Hirek

Date

Link

 

 

Támogató BETHLEN GÁBOR Alapitvány

 

 

Home Vijesti
Hirek
Megemlékezés elhunytainkról Print E-mail
Friday, 11 March 2016 08:30

 

Hosszú betegség után, február 23-án, életének 69. esztendejében szólította magához Élet és Halál Ura egykori gondnokunkat Ft. Füleki József atyát.

Füleki atya Oromon született. Általános iskolai tanulmányait követően a Paulinumban érettségizett, teológiai képzését pedig a zágrábi Hittudományi Karon végezte. 1974-ben Zvekanović Mátyás püspök szentelte pappá Oromon. Első munkálkodási helye a Paulinum volt, itt 20 éven át gondnokként tevénykedett, egyúttal a kelebiai hívek gondozását is rábízta a főpásztor. Miután autóbaleset következtében mozgássérült lett nem tudta vállalni gondnoki  feladatainak ellátását. Felépülését követően Hajdújárásra került  lelkipásztornak és 2014-es nyugdíjba vonulásáig ott tevékenykedett. Nyugdíjas éveiben szívesen segítette paptestvéreit lelkipásztori munkájukban.

Húszéves gondnoki teendőit felelősségteljesen és lelkiismeretesen látta el. Nehéz időkben teljesítette szolgálatát, de talpraesetten és sikeresen végezte azt. Nem panaszkodott és nem hátrált meg a fizikai munkák elől sem. Vidéki gyerekként megszokta a koránkelést, munkatársaival egy kupica pálinkával és „királyi reggelivel”kezdte a napot, utána viszont estig dolgozott, nem ismerve fáradtságot, sem pedig órát.

Nagyon szeretett olvasni. Szabad idejét olvasásra és a szentbeszédek készítésére fordította. Miután kiköltözött a  Paulinumból, könyveit az intézet könyvtárának ajándékozta. A Paulinum Szeminárium tisztelettel emlékezik meg egykori gondnokáról. Halála napján Requiemet mutattak be érte az elöljárók, temetésén a nevelőkkel együtt a szeminaristák is lerótták kegyeletüket a bajai úti temetőben.

Requies cat in Pace!

 

 

A február 6-án elhunyt Kasza Józsefről emlékeztünk meg

 

 

Kasza József Szabadka egykori polgármestere, a VMSZ elnöke és miniszterelnök-helyettes volt. A 12 éves polgármesteri szolgálatát a legnehezebb időkben, a rendszerváltás zűrzavaros éveiben, a milošević-i korszak és a bombázások ideje alatt töltötte be. Ezekben az időkben polgármesterként mindig kiállt a Paulinum Gimnázium és Szeminárium mellett. Intézetünket az önkormányzat segítségével az egyházellenes rezsimből az elismerésig vezette. A zárlat (embargó) időszakában sok intézet kapujára került lakat, a Paulinumot viszont az ő közbenjárására és segítségével sikerült megmenteni. Ezt az isteni gondviselésnek és elhunyt Kasza József úrnak köszönhetjük.

Tiszteletünket az elhunyt iránt megadtuk a szabadkai városháza dísztermében megtartott emlékülésen, illetve a bajai úti temetőben a gyászszertartáson.

Isten nyugosztalja!

 

 

 

 

 
Mi is bekapcsolódtunk az irgalmasság évébe Print E-mail
Friday, 11 March 2016 08:18

 

Ferenc pápa december 8-án megnyitotta az irgalmasság rendkívüli szentévét, amely a Szent Péter-bazilika kapujának megnyitásával kezdődött. Az elkövetkező vasárnapon pedig a világ valamennyi egyházmegyéje csatlakozott ehhez a gesztushoz. December 13-án, advent első vasárnapján msgr. Pénzes János megyéspüspök ünnepélyes szertartás keretében nyitotta meg a Szentévet a szabadkai egyházmegye részére.

