Hírek

Dátum

Link

 

 

Támogató BETHLEN GÁBOR Alapitvány

 

 

Home Híreink
Hírek
Lévai tanárnő előadása Nyomtatás E-mail
2015. február 16. hétfő, 11:08

 

A Paulinum Gimnázium könyvtárának állománya több mint tízezer kötetből áll. Ezek tankönyvek, szótárak, szépirodalmi könyvek és különböző folyóiratok és újságok. A folyóiratok az újságok legnagyobb részét az iskola ajándékba, illetve gratis kapja. A könyvek és a folyóiratok első sorban iskolánk tanítási nyelvein vannak, magyar és horvát nyelven, valamint latin és német nyelven. Ezeken kívül vannak még kiadványok más nyelveken is, hiszen a könyvtár nemcsak a diákok rendelkezésére áll, hanem a tanárok is használják.

Egyik jelentős németországi folyóirat a Stimmen der Zeit (Az idő jelei), amely egyházi és világi eseményekről számol be, illetve tudományos cikkeket közöl. Ezt a folyóiratot rektor urunk kapja, de iskolánk könyvtárának ajándékozza. E folyóirat szerkesztősége időről-időre megajándékozza olvasóit, nemcsak könyvekkel, hanem tanulmányi utakkal is. Az elmúlt év őszén rektorunk egy tíznapos ajándék utat kapott – keresztesek és apostolok útja címén. Ezt a tanulmányutat német nyelvet tanító tanárnőnk, Lévai Márta használta ki és ő volt iskolánk képviselője. E jeles és értékes útról beszámolót tartott nekünk, illetve előadást. Az előadás a Paulinum nagytermében volt a tanulók és a tanárok részére egyaránt. Az utazás főbb állomásai a következők voltak: a csoport Németországból, München városából érkezett Ciprus szigetére, az Ercan repülőtérre. A következő napokban megtekintették Ciprus legjelentősebb nevezetességeit: Kerínia városát; a Szent Hilarion kolostort; a bellapaisi gótikus kolostor romjait; Famagusta vagy Amohostos városát; Szalamiszt, az ókori birodalmi várost; Nicosiát, Ciprus fővárosát. A ötödik napon a csoport áthajózott Dél-Törökországba, ahol szintén nagyon jelentős történelmi helyszíneket kerestek fel és tekintettek meg: Afrodizias és Denizli ókori városokat; a Pamukkale-t (mely szó szerinti fordításban „gyapotvárat” jelent) a világ egyik ritka csodáját és az UNESCO világörökség részét; Antalya városát, amely a Földközi-tenger gyöngye, és a török riviéra fővárosa. Az itt felsorolt helyszínek csak a legfontosabbak voltak, de e mellett számos látnivaló várta a turistákat. E gazdag és tartalmas utazás – amint a tanárnő is említette- mintegy visszapergette az idő kerekét és az ember elé idézte az ókori görög kultúrát, amelynek maradványai, romjai még ma is lenyűgözőek és hatással van az emberre.

 

 
Szentségimádási nap Nyomtatás E-mail
2015. február 16. hétfő, 10:56

 

Egyházmegyénk régi gyakorlata, hogy a naptári év minden napján (kivévé néhány napot) az egyházmáegye valamelyik templomában, kápolnájában vagy miséző helyén egésznapos szentségimádást tartanak. Ennek jelentősége abban áll, hogy kifejezzük az Úr iránti tiszteletünket, hűségünket és elkötelezettségünket, és szemléljük azt a nagy titkot, a valóságos jelenlétet, amelyet értelmünk a maga egészében fel sem tud fogni, hanem csak a hit által. A Paulinumban az éves szentéségimádási nap január 31-én, szombaton volt. Napközben különböző ájtatosságokat végeztünk a kitett Szentség előtt, de e mellett lehetőség volt csendes imádásra is. Délután folyamán növendékeink egy csoportja imaórát tartott, amelyen különböző énekek, imádságok és elmélkedések kerültek felolvasára. A szentségbetétel előtt, a jelenlevő hívekkel elimádkoztuk a rózsafűzért, majd ezt követte a szentmise, amelyet rektorunk vezetett.

