatással vannak az időjárásra, a klimatikus változásra. A medreket kereső folyók, mentik az embereket az áradásoktól. Továbbá, tisztítják a vizeinket, táplálékot biztosítanak, fákat és bioenergiát. Valamint, munkahelyeket és rekreációt biztosítanak az emberek részére. A Vizek Világnapjával, az Adria Világszövetség figyelmezteti az embereket, hogy folyóink és vízállamanyáik veszélyben vannak és hogy kötelességük védelmezni őket. A Folyóink a mi kincsünk – kiállítást megtekintettük és helyeseljük a figyelmeztetést a vizek védelmére
 
Rektorunk nevenapján Print E-mail
Monday, 21 March 2016 10:28
Az egyházi intézményekben hagyomány, hogy az intézet mindenkori vezetőjének névnapján a közösség együtt ünnepel és az iskolákban tanítási szünet van. Ez van gyakorlatban a Paulinum Szeminárium és Gimnáziumban is. Szent József előestéjén, mindig egy alkalmi műsor szokott lenni, József napján viszont ünnepi szentmise. Rektorunkat msgr. Miocs Józsefet, a műsor keretében Tápai Leon és Juhas Đuro köszöntették. Mindketten kifejezték köszönetüket a közösség nevében azért, amit a rektor úr az intézményért és a paulinistákért tesz. Nem könnyű a mai nehéz időkben egy intézményt irányítani és vezetni. Minden nehézség ellenére rektorunk mindent megtesz, hogy a szemináriumi és az iskolai élet zökkenőmentesen mennyen és hogy a paulinisták a lehető legjobb képzést kapják szellemileg és lelkileg. A műsor keretében, Török Tamás hegedűszámmal lépett fel, Hatnađ Danijel viszont egy fuvola szerzeménnyel. Az énekeket Oros Mihály vezette. Az ajándékokat Gyuris Dávid és Hegedűs András adták át. Meglepetésszerű volt a csésze, amely a Paulinum szimbólumát ábrázolta és minden paulinista nevét. Szent József napján rektorunk, valamint ft. Vogrinc József atya és Lukács Arnold diakónus értünk mutattak be szentmisét, kérve Szent József közbejárását a mi közösségünkre.
 
A Szentévi központi ünnepségen Print E-mail
Monday, 21 March 2016 10:15
A Szabadkai Egyházmegye március 15-én megünnepelte az Irgalmasság Szentévét. Az ünnepség, a szabadkai Szt. Teréz székesegyház-bazilika Szentévi kapuján keresztül való bevonulással kezdődött. Minden főesperesi és esperesi kerületből a zarándokok a Szentévi kapun jutottak be a templomba. Ott előbb lerótták tiszteletüket az Oltáriszentség előtt, majd különböző ájtatosságokkal készültek elő a központi szentmisére. Az Eucharisztia volt az ünnepség csúcspontja. Közös kétnyelvű szentmisén, több mint kétezer hívő vett részt. A szentmise főcelebránsa, msgr. dr. Luciano Suriani érsek, apostoli nuncius volt. A szentmise állandó része latin nyelven volt, a többi viszont magyar és horvát nyelven. A nuncius olasz nyelven mondta a szentbeszédet, melyet szimultán fordítással hallgattak a hívek. A nunciussal együtt miséztek, a Püspökkari Konferencia érsekei és püspökei, valamint hatvanöt egyházmegyés lelkész. Az énekeket a Szent Teréz és az Albe Vidaković énekkarok vezették. Az ünnepségen aktívan vettek részt a paulinisták és szeminaristák, asszisztálással, olvasással és segitkeztek a rendfenntartóknak a zarándokok eligazításában.
 
Beszélgetés Zajakov Dániel tanár úrral Print E-mail
Monday, 21 March 2016 09:23
Az 2015/16-os iskolaévben egyes tanáraink nyugíjba vonultak és helyettük új tanárokat alkalmaz iskoánk. Az újabb tanárok közül Zajakov Dániel tanárunkat felkértük, hogy mutatkozzon be. Hol született (ill. milyen helységből származik)? Szabadkán születtem, szabadkai vagyok. Iskoláit, tanulmányait hol végezte? Az általános iskolát Palicson végeztem, majd a szabadkai Műszaki Középiskolában folytattam a tanulmányaimat, és az egyetemet a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon fejeztem. Hol dolgozott, ill. tanított eddig? Egyetemi éveim alatt Amerikában, Martha's Vineyard szigetén voltam pincérsegéd egy étteremben, valamint egy ablakmosó cégnél is dolgoztam, majd itthon rövid ideig buszkísérőként alkalmaztak. Hogy került a Paulinum Gimnáziumba? Matijevics Anikó tanárnö által kerültem kapcsolatba a gimnáziummal, mivel megüresedett egy pozíció, és egy megfelelő személyt keresett az iskola. Milyen az első benyomás? Hogy néz ki a tanítása (munkája) a Paulinumban? Amikor először léptem be az intézménybe, az volt a benyomásom, hogy egy több éve működő eredményes nevelés és tanítás tükröződik vissza. Mivel a magyart, mint idegennyelvet tanítom, így az alapoktól kezdtem mindent. Igyekszem változatosan tanítani, szójátékok, fordítások, dialógusok, hétköznapi beszédgyakorlatok, kérdések – válaszok, nyelvtani feladatok gyakorlása által. Mit szeretne elérni? Milyen tervei vannak az oktatással kapcsolatban? A legfontosabb célom, hogy megtanítsam a gyerekeket egy alapszintű kommunikációra. Mivel szeretnék az oktatásban dolgozni, így magamat is folyamatosan képzem, hogy minél eredményesebb legyen a munkám. Szerinte milyen a kétnyelvűség? Ellene, mellette? Mindenképp a kétnyelvűség mellett vagyok. Számomra ez természetes dolog, hogy ilyen nyelvi környezetben élünk, hisz ezáltal is színesebbé tesszük a környezetünket. A nyelvekkel egy adott ország kultúrájába is betekintést kapunk. Mit üzen a diákoknak? A szorgalomnak mindig meglesz az eredménye, csak legyetek kitartóak és sose hátráljatok meg semmilyen feladat elől, amit hoz az élet.
 
