Hirek

Date

Link

 

 

Támogató BETHLEN GÁBOR Alapitvány

 

 

Home Vijesti
Hirek
A Tartományi Képviselőház elnökének karácsonyi látogatása a Paulinumba Print E-mail
Thursday, 09 January 2014 09:30

 

December 18-án, szerdán hagyományos karácsonyi látogatáson járt a Paulinumban Pásztor István, a Tartományi Képviselőház elnöke. A képviselőház mindenkori elnökének látogatása a Paulinumban már hagyománnyá vált, amely a Paulinum elöljáróinak, diákjainak és tanárainak is megtiszteltetés. A képviselő urat elkísérte Kántor Csilla, a Képviselőház Kabinetjének vezetője, továbbá Jelena Savković sajtóreferens, valamint Kartali Róbert, Szabadka Város Önkormányzatának képviselője. A rendszerváltozás előtt egy ilyen magas rangú és az államot képviselő személy látogatása szinte lehetetlen volt. A történelem viszont megmutatta, hogy a közös célok és célkitűzések elérésének érdekében közös munkára és összefogásra van szükség. Pásztor István beszédében kiemelte, hogy örömmel tölti el a tény, hogy folytathatja a tartományi képviselőház elnökeinek hagyományát, s így, karácsony és újév előtt, illetve a téli szünet előtt találkozhat az iskola diákjaival és vezetőivel, akiket szokás szerint megajándékoz. Hozzátette, az intézmény által képviselt értékrend melletti kiállás nem emberfüggő, illetve nem annak függvénye, hogy ki áll épp egy-egy intézmény élén. Az értékrendbeli kiállás az hosszútávú állásfoglalás. Elmondta, hogy annak reményében építi ezt a hagyományt, hogy a mandátuma lejárta után az utódja is folytatja majd. Az elnök úr kifejezte tiszteletét azok iránt, akik megálmodták és létrehozták a Paulinumot, akik annak idején vállalták a döntéssel járó nehézségeket, a negatív megítélést és küszködést, hogy létrejöhessen ez az intézmény. Nem csak hogy létrejöjjön, hanem egy olyan tekintélyt vívjon ki magának, ami túlmutat a Szabadkai Püspökség és Vajdaság határain. Hangsúlyozta továbbá, hogy a Paulinum azért is fontos, mert azokat az embereket neveli, akik arra vállalkoznak és azt élik meg küldetésként, hogy az élet különböző pillanataiban üzenetet és értéket fogalmazzanak meg az emberek irányába.

A Paulinum diákjai a látogatást és az adományt egy alkalmi műsorral köszönték meg, amelyen versek, köszöntő és karácsonyt váró énekek hangzottak el. A látogatás alkalmával msgr. Miocs József rektor elmondta, hogy az intézmény hosszú évtizedeken keresztül működött a világi vezetők támogatása nélkül, ezért számára különösen sokat jelent az, hogy a tartományi képviselőház elnöke hagyományt teremtett az intézmény támogatásából. A rektor úr megköszönte az élelmiszerekből és tisztálkodási szerekből álló csomagot, kiemelve azt, hogy ez nagy segítség a Paulinumnak, hiszen az intézményhez egy kollégium is tartozik.

 

 
Hangversenyen a székesegyházban Print E-mail
Thursday, 09 January 2014 09:23

A Német Köztársaság Belgrádi Nagykövetsége december 20-án hagyományos karácsonyra hangoló koncertet rendezett a Szent Teréz székesegyház-bazilikában, amelyen karácsonyi énekek és orgonadarabok hangoztak el. A rendezvény támogatója volt a nagykövetség mellett a Szabadkai Egyházmegye és a zombori Gerhard Humanitárius Szervezet. Orgonán közreműködött Kuktin Adrien, szólót énekelt Guzsvány Izabella mezzoszoprán, valamint a zombori Musica Viva kórus. A rendezvény célja, hogy támogassa és erősítse a nemzeti öntudatot a vajdasági németség körében, akik az elmúlt században sokat szenvedtek ezen a vidéken. A német és osztrák származású bevándoroltak a 18. század elején érkeztek a Vajdaság területére Nem megszállóként érkeztek, hanem telepesként az Osztrák Magyar Monarchia elnéptelenedett őrvidékére. A több mint félmillió Duna menti sváb (ők így nevezték később magukat) szorgalma, munkája és kitartása jelentős gazdasági fellendülést hozott a vidéknek. Kiválóan értettek a mezőgazdasághoz és az ipari ágakhoz. A II. Világháborút követően politikai okok végett el kellett hagyniuk otthonaikat és az elűzött lakosságból nagyon kevesen tértek vissza, így manapság a németség nagy szórványban él vidékünkön. A hangversenynek célkitűzése volt, hogy ezt a maroknyi németséget összetartsa és erősítse.