 

 
Éves lelkinapunk Nyomtatás E-mail
2015. február 16. hétfő, 10:49

A Paulinum Gimnázium és Szemináriumban minden évben külön napot szentelünk a lelki megújhodásra, amikor az előadások és a személyes, valamint a közös imádságok alkalmával igyekszünk elmélyíteni mindazt, amit ezeken az előadásokon hallottunk, vagyis azokat a pillanatokat, ahol Isten Leke megérintett bennünket. A rohanó hétköznapokban mindnyájunknak szüksége van egyfajta „lelki felüdülésre”, hogy erőt merítsünk az élet különböző akadályainak leküzdésére, ezt szolgálják a lelkinapok. Idén január 31-én volt a lelkinapunk, amelyen Ft. Tojzán László és Ft. Muharem Dragan tartottak előadásokat. Az elmélkedések témája a szentgyónás és a szentáldozás lényege és fontossága volt. A szentgyónásban nemcsak megtisztulunk bűneinktól, hanem egyben megnyitjuk lelkünket Isten kegyelmének befogadására, döntünk egy új élet mellett és egyben elkötelezzük magunkat, hogy mindig Isten jelenlétében akarunk élni. Az Eucharisztia viszont táplálja lelkünket, megerősíti mindazt, amit Isten tesz értünk és bennünk, mert hiszen e szentségben magát az Urat vesszük magunkhoz, aki lelki táplálékunk és úti eledelünk

 
A Tartományi Képviselőház elnökének és Szabadka polgármesterének ajándéka Nyomtatás E-mail
2015. február 10. kedd, 08:33

 

A Hírvivő múlt heti számában beszámoltunk a Paulinum búcsújáról és iskolanapjáról, amelyen szép számban részt vettek nemcsak a hívek és a meghívott vendégek, hanem a közéleti személyiségek is. Ezek közül szeretnék kiemelni Pásztor István urat, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökét és egyben a Tartományi Képviselőház elnökét valamint Maglai Jenő urat, Szabadka Város polgármesterét.

Pásztor István elnök úr minden évben ellátogat a Paulinumba kifejezve tiszteletét és elismerését az intézmény és az ott folyó oktatási munka iránt, de ugyanakkor mindazok képviseletében is érkezik, akiknek fontos a Paulinum, mint egyedüli oktatási intézmény tartományunkban és országunkban. Az idei látogatását, az elmúlt évekhez eltérően, nem a karácsonyi ünnepeket megelőzően tette, hanem a búcsú és iskolanap alkalmából, amely szintén jelentős esemény az iskola és a kollégium életében. Pásztor urat Msgr. Miocs József rektor és igazgató először is hivatalába fogadta, majd beszámolt az iskola működésének helyzetéről, a jelenlegi nehézségekről, valamint megköszönte neki az intézmény mellett való elköteleződését, amelyet évről-évre tanúsít. Megköszönte továbbá azt, hogy az elnök úr idén is megajándékozta a Paulinumot és növendékeit. Ez az ajándék és egyben adomány többnyire élelmiszerekből és tisztálkodási szerekből áll, amelyekre egész év folyamán nagy szükségünk van. Köszönetünk nemcsak az intézmény nevében szólt, hanem az egyházmegye, a plébániák, a papság és szülők nevében is, hiszen a Paulinum csak általuk és segítségükkel tud fennállni és fennmaradni. Pásztor úr ajándéka sokat jelent számunkra, főleg most, amikor a kölömböző megszorítások időszakát éljük. E mellett fontos az is, hogy a katolikus oktatás és nevelés ne csak az egyház keretein belül létezzen, hanem lehetőleg minél többen szerezzenek róla tudomást tartományi és országos szinten is.

 

Szintén a Paulinum napja alkalmából, Szabadka Város polgármestere, Maglai Jenő úr is ajándékkal érkezett az iskolanapra és búcsúra. Egy vásárlási utalvánnyal lepett meg bennünket, amelyet iskolánk igazgatója, Msgr. Miocs József vett át. Az igazgató úr a polgármester úrral folytatott beszélgetésen és megbeszélésen megköszönte az ajándékot és a támogatást, valamint hogy elfogadta a búcsúra és az iskolanapra szóló meghívást. A polgármester úr jelenléte és támogatása szintén egy elköteleződésről tesz tanúságot. Szabadka Város Önkormányzata a múltban is, főleg a rendszerváltozás után, nem hagyta figyelmen kívül és támogatta a Paulinumot, annak ellenére, hogy ez nem volt mindig zökkenőmentes. A polgármester úr újból megerősítette korábbi kijelentését, miszerint a jövőben is támogatni és képviselni fogja a Paulinumot és a katolikus oktatást és nevelést városunkban valamint országunkban.

 

 
<< Első < Előző 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 Következő > Utolsó >>

155. oldal / 215