Hirek

Datum

Link

 

 

Támogató BETHLEN GÁBOR Alapitvány

 

 

Home
Hirek


Temetőlátogatás tanulmányi szempontból Drucken E-Mail
Samstag, den 23. November 2013 um 10:04 Uhr

Az elmúlt szombaton egy valódi és nem mindennapi történelmi és kultúrprogramon vettünk Dr. Czékus Géza biológia tanárunk vezetésével. Mivel Czékus tanár úr a szabadkai temetők egyik nagy ismerője, a legutóbbi alkalommal az ő vezetésével jártuk be Bajai úti temetőt, de a szokottól eltérő módon. A temetőt járva a tanár úr egy valódi történelmi előadást tartott a temető kialakulásáról és azokról fontos személyekről, akik itt nyugszanak.

A temető egyik része egyházi, amely az Avilai Szent Teréz székesegyház-bazilikához, vagyis a plébániához tartozik, a másik fele a városi közigazgatás részét képezi. Az egyházi részt “előkelő résznek” is szokták hívni, mivel itt találhatók az elmúlt két évszázad gazdagabb és úri családjainak, valamint közéleti személyiségeknek sírboltjai, mauzóleumai, amelyek emlékműveknek számítanak. A temetőnek ebben a részében találhatóak az egyházi személyek, papok, szerzetesek és szerzetesnővérek sírjai is. A leghíresebb és legszebb kápolnák közül megtekintettük a Peits család és a Lichtnecker család mauzóleumát valamint a ferencesek kápolnáját. A temetőben nyugvó jeles és híres személyek sírjai közül felkerestük Kosztolányi Dezső szüleinek és nagyszüleinek sírját, továbbá Bíró Károly polgármesternek sírját, akinek idejében a mai szecessziós városháza épült, továbbá Gaal Ferenc, a szabadkai zeneiskola első igazgatójának sírját, továbbá Lányi Ernő és Lifka Sándor sírját, Csáth Gézának, Kosztolányi Dezső unokatestvérének, orvosnak és zeneszakértőnek síremlékét, továbbá Pataki László színművész, a bajsai Vojnic család, Iványi István Szabadka történetének megírójának, Szárits János (Ivan Saric) repülőgép-építő, sportrepülő és kiváló sportember sírját. Az egyházi személyek sírjai közül megtekintettük Albe Vidakovic egyházzenész és Veres Tamás domonkos szerzetes és teológus sírját, valamint  az egyházmegye papjainak, szerzeteseinek, szerzetesnőinek síremlékeit, közöttük a Paulinum szeminárium elhunyt elöljáróinak síremlékeit.

 
Evangelizációs vasárnap Kúlán és Msgr. Miocs József rektor hálaadó miséje pappá szentelésének 45. évfordulója alkalmából Drucken E-Mail
Mittwoch, den 06. November 2013 um 11:59 Uhr

 

Október 27-én vasárnap rendhagyó ünnepség megrendezésére került sor Kúlán a Szent György plébániatemplomban. Egyrészt a plébániaközösség evangelizációs vasárnapot tartott, amelyre a szeminárium közössége is részt vett, másrészt viszont ezen a vasárnapon ünnepelte Kúla városának szülötte, Msgr. Miocs József, a Paulinum Szeminárium és Gimnázium rektora és igazgatója pappá szentelésének 45. évfordulóját. Az ünnepi szentmisét maga rektor úr vezette Ft. Juhász György esperes-plébánossal valamint Ft. Baranyi László prefektussal. A szentmisén a szeminaristák mellett részt vettek a pasztorális tanács tagjai, a templom Szent Cecili kórusa és a helyi ifjúsági kórus Vendel Gyöngyi zenetanár és karnagy vezetésével, a hittanos csoportok a hitoktató vezetésével, a Helyi Közösség és közélet képviselői, családtagok és a plébánia hívei.