A Régi Gyógyszertárt tekinettük meg Print E-mail
Thursday, 17 March 2016 13:48
Vajdaságban kevés olyan város van, amely nagy gyógyszertári múlttal és gyógyszertári múzeummal rendelkezik. Szabadka hírnevét a gyógyszetészetről Silberleitner Ferencnek köszönheti, aki a 19-sz. második felében megalapozta a modern gyógyszerészetet. Az ő gyógyszertárát nyugat-európai mintára szereltette fel és rendezte be. Jelentős értéket képvisel az úgynevezett Silberleitner-bútor, amely a neoreneszánsz stílus remekműve és ez 1895-ben Budapesten készült el. Az akkori időknek megfelelő üvegekkel, dobozokkal, mérleggel, keverőkkel, csészékkel és más fajta edényekkel látta el. Ez a patika a bútorzattal 1985-ig volt használatban, utánna viszont a Műemlékvédelmi Intézet kulturális örökséggé nyilvánította, múzeummá alakította át és megtekinthetővé tette az érdeklődők számára. Az elmúlt héten a Régi Gyógyszertárt tekinettük meg és megcsodáltuk Szabadka városának ezt az értékes műemlékét.
 
Könyvbemutatón a Városi Könyvtárban Print E-mail
Friday, 11 March 2016 08:43

 

Február 25-én a szabadkai Városi Könyvtár dísztermében bemutatták Ft. Muharem Dragan atya A Templomi pók vallomása – ( Ispovijest crkvenog pauka) című könyvét. A bemutatót a Zvonik folyóirat szerkesztősége és az Ivan Antunović Egyházi intézet szervezte meg. A bemutató a paulinisták zenei előadásával kezdődött. J.S.Bach fuvola kettősét, a Menüette művet, Oros Mihály és Hatnađ Danijel adták elő. A zeneszám után Ft. Štefković Mirko mint egykori felelős szerkesztő, bemutatta utódját Ft. Muharem Dragan atyát a közösségnek. Utána Čeliković Katarina a Zvonik folyóirat munkatársa méltatta a könyvet. Elmondta, hogy ez a könyv Ft. Muharem bevezetőit, illetve előszavait tartalmazza, melyet ö a Zvonik folyóirat minden számához ír. Žigmanov Tomislav horvát író és költő a tartalomról beszélt, amely egy újabb nyelvezettel és újabb tolmácsolásban van kifejezve. Ezt követően ismét egy fuvola kettős hangzott el. Végül Dragan atya szólt az egybegyűltekhez. Elmondta, hogy mi vezérelte öt írásaiban és hogy tulajdonképpen mi a céljuk az ötletes és furfangos témáknak. A végén köszönetet mondott a szerkesztőnek, a kiadónak és a Paulinumnak, amely öt, mint egykori tanulóját, megtanította jól fogalmazni és lelkesiteni arra, hogy irodalommal és írással is foglalkozzon.

A könyvbemutató társalgással és agapéval zárult.

 

 

 
Videó- meditációs keresztút Print E-mail
Friday, 11 March 2016 08:39

 

Nagyböjt a lelki elcsendesülés, az imába való elméjülés, a lemondások és az áldozat vállalások időszaka. Ilyenkor minden keresztény komolyan gondol vissza Jézus negyven napos pusztai böjtölésére és Jézus példájára megpróbál hasonló módon cselekedni. Többet imádkozik, többet elmélkedik Istenről és felülvizsgálja felebaráti szeretetét. A böjti időben lemondunk kisebb – nagyobb dolgokról és őszintén elgondolkodunk azon, amit az Úr Jézus mondott „Virrasszatok és imádkozzatok, hogy kísértésbe ne essetek. A lélek ugyan kész, de a test erőtlen”(Mt. 26,41).

