Hirek

Datum

Link

 

 

Támogató BETHLEN GÁBOR Alapitvány

 

 

Home
Hirek


Szentségimádási nap és rekollekció Drucken E-Mail
Montag, den 17. Februar 2014 um 09:07 Uhr

 

Egyházmegyénk területén hosszú évtizedekre visszanyúló hagyománya van az év szinte minden napjára előírt egésznapos szentségimádásnak, amelyet meghatározott beosztásban a plébániatemplomokban, kápolnákban tartanak. A szentségimádás célja, hogy az eucharisztikus színek alatt jelenlevő Krisztust imádjuk és szemléljük elmélkedjünk a szentségben való csodálatos jelenlétéről a hívek. A Paulinum Szemináriumban január 31-én van az éves szentségimádási nap, amelyen nemcsak a szeminaristák vesznek rész, hanem a hívek is. A nap folyamán különböző ájtatosságokkal köszöntjük és egyben imádjuk a szentséget, de alkalom van magán imádságra, elmélyülésre is. A szeminaristák egy kis csoportja a délutáni órákban egy szép és tartalmas fakultatív imaórát is szerveztek, amelyen különböző lélekemelő énekek és elmélkedések hangoztak el.

A szentségimádási nap egyben rekollekciós nap is volt. A rekollekciókat, lelkinapokat nemcsak papoknak és szerzeteseknek írják elő, hanem minden kereszténynek ajánlják, hogy a hétköznapok forgatagát hátra hagyva néhány órát az istenkapcsolatra fordítsunk és azt meg is valósítsuk mindennapjainkban. Ennek szellemében tartunk a szemináriumban is lelkinapot, rekollekciót. Az idei év előadásait, elmélkedéseit Ft. Szécsényi Tamás és Ft. Muharem Dragan atyák tartották. A rekollekció fő témája az imádság fontossága, az élet értelmének keresése és mindennek a mindennapokba való beépítése és megélése volt.

 
Előadás és találkozás Matthias König püspökkel Drucken E-Mail
Montag, den 17. Februar 2014 um 09:00 Uhr

 

Msgr. Matthias König, paderborni segédpüspök, a Német Püspöki Konferencia megbízottja a világegyházért és a missziókért, két és fél napot töltött Szabadkán. Látogatásának célja Szent Pál apostol napja volt, melyen megszentelte az intézet felújított helységeit és ő vezette az ünnepi szentmisét és szentbeszédet tartott. Hivatalos szolgálatán kívül megtekintette a város nevezetességeit és Szabadka rekreációs központját, Palics-fürdőt.

Mivel látogatásának legfőbb célja a Paulinum Gimnázium és Szeminárium volt, így egy délutánt és estét a paulinisták körében töltött el. A Paulinum nagytermében találkozása alkalmával először is bemutatta a tanulóknak az 1200 éves paderborni érsekség történetét, amelyet Szt. Liborius alapított, valamint azt a történelmi eseményt, amikor Nagy Károly és III. Leó pápa találkoztak Paderborn városában. Ezek után előadást tartott, mondhatjuk egy exortát, melyen bátorította és buzdította a szeminaristákat Szent Pál apostol példájának követésére, és arra, hogy kitartóak legyenek a tanulásban, a jövőre való felkészülésben és az áldozathozatalra, amely az isteni Gondviselés tervében rejlik számukra. Csakis Szent Pál hitével és közbenjárásával lehet nemes céljainkat elérni.

Az előadás után, együtt vacsorázott velünk és barátságban és közvetlen társalgásban késő esti óráig maradt az intézményben. Mielőtt eltávozott volna, négy nyelven énekeltünk neki alkalmi dalokat. A barátságos társalgás a püspök úr áldásával ért véget, és azzal, hogy meghívott bennünket egy paderborni kirándulásra, látogatásra.


 

 
Kápolnabúcsú és iskolanap a Paulinumban Drucken E-Mail
Dienstag, den 11. Februar 2014 um 18:29 Uhr

Január 25-e Szent Pál apostol megtérésének ünnepe, mely a Paulinum Szeminárium kápolnájának búcsúja és a Gimnázium iskolanapja is egyben. Az intézményben a tanév folyamán ez a legkiemelkedőbb és legfontosabb ünnep, amelyre a szeminaristák és tanulóik lelkesen készülnek. A búcsút és iskolanapot minden évben szentmise keretében ünnepeljük meg, melyet egy vendég püspök vezet. Az idei évben Msgr. Matthias König paderborni (Németország) segédpüspöke vezette. A püspök úrral együtt misézett Msgr. Pénzes János megyéspüspök, Msgr. Német László nagybecskereki püspök, Msgr. Miocs József rektor, Ft. Christoph Severin, aki König püspök úrral érkezett és Ft. Vogrinc Josef atya. A szentmise kápolna és felújított iskolahelységek megáldásával kezdődött. König püspök úr szentbeszédében kiemelte: Legyünk a béke és változások emberei. Imádkozzunk az állandó megtérésért, amely olyan kereszténnyé formál bennünket, melyek megváltoztatják a világot. Szent Pál apostol megtérésének ünnepe arra emlékeztet, hogy Isten segítségével lehetséges és megvalósítható a megtérés. Bízzunk az Istenben és az Isten erejében, amely megtérésre vezet bennünket“. Az alkalmi műsor keretében a rektor úr köszöntötte a vendég püspököt, aki egyben a Paulinum nagy jótevője. Amikor a kápolna egy vihar következtében használhatatlanná vált, König püspök úr felvállalta a felújítási munkálatok anyagi költségeit, valamint a tantermek és folyosók felújítása az ő segítségével és közbenjárására valósulhatott meg. Az ünnepi szentmisén, az alkalmi műsor keretében szavalatok, énekszámok és zenei számok hangzottak el, melyeket a diákok adtak elő. A közéleti személyiségek közül az ünnepséget megtisztelte jelenlétével Vladimir Todić és Gavrilo Grban a Vallásügyi Minisztériumból, Andrékó Gábor konzul a Szabadkai Magyar Főkonzulátus képviseletében, Dragan Đurić a Szabadkai Horvát Konzulátus főkonzulja, Joó Horti Lívia a Magyar Nemzeti Tanács nevében, Kern Sólya Mária képviselő, valamint Blaško Stantić és Horvat Franjo Szabadka Város Önkormányzatának képviseletében, Kern Imre úr a Nagyberuházási Alapok igazgatóhelyettese és Göncző Mandler László a Német Népi Szövetség elnöke. E mellett az ünnepségen jelen voltak még más közéleti és civil szervezetek képviselői, iskolaigazgatók, jótevők, a Paulinum jelenlegi és volt tanárai, papok, egykori szeminaristák, és végül de nem utolsó sorban a növendékek szülei és hozzátartozói, valamin a kedves hívek. Az ünnepség fogadással valamint társalgással zárult a szeminárium ebédlőjében.