A Paulinum gimnázium és szeminárium tanulói aktívan vettek részt a székesegyházi megnyitón és azóta a szemináriumban különböző ájtatosságok, elmélkedések útján kapcsolódnak a Szentévhez, valamint lemondásokkal és karitatív tevékenységgel gazdagítják a jubileumi évet.

 

 

 
Interaktív iskolában jártunk Print E-mail
Thursday, 10 March 2016 13:01

 

A becsei Than Mór házat 2013-ban az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Tartományi Nagy- beruházási Alap, valamint Becse Önkormányzata támogatásával újították fel. A Than Mór ház, emlékház és elsődleges funkcióját tekintve interaktív iskola, az oda betérő diákok szemléltető eszközök, logikai játékok és kreatív feladatok által ismerhetik meg a természet törvényszerűségeit. Egyebek mellett a Bermuda-rejtély, a golyószörf, Leonardo hídja, a lebegő labda és sok más hasonló eszköz tesz lehetővé élménydús barangolást a tudományok világában. Az emlékházban az interaktív kreativitás mellett állandó kiállításként megtekinthetők Than Mór festményeinek reprodukciói, melyek között a művész huszonnyolc egyházi és világi témákat egyaránt felölelő alkotásai tekinthetők meg. Az interaktív iskolán és az állandó kiállításon kívül, az emlékház különféle tematikus rendezvényeknek irodalmi esteknek, zenei eseményeknek is helyet biztosít.

A Paulinum tanulói csütörtökön, február 18-án a nevelők és Zajakov Dániel, tanár úr kíséretében tettek látogatást Becsén. Élményekkel teli és hasznos délutánt töltöttek ott, ezért köszönetet mondanak iskolájuk igazgatójának, továbbá a Than Mór ház vezetőjének, Kollár Karolinának.

A becsei látogatás alkalmával betértek a Nagyboldogasszony templomba, ahol két eredeti Than Mór festményben gyönyörködhettek. A templomban ft. Fuderer László atya méltatta az alkotásokat, illetve a templom történetéröl beszélt.

A hazafelé vezető úton a diákok még egy kitérőt tettek Péterrévén. A helyi templomban ft. Ivanković Radak Ivica atya fogadta őket. A közös imádságot követően a plébániáról és a templomról tudhattak meg többet. Az esős időjárás és az élménydús, ugyanakkor fárasztó nap után örömmel fogadták Ivica atya invitálását a plébánia hittantermében szervezett fogadásra és falatozásra, amely szívélyes vendéglátásért ezúton is köszönetet mondanak az atyának.

 

 
Lelki megujhódás a székesegyházban. Print E-mail
Saturday, 13 February 2016 11:28

 

Szabadkán a székesegyházban, az egykori Szent Teréz plébánia templomban, több mint másfél évszázada minden esztendőben megtartják a Szűz Mária Szeplőtelen Szívének felajánlott ájtatosságot. Ezt a lelki megujhódást fogadalomból tartják a szabadkai hivek Szűz Mária tiszteletére. A lelki megujhódás február másodikától február tizenegyedikéig, azaz a Lourdesi Szűzanya napjáig tart. Az ájtatosság a hivek körében közkedvelt és igen szép számban látogatott. A szentmisét rózsafűzér – ima előzi meg, utána szentmise következik és végül a felajánló imádság Szűz Máriához. A szentmise keretében elmélkedés szokott lenni, amely mindég egy megadott témához fűződik. Az idei év elmélkedéseinek témája az irgalmasság cselekedete volt.

Február 11-én, a záróünnepséget az egyházmegye főpásztora vezette a szabadkai papság és a hívek részvételével. Ezen az ünnepségen mi is részt vettünk és együtt imádkoztunk a hívő közösséggel és szívből énekeltük a Lourdesi Mária énekét: Úrangyalát végzi a kis Bernadett, Áve, áve, áve.