 
Egészségügyi ellenőrzés Print E-mail
Thursday, 09 January 2014 09:14

 

Az Egészségügyi Minisztérium előírása szerint minden iskolát és diákotthont időközben ellenőrizni kell. Az ellenőrzést a minisztériumtól kinevezett egészségügyi személy végzi. Ez alól a Paulinum Gimnázium és Szeminárium sem kivétel. Iskolánknak van megbízott orvosa és egészségügyi nővére. Ezek munkáját segíti a védő nővér, akinek gyakrabban kellene intézetünkbe látogatni, előadást tartani és ellenőrizni az intézet tisztaságát. Ez az ellenőrzés nem havonta történik, hanem évente egy-két alkalommal, mert a megbízott nővérünk szerint iskolánk és intézetünk tisztasága példamutató. Ehhez hozzá járul az, hogy elöljáróink és nevelőink szinte állandóan figyelmeztetnek bennünket, sőt a prefektus atya naponta járja körül a közös helységeket a tisztaság és a rend céljából. Ezért hozzánk bármikor jöhet egy hivatalos ellenőr.

Az elmúlt csütörtökön iskolánk megbízott védőnővére előadást tartott az egészségmegőrző életmódról, továbbá a serdülő- és kamaszkor problémáiról és napjaink függő és szenvedélybetegségekről. Előadásában hangsúlyozta, hogy az egészségnevelés azt a célt szolgálja, hogy az ember már fiatalon fel tudja mérni egészségi állapotát, ismerje azokat a tényezőket, amelyek az egészséges életet előmozdítják, valamint tisztában kell lenni azokkal a tényezőkkel is, amelyek az egészségre nézve veszélyeket rejtenek magukban. Az egészségre nevelés keretébe tartozik a személyiségfejlődés is, az hogy milyen emberekké válunk, monda az előadó. Nemcsak egészséges testre van szükség, hanem egészséges lélekre is, aki tud helyes döntéseket hozni, konfliktusokat megoldani és stressz helyzeteket megoldani. A test és a lélek egészsége tehát szétválaszthatatlan. Az előadás végén a nővér megvizsgált bennünket és kérdéseinkre válaszolt.

 

 

 
Asztalitenisz verseny Print E-mail
Thursday, 09 January 2014 08:58

 

Mint minden iskolában, úgy a Paulinum Gimnáziumban is a tanulók többféle tevékenységgel és aktivitással foglalkoznak. Mindezek a tevékenységek arra szolgálnak, hogy a diákok minél több tapasztalatokat és az életre való felkészülést nyerjék el. Ezért vannak iskolánkban is aktivitások a sport terén, a zene, a nyelvek, a művészetekkel kapcsolatos tevékenységek, sőt munkaakciók is. Mindezek diákjaink egyéniségének formálását és teljes kibontakozását segítik elő a jövőt illetőleg. Amióta a Paulinum Gimnázium megnyílt, azóta iskolánkban szokássá vált az asztalitenisz bajnokság. A verseny két hónapon át tart és minden tanulónak részt kell vennie benne. A döntőt a nyilvánosság előtt tartjuk és a legjobb az első díjas, serleget kap. A második és a harmadik helyezett asztalitenisz ütőt és labdát szoktak ajándékba kapni. Ebben az esztendőben iskolánk legjobb asztaliteniszezője Ristov Tomislav első osztályos tanuló lett. A második helyet Oros Mihály másodikos, a harmadik helyet viszont Török Tamás első osztályos tanuló foglalta el. A versenyt mindig nagy érdeklődéssel kísérjük, a döntőn pedig mindnyájan részt veszünk és örömmel gratulálunk a legjobbaknak.

 

 
Mikulás napi ünnepség Print E-mail
Tuesday, 10 December 2013 09:35

 