Mi paulinisták, úgy mint az egész világ kereszténysége, hamvazkodással kezdtük meg a nagyböjti időszakot. Az egész nagyböjti időben, arra emlékezünk amit hamvazkodáskor hallottunk: „Térjetek meg és tartsatok bűnbánatot.”

Hamvazószerda óta minden héten különböző nagyböjti ájtatosságokkal emlékezünk meg Krisztus Urunk kínszenvedéséről, keresztútjáról és haláláról. A keresztutat leginkább hagyományos módon végezzük, egyes állomások ismertetésével és odaillő szöveggel, illetve énekkel. Ettől eltérően a keresztúti ájtatosságot úgy is végezzük, hogy a stációk állomásait kivetítővel jelentetjük meg és háttérzenével lélekben járjuk végig a keresztutat. Elöljáróink megtesznek mindent, hogy mi minél hatékonyabban és összeszedetten éljük át az ájtatosságokat a nagyböjti időben. Ennek érdekében használjuk fel a kornak megfelelő segédeszközöket, a videót és az audiciós meditációt.

 

 

 
Megemlékezés elhunytainkról Print E-mail
Friday, 11 March 2016 08:30

 

Hosszú betegség után, február 23-án, életének 69. esztendejében szólította magához Élet és Halál Ura egykori gondnokunkat Ft. Füleki József atyát.

Füleki atya Oromon született. Általános iskolai tanulmányait követően a Paulinumban érettségizett, teológiai képzését pedig a zágrábi Hittudományi Karon végezte. 1974-ben Zvekanović Mátyás püspök szentelte pappá Oromon. Első munkálkodási helye a Paulinum volt, itt 20 éven át gondnokként tevénykedett, egyúttal a kelebiai hívek gondozását is rábízta a főpásztor. Miután autóbaleset következtében mozgássérült lett nem tudta vállalni gondnoki  feladatainak ellátását. Felépülését követően Hajdújárásra került  lelkipásztornak és 2014-es nyugdíjba vonulásáig ott tevékenykedett. Nyugdíjas éveiben szívesen segítette paptestvéreit lelkipásztori munkájukban.

Húszéves gondnoki teendőit felelősségteljesen és lelkiismeretesen látta el. Nehéz időkben teljesítette szolgálatát, de talpraesetten és sikeresen végezte azt. Nem panaszkodott és nem hátrált meg a fizikai munkák elől sem. Vidéki gyerekként megszokta a koránkelést, munkatársaival egy kupica pálinkával és „királyi reggelivel”kezdte a napot, utána viszont estig dolgozott, nem ismerve fáradtságot, sem pedig órát.

Nagyon szeretett olvasni. Szabad idejét olvasásra és a szentbeszédek készítésére fordította. Miután kiköltözött a  Paulinumból, könyveit az intézet könyvtárának ajándékozta. A Paulinum Szeminárium tisztelettel emlékezik meg egykori gondnokáról. Halála napján Requiemet mutattak be érte az elöljárók, temetésén a nevelőkkel együtt a szeminaristák is lerótták kegyeletüket a bajai úti temetőben.

Requies cat in Pace!

 

 

A február 6-án elhunyt Kasza Józsefről emlékeztünk meg

 

 

Kasza József Szabadka egykori polgármestere, a VMSZ elnöke és miniszterelnök-helyettes volt. A 12 éves polgármesteri szolgálatát a legnehezebb időkben, a rendszerváltás zűrzavaros éveiben, a milošević-i korszak és a bombázások ideje alatt töltötte be. Ezekben az időkben polgármesterként mindig kiállt a Paulinum Gimnázium és Szeminárium mellett. Intézetünket az önkormányzat segítségével az egyházellenes rezsimből az elismerésig vezette. A zárlat (embargó) időszakában sok intézet kapujára került lakat, a Paulinumot viszont az ő közbenjárására és segítségével sikerült megmenteni. Ezt az isteni gondviselésnek és elhunyt Kasza József úrnak köszönhetjük.

Tiszteletünket az elhunyt iránt megadtuk a szabadkai városháza dísztermében megtartott emlékülésen, illetve a bajai úti temetőben a gyászszertartáson.

Isten nyugosztalja!

 

 

 

 

 
Mi is bekapcsolódtunk az irgalmasság évébe Print E-mail
Friday, 11 March 2016 08:18

 

Ferenc pápa december 8-án megnyitotta az irgalmasság rendkívüli szentévét, amely a Szent Péter-bazilika kapujának megnyitásával kezdődött. Az elkövetkező vasárnapon pedig a világ valamennyi egyházmegyéje csatlakozott ehhez a gesztushoz. December 13-án, advent első vasárnapján msgr. Pénzes János megyéspüspök ünnepélyes szertartás keretében nyitotta meg a Szentévet a szabadkai egyházmegye részére.

A Paulinum gimnázium és szeminárium tanulói aktívan vettek részt a székesegyházi megnyitón és azóta a szemináriumban különböző ájtatosságok, elmélkedések útján kapcsolódnak a Szentévhez, valamint lemondásokkal és karitatív tevékenységgel gazdagítják a jubileumi évet.

 

 

 
<< Start < Prev 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Next > End >>

Page 51 of 86