 

 
A nagyböjt kezdete Print E-mail
Saturday, 13 February 2016 10:26

A nagyböjti időszak hamvazószerdával kezdődik. A hamvazószerda arra az ősi hagyományra vezet vissza bennünket, hogy már az ószövetségben vezeklésként az emberek hamut szórtak a fejükre. Ezt a gyakorlatot vette át a mai liturgia is és a megszentelt hamut a pap a hívek homlokára hinti kereszt alakban, közben pedig azt mondja: “Emlékezzél ember, hogy porból vagy és porrá leszel.” A nagyböjti időszak a Paulinumban is ezzel a szertartással kezdődik. Hamvazószerdán reggel msgr. Miocs József rektor vezette a szentmisét és szentbeszédet tartott, hangsúlyozván az evangélium utasítását, amely az imádsághoz, a böjtöléshez és az alamizsna osztáshoz fűződik. A szentmise keretében a hagyományos hamvazásra került sor, amely külső jele az elszántságnak, hogy mindennapi munkánkat és áldozatvállalásunkat a szenvedő Krisztusnak szenteljük.

 

 
Farsangi időszak Print E-mail
Saturday, 13 February 2016 10:25

 

Az első keresztény időktől kezdve a farsangi időszak a vízkereszt utáni héttől hamvazó szerdáig tart. Ebben az időszakban zajos mulatságokat, felvonulásokat és vidám szórakozásokat szoktak szervezni. A legjellemzőbb események közé tartoznak a bálok, az álarcos rendezvények és az utcákon felvonuló mutatványok. Az egyház azért engedélyezi ezeket a rendezvényeket, hogy kifejezésre juttassa, hogy a keresztény ember is tud kikapcsolódni, örülni, mókázni és méltó képen mulatni. Mindez összeegyeztetve a keresztény élettel.

A farsangi időben különböző rendezvényeket tartanak az egyházi intézmények és az egyházi iskolák is. A Paulinum Gimnáziumban és Szemináriumban is hagyomány hogy egy szórakoztató előadást, vagy mulatságos estét rendeznek a tanulók hamvazó szerda előtt.

Ebben az esztendőben a Paulinum elöljárói azt a megoldást választották, hogy hazamehettünk és hogy otthonainkban farsangolhattunk. A farsangolást családi körben, vagy alakalmi társaságban megfelelő módon töltöttük. Jól jött a kikapcsolódás és örömmel tértünk vissza intézetünkbe ,hogy új erővel fojtassuk a munkát.

 

 
Iskola a természetben Print E-mail
Saturday, 13 February 2016 10:08

 

Az Oktatási Minisztérium előírása szerint, a különböző iskolai programok közt, az iskola természetben is szerepel. Ennek célja, hogy a tanulók a természetben töltenek egy iskolai órát, vagy egy munkanapot. Egy ilyen nap a Paulinum Gimnázium programjában is szerepel. Az iskolaév folyamán többször megyünk nagy sétára, melynek célja a mozgás és a kikapcsolódás. Az iskola a természetben azt jelenti, hogy a kijelölt helyen, erdőben, tavon mezőn, stb. közelebb kerüljenek a tanulók a természethez. Közelebbről ismerjék a természet helyi jellegét, szépségét és adottságát. A Paulinumban hagyomány hogy az első félév után nagy sétára, illetve természetben mennek a tanulók.

Az idén január 30-án, az iskola a természetben néven a palicsi erdőbe és a tóra mentünk. Gyalog tettünk meg jó pár kilométert, hogy útközben is élvezhessük a természetet és a friss levegőt. Miután iskolai programunkat befejeztük, betértünk a palicsi templomba imára. Utána viszont a hittaterembe mentünk, ahol meglepetés szerűen megvendégelt minket Milodanović Gabriška kántor-hitoktatónő. A finom falatokért a forró teáért és az üdítőkért hálás köszönetet mondunk Gabriškának és segítő társainak.