A katolikus egyház december 6-án emlékezik meg Szent Miklós püspökről, aki nagylelkű és bőkezű felebaráti szeretetével a karácsony előhírnöke. Ez a nap egyben a gyermekek és az ifjúság által annyira várt Mikulás-ünnep is és az ehhez kapcsolódó rendezvények. Szent Miklós (Nikolaosz) a keleti egyházak legtiszteltebb szentje, ünnepét nyugaton a 10. század óta tartják. A hagyomány szerint a 3. században született a kis-ázsiai Patarában, gazdag kereskedőcsaládban. Szüleit kiskorában elvesztette, ettől kezdve egy rokona nevelte, s ő ismertette meg a kereszténységgel. Megtérése után Miklós jótékony célokra osztogatta szét örökségét, a hívők pedig égi jelre megválasztották Müra püspökévé. Diocletianus és Galerius császár keresztényüldözése (303-311) idején börtönbe került, de életben maradt, és részt vett a 325-ben tartott niceai zsinaton. Az emberek tiszteletét és szeretetét jótékonykodásával vívta ki, s tettei miatt már életében szentnek tartották. 343. december 6-án halt meg püspöki székhelyén, sírja ezután zarándokhellyé vált és a középkor óta a tizennégy segítő szent közé sorolják őt. A Szent Miklós nagylelkűségéhez és kedvességéhez fűződő történetek nyomán alakult ki a Mikulás-kultusz, mint népszokás. A Paulinumban is a szeminaristák egy ünnepi műsor keretében ünneplik meg Szent Miklós ünnepét. Az eseményre December 5-én kerül sor, amelyre minden osztály egy műsorszámmal készül, melyet a közösségnek bemutatnak. E mellett énekek, és szavalatok is elhangoznak, valamint történetek Szent Miklós életéből. Az ünnepségen minden évben egy érettségizős diák Szent Miklósnak öltözve kiosztja az ajándékokat a szeminaristáknak annak mértékében, hogy ki milyen eredményeket ért el a tanulás és a szorgalom szempontjából.

 

 

 
Adventi készület a szemináriumban Print E-mail
Tuesday, 10 December 2013 09:34

 

A karácsonyi ünnepkör bevezető része az advent. A neve a latin adventus, azaz eljövetel szóból származik, és ez a név jelzi, hogy ez az idő az Úr eljövetelére emlékeztet. Ezt az időszakot három vonás jellemzi: az imádság, Krisztus eljövetelére való várakozás, valamint a Szűzanya tisztelete. Az Úrnak hármas eljöveteléről szól a liturgia: történelmi eljöveteléről a múltban, kegyelmi eljöveteléről ma is minden ember lelkében, a jelenben, és utolsó eljöveteléről a jövőben, a világ végén.

A Paulinumban a szeminaristák az adventi vasárnapokat megelőző szombat estéken advent gyertyagyújtáson vesznek részt, amelyet minden alkalommal más-más atya vezet és tart rövid elmélkedést. A gyertyagyújtást egy igeliturgia keretében végezzük, ahol elhangzik egy olvasmány és a vasárnapi evangélium. Az evangélium és az alleluja felhangzása előtt egy szeminarista prófétának öltözve, égő gyertyával a kezében belép a sötét kápolnába és meggyújtja a gyertyát az advent koszorún. Ennek a bevonulásnak szimbolikus jelentése van. A próféták előre hirdették a Messiás jövetelét, és ez minket arra figyelmeztet, hogy az Úr érkezésére nekünk is a próféták lelkületével kell készülnünk: imában, virrasztásban és a cselekedetekben megnyilvánuló szeretetben. Az égő gyertya viszont Krisztus világosságát szimbolizálja, jelezve, hogy ennek a krisztusi fénynek fel kell lobbannia mindnyájunk szívében, hogy mi magunk is ennek a fénynek hordozói legyünk. Advent 1. vasárnapja előestéjén Dr. Fehér Tivadar, a Augusztinianum Lelkipásztori Központ rektora vezette az imádságot. Beszédében arra buzdított, hogy az advent idő legyen alaklom a megtérésre, a lelki tisztulásra, mert csak így tudjuk méltón befogadni a hozzánk érkező Üdvözítőt. Az elmúlt héten Ft. Balcsák Szilárd, a székesegyház-bazilika káplánja vezette, aki Keresztelő Szent János alázatos magatartásáról elmélkedett, amelyet a ma élő keresztényeknek is magukra kell ölteniük, mert csak így tudjuk megnyitni szívünk ajtaját a hozzánk érkező Megváltó előtt. Advent 3. vasárnapjára Ft. Muharem Dragan atyát várjuk a gyertyagyújtásra, a karácsnyi szünetre való hazautazás előtt viszont Msgr. Pénzes János megyéspüspököt várjuk.

 

 
Őszi bérmálás Print E-mail
Tuesday, 10 December 2013 08:58

 

A bérmálás szentségét rendszeresen a püspök osztja ki. Minden egyházmegyés püspök kötelessége Pünkösd napján kiosztani a bérmálás szentségét székesegyházában.

A pünkösdi bérmáláson kívül, egyes egyházmegye székhelyein különösen nagyobb városokban, mindig szokott lenni, szükség szerint még egy bérmálás. Ez van gyakorlatban Szabadkán is. Krisztus Király vasárnapján a megyéspüspökünk még egyszer bérmál, illetve őszi bérmálást szokott tartani. Az említett ünnepen az idei évben a szabadkai Szent Rókus templomban volt bérmálás. Itt bérmálkozott Balog László paulinista, akinek bérmaapja osztálytársa Lévai Tamás volt. Laci bérmálkozásának mindenki örült a Paulinumban, hiszen megkapta a Szentlélek ajándékait és a tanítás szerint egyházunk nagykorúságába lépett. Gratulálunk és a Szentlélek vezetését és vezérlését kívánjuk.