Az ünnepi és apáti szentmise szónoka Baranyi László prefektus atya volt, aki szentbeszédében az Egyház missziójáról elmélkedett. Megemlítette, hogy a világmisszió megünneplését egyházunkban 1926-ban vezették be és a Hitterjesztés Művének kezdeményezésére október lett a világmisszió hónapja. Ilyenkor emlékezetünkbe idézzük azoknak a férfiaknak és nőknek, papoknak és szerzeteseknek, továbbá világi hívőknek a szolgálatát, akik az elmúlt évszázadok során, illetve napjainkban arra vállalkoznak, hogy családjukat és hazájukat elhagyva egy másik földrészre, országba indulnak, hogy ott olyanoknak hirdessék Krisztust és az ő tanítását, akik nem ismerik sem az Úr személyét, sem az üdvösség evangéliumát. A misszió, azaz a hit hirdetése és a hitre nevelés az Egyház küldetéséhez tartozik, egyaránt feladata papoknak, szerzeteseknek és világi hívőknek. A missziós küldetéssel kapcsolatban tett említést a prefektus atya azokról a kúlai származású papokról, akik a plébániatörténetbe beírták nevüket. A már több mint 250 évet maga mögött tudó egyházközség mintegy harminc papot adott az egyháznak és az egyházmegyének, ezek közül nyolcan a II. Világháború után léptek a papi pályára. A kúlai származású lelkipásztorok közül megemlítendő Ft. Scherer Lőrinc vértanú atya, akit a háborút követően orosz fogságba vittek és ott is halt vértanúhalált. Az ő személye, életpéldája és hősies magatartása bátorítás volt a következő papi nemzedék számára. Miocs atya lelkipásztori szolgálatát tekintve, a prefektus atya leszögezte, hogy a rektor úr papi pályája és tevékenysége szorosan összekapcsolódik a Paulinum történelmével. Egy olyan időszakban kezdett el tanítani, később viszont vezetni, amikor tilos volt miden nemű vallási megnyilvánulás és tevékenység. Egy katolikus, oktatási és neveléssel foglalkozó intézmény ebből fakadóan mindig a figyelem középpontjában volt. Minden nehézség és megpróbáltatás ellenére a rektor úr nem hátrált meg, hanem bátran, becsületesen áldozatos munkával és lelkiismeretesen szolgálta az egyházmegye egyik központi intézményét. Mindez tulajdonképpen Isten kegyelmének köszönhető és ez adott okot az ünneplésre és hálaadásra, kérve továbbra is kegyelmét, hogy a jövőben is merjünk szembe nézni a kihívásokkal és feladatokkal. A szentmise végén a plébános úr a plébánia híveinek nevében köszöntötte a rektor atyát, a hittanosok viszont verssel és virágcsokorral kedveskedtek neki. A szentmisét széppé és ünnepélyessé tették az énekek, melyeket a szeminaristák, továbbá a templom énekkara valamint az ifjúsági kórus vezettek.

A közösség előtt Horvát Ákos érettségiző tett tanúságot életútjáról és hivatásáról, a szentmise után viszont Bata Szabolcs érettségiző válaszolt azokra a kérdésekre, amelyeket a hittanosok tettek fel a Paulinummal kapcsolatban. A szentmisét követően az ünnepség a kúlai Népkör Művelődési Központban folytatódott ünnepi ebéddel, amelyet a plébánia és a Miocs család készített számunkra, és amelyen nemcsak a szeminaristák és a családtagok, hanem a pasztorális tanács és az énekkar tagjai is részt vettek.

Az ebéd alkalmával ünnepi köszöntések, versek, és a rektor urat köszöntő énekek hangzottak el. Az ebédet követően a szeminaristák megtekintették a kúlai görög katolikus templomot és a bazilita szerzetesek rendházát, a helyi általános iskolát, az úgynevezett egykori “magyar iskolát”, ahol a helyi fiatalokkal egy rövid focimérkőzésre is sor került, valamint a belvárost.

A találkozó és ünnepség mindnyájunk számára emlékezetes és tartalmas volt, amelyért hálásak vagyunk a plébánia egész közösségének és a szervezőknek, de különösen a Miocs család tagjainak valamint Ft. Juhász György plébánosnak.