A délutáni órákban a püspök urat és kíséretét a Városházán fogadta Kern Sólya Mária képviselő asszony és Kern Imre igazgatóhelyettes megmutatva az épület legszebb és legfontosabb termeit, helységet, múzeumát. Másnap, vasárnap König püspök urat hivatalába fogadta Maglai Jenő polgármester. A tárgyaláson szóba került az önkormányzat valamint az egyháznak, ezen belül is a Paulinumnak, mint egyetlen katolikus intézménynek a helyzete és jövője. A polgármester ígéretet tett, hogy a jövőben is mindent megtesz a Paulinum Gimnázium és Szemináriumért és annak eredményes működéséért.

König püspök vasárnap az esti órákban újra ellátogatott a szemináriumba, hogy személyesen is találkozzon a diákokkal. Kifejezte örömét, hogy megismerhette a diákokat és bátorította őket, hogy ne fáradjanak bele a munkába, a tanulásba, hanem szembenézve a mindennapok kihívásaival merjék megvalósítani céljaikat Szt. Pál apostol közbenjárására.

 

 

 
Karácsonyi-újévi ajándék Drucken E-Mail
Freitag, den 24. Januar 2014 um 10:17 Uhr

 

A németországi Reinlad-Westfallen tartomány Menden városának Caritas csoportja éveken át támogatja a Paulinum Szemináriumot és Gimnáziumot. Úgyszólván minden esztendőben vagy a karácsonyi ünnepekre, vagy a húsvéti ünnepekre, meglepetést és örömet kívánnak szerezni a város és a környékbeli szeretetszolgálat aktivistái. Ez történt az elmúlt karácsonyi-újévi ünnepek alkalmával is. Ft. Friedrich Müller nyugalmazott plébános és Christiane Träger gyűjtési akciót szerveztek és az ünnepekre megleptek bennünket.

Csomagokat kaptunk, melyekben édességek, ruházat és iskolai felszerelések voltak. Nagy hálával tartozunk jótevőinknek, de különösen Elisabeth Fessl de Alemany grófnőnek, aki a szállítmányok eljuttatását és célba érkezését koordinálja.

Isten áldja meg mindnyájuk áldozatkészségét és szeretetét.

 

 
Könyvbemutatón a Betlehemekről Drucken E-Mail
Freitag, den 24. Januar 2014 um 10:02 Uhr

 

A karácsonyi ünnepek előtt jelent meg tanárunk, Dr. Czékus Géza, a Szabadkai Egyházmegye Templomi Betlehemei című könyve. A 168 oldalas könyv a szabadkai ferencesek templomának kápolnájában lett bemutatva. A szerző 140 templom és imaház betlehemeit ismerteti az olvasókkal. A könyv első részben Dr. Rokay Zoltán, szabadkai egyházmegyés lelkész, budapesti egyetemi tanár szakvéleményét olvashatjuk, majd a könyv a szerző által begyűjtött adatok feldolgozásával folytatódik. Az egyházmegye 111 helységében állítanak betlehemeket, 31-ben sajnos nem. A legrégebbi betlehemek az 1800-as évekből származnak, a legértékesebbek viszont a tiroli betlehemek, melyeket az egykori Stuflesser cég gyártott. Ugyancsak érdekesek az újabb betlehemek is, melyek gipszből, agyagból, fémből vagy kukoricacsuhéból készülnek. A legnépszerűbb és a legismertebb templomi betlehemek a szabadkai ferencesek és a zombori karmeliták templomában láthatók. Egyházmegyénkben néhány szabadtéri betlehem is létezik, melyekben életképek, sőt élő állatok is vannak.

A könyv második felében színes fényképeket találunk az összegyűjtött betlehemekről. A kiadvány célja, maradandó adatokat és fényképeket közölni, valamint, hogy másoknak a figyelmét felhívja arra, hogy kutassák és őrizzék meg az egyházmegye ilyen értékű hagyományát és kincseit

 

 
<< Start < Zurück 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 Weiter > Ende >>

Seite 140 von 172