 

 

 
Szent Cecília ünnepén Print E-mail
Tuesday, 10 December 2013 08:54

 

Szent Cecília egy előkelő római családból származott. Még ifjú korában megismerte a Krisztusi vallást és megtért. Hitében olyan állhatatos maradt, hogy semmi és senki sem térítette el az ő elkötelezett útjáról. Mindent a szenvedő Krisztusnak szentelt és mint Krisztus jegyese vértanúságot szenvedett. Pontos adatok nincsenek arról, hogy miért is lett az egyházi zene védőszentje. A hagyomány szerint azért, mert vértanúsága alatt zsoltárokat énekelt és így magasztalta végső leheletéig az Urat, mint az Úr Jézus jegyese. A keleti egyház már a IV. századtól tisztelte, a nyugati egyház viszont a VI. századtól. Tisztelete és népszerűsége annyira elterjedt hogy a keresztények világszerte templomokat építettek, valamint számos intézményt mint zeneiskolákat, énekkarokat és zenekarokat neveztek el róla.

November 22.- én Cecília napján, minden egyházi zenei intézmény és kórus megemlékezéseket tart. Egyházmegyénkben és így Szabadkán is méltó tisztelettel ünnepeljük Szent Cecíliát. A Paulinum tanulói úgyszintén minden esztendőben megünneplik az Egyházi zene védőszentjét és részt vesznek a közös szentmisén, melyet a székesegyházban szoktak megtartani.

 

 
Zsidó temetőben Print E-mail
Tuesday, 10 December 2013 08:40

 

November utolsó szombatján a paulinisták a szabadkai zsidó temetőbe látogattak a szokásos szombati séta keretében. A szabadkai zsidó hitközséget 1775-ben alapították és a 19. század folyamán a hitközség folyamatosan fejlődött. A második Világháború idején majdnem hétezer zsidót deportálnak el Szabadkáról, akik közül nagyon kevesen tértek vissza. A titói Jugoszlávia megengedte a zsidóknak az Izraelbe való kivándorlást és ennek következtében sokan elhagyták az országot, így a mai szabadkai közösség nem sokkal több mint háromszáz zsidót tart számon. A szabadkai temető jelentősége abban áll, hogy szinte minden síremlék egy művészi alkotás, mondhatjuk műemlék, amelyeknek értéke felbecsülhetetlen. A zsidó szokásoknak megfelelően a sírok fölé jelet kell állítani, amint a Szentírás is mondja. Ez lehet álló kőlap, de másféle sírjel is. A zsidó temetőkben a sírkövek nagyjából azonos méretűek, egy vagy két méter magasak. Sírkövet csak másra még nem használt anyagból szabad készíteni és később sem használható fel a sírkő más célra. A hagyomány szerint zsidó temetőben tilos felirat nélküli sírkövet állítani, hisz az bálványnak számítana. Hasonlóan tiltott az emberi alak alkalmazása a sírkő díszítésében és a felirat héber, héber – magyar vagy héber – német nyelvű lehet. Rendszerint van a sírkövön bibliai idézet vagy kifejezés, ami az elhunyt jellemzésére szolgál. Nagy meghatódottsággal szemléltük a monumentális és művészi síremlékeket, amelyek a múltról beszélnek és emlékként állnak az utókor számára.

 

 
Szent Erzsébet kórház kápolnájának búcsúján Print E-mail
Wednesday, 27 November 2013 13:00

A Paulinum közössége november második hetében számos rendezvényen vett részt, amelyek közül említést érdemel a péterváradi tanulmányi kirándulás, mely a Vajdasági Oktatási Titkárság és Mgr. Deli Andor oktatási titkár támogatásával és közvetítésével valósult meg, valamint a szabadkai kórház kápolnájának búcsúja.

A kórház kápolna Árpád-házi Szent Erzsébet tiszteletére van szentelve és a búcsút a Szent Erzsébet ünnepéhez legközelebb eső vasárnapon tartják. A búcsúi szentmisére Ft. Dragan Muharem atyától kaptunk meghívást, amelyet Msgr. Miocs József rektor vezetett. Szentbeszédében Szent Erzsébet önfeláldozó, jótékonykodó és tettekben is megnyilvánuló szeretetéről elmélkedett, amely korunk keresztény emberének is feladata és küldetése. A szentmise végén a hívek, akik hétről-hétre szép számban összejönnek a vasárnapi szentmisére, a kápolna előtt agapéval kedveskedtek, nemcsak a szeminaristáknak, hanem mindazoknak, akik elmentek a búcsú szentmisére.

 
<< Start < Prev 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 Next > End >>

Page 71 of 86