 

 
Évi szentségimádás a kápolnánkban Print E-mail
Friday, 12 February 2016 13:28

 

A Katolikus Egyház kívánsága, hogy a világ minden egyházmegyéjében, amennyiben ez lehetséges, legyen az év minden napján valamelyik plébánián, imaházban vagy kápolnában szentségimádás. A szentségimádás célja, hogy az eucharisztikus színek alatt rejtőző Krisztust a hívek imádják és áldják, mint az Egyház éltető erejét. A Szabadkai Egyházmegyében is gyakorlatban van az Egyház általános előírása, az hogy minden nap valahol szentségimádás van.

A Paulinum szemináriumban január 31-én van az éves szentségimádási nap. A nap folyamán a szeminaristák különböző ájtatosságokkal tisztelik és imádják a szentséget. Ezen kívül alkalom van még arra, hogy magánimádásra és elmélyülésre is sor kerüljön. A szeminaristák kis csoportja, külön is szokott szervezni imaórát, jellegzetes lelki dalokkal, ifjúsági elmélkedéssel és alkalmi szövegekkel.

 

 

 
Tanáraink félévi gyűlése Print E-mail
Friday, 12 February 2016 13:24

 

Az oktatási intézmények tanrendjének megfelelően, a tanárok félévente értékelik a tanulók eredményeit és teljesítményét, amely igen fontos úgy a tanulók, mint az oktatók részére. Vajdaság területén az oktatási előírások szerint, a téli szünet előtt zárják le az osztályzatokat. A Paulinum Gimnáziumban ez január végén történik. Tanáraink január 29-én értékelték az első félév tanulmányi eredményeit. A hangsúly a tanulmányok fellendítésének és javításának szolgálatában van. A gyűlést szokás szerint az iskola igazgatója vezeti, az osztályfőnökök viszont ismertetik a tanulók átlageredményeit. Az idei első félévben, a második osztályos tanulók minősültek legjobbaknak, utánuk az elsősök, majd a harmadikosok és a negyedikesek következtek.

Összegezésben, a tanárok nem voltak egészen megelégedve az elért eredményekkel, de ez nem jelenti azt, hogy ezután nem lesz jobb. A második félév lehetőséget nyújt, hogy az eredmények jobbak legyenek, hisszük, hogy ez így lesz, hiszen ez nem csak a tanulók feladata és érdeke, hanem a tanároké is. Latin mondás: Non schole, discimus – és Non suffitiens (Nem az iskoláért tanulunk – és – Sosem elég). Ennek reményében kezdtük el a második félévet.

 

 
Lelki napunk volt Print E-mail
Friday, 12 February 2016 13:14

 

Az első félév a Paulinum Gimnáziumban január 30-án fejeződik be. Mielőtt megkezdődne a második félév, az intézet beosztása szerint, egy lelkinap szokott lenni. A lelkinapra, illetve rekolekcióra nagy szükség van, mert a mindennapi iskolai és intézeti gondok kissé elterelik az igazi lelki ápolást. A lelkinap viszont belső összeszedettséget, lelki erőt és lélek újulást jelent. Ez volt jellemző az idei rekolekcióra is.

Lelkinapunk délelőttjén szentmise keretében msgr. Miocs József rektor horvát nyelven tartott elmélkedést, Lukács Arnold diakónus viszont, magyar nyelven. Az előadók témája a személyes kapcsolat Istennel, melynek mozzanata mindenütt jelen van és ezeket meg kell találnunk. A délutáni órákban ft. Dulić Dražen atya tartott elmélkedést, aki rámutatott a különböző ájtatosságok és a magánimák fontosságára, melyek által életet és erőt kell merítenünk a szürke hétköznapunkra. A rekolekció előadásai, az ájtatosságok és az intelmek arra serkentettek bennünket, hogy a lelkinapokból még sokáig táplálkozzunk.

 

 
<< Start < Prev 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Next > End >>

Page 51 of 86