 

 
A tavankúti hívekkel ünnepeltünk Drucken E-Mail
Mittwoch, den 06. November 2013 um 11:02 Uhr

 

Október 20-én, vasárnap a Paulinum közössége Tavankútra látogatott, ahol a plébánia közössége a templom felszentelésének évfordulóját ünnpelte, és ez a vasárnap egyben missziós vasárnap is volt. Ez a két fontos egyházi esemény adott alkalmat arra, hogy a szeminárium közössége kifejezze háláját a plébánia közösségének, különösen is a plébános atyának, Franjo Ivankovićnak, aki minden évebn meghív minket a plábániára és megszervezi az éves gyűjtési akciót a szeminárium javára. Az ünnepi szentmisét Msgr. Miocs József és Ft. Baranyi László prefektus vezették.

A szentmisén énekelt a szeminárium kórusa is, az ifjúsági énekeket viszont Horváth ákos, Hoc Zdenko, Oros Mihály és Rudinski Bogdan vezették.

A szentmise olvasmányait Emra Senad, Stipancevic Zoran és Kiss Szilárd olvasták, áldozás után viszont Vojnic Mijatov Tomislav Nedjeljko Travljanin Istent keresem című versét szavalta.

Az ünnepi ebéd után megtekintettük a Matija Gubec Művelődési Központ kiállítótermében a szalmakép kiállítást és a tájházat, majd ezután a paulinisták a helyi futballcsapattal egy foci mérkőzést játszottak.

A szép és élményekkel teli nap után igaz fáradta, de örömmel tértünk vissza a szemináriumba.

 

 
Restaurálták a szeminárium Fatimai Szűzanya szobrát Drucken E-Mail
Dienstag, den 29. Oktober 2013 um 11:32 Uhr

 

A Paulinum Szeminárium kápolnájának egyik ékessége a Fatimai Szűzanya szobra, amelyet a közelmúltban restauráltak és újra ez eredeti szépségében tündököl. A szobor történetével kapcsolatban tudni kell, hogy a Paulinum megnyitása után gondoskodni kellett a kápolna berendezéséről is. Ezek közé tartozott a Mária szobor is. Amikor Msgr. Zvekanović Mátyás püspök a II. Vatikáni Zsinaton részt vett, véletlenszerűen a fatimai püspök mellet kapott helyet, akivel személyesen is megismerkedett és megbarátkozott. A fatimai püspök azonnal felajánlotta, hogy megajándékozza a szemináriumot az egy eredeti Fatimai Szűzanya szobor másolattal. A szobor behozatala nem volt zökkenőmentes. Volt Jugoszlávia kommunista rendszere nem tűrt semmilyen vallási megnyilvánulást és vallási tárgyak behozatalát az országba és ezért nagy kockázattal járt, hogy hogyan kerül majd a szobor a Paulinum kápolnájába. A szobrot a határra érkezés előtt, annak ellenére, hogy igen nagy méretű, sikerült jól elrejteni egy dobozban, de a határőrség és a vámosok mégis megtalálták és érdeklődtek e doboz tartalma felől. Zvekanović püspök úr csak annyit mondott, hogy “a dobozban egy Madonna van, semmi más!” Mivel ez a kifejezés teljesen ismeretlen volt a határőrségnek, és látva a püspök elszántságát és határozottságát megengedték, hogy behozzák az országba ezt a bizonyos dobozt, amelyben a Fatimai Szűz Anya szobra volt. Annyi biztos, ha kinyitották volna a dobozt, ez a szobor soha sem díszíthette volna kápolnánkat. A mostani felújítás már szükséges volt, hiszen az elmúlt évtizedek során a szobor sokat veszített a színéből, itt-ott meg is rongálódott, a 2012-es vihar következtében pedig, amely a kápolnában is nagy károkat okozott, a szobor megkopott és megrepedt. A restaurálást Léner Manyi, Léner Balázs matematika tanárunk felesége és maga a tanár úr végezték. A felújítást ajándékként –gratis- végezték a Paulinum kápolnája részére. A szobron a felújítási munkálatok több hónapig tartottak, de meg is látszik az eredmény, hiszen azt mondhatjuk, hogy szebb mint az eredeti. A szobor valóban a kápolnánk ékessége és egyik legszebb kegytárgya. Léner Manyinak és a tanár úrnak hálás köszönettel maradunk a felújításért.

 

 
A székesegyház búcsúján Drucken E-Mail
Dienstag, den 29. Oktober 2013 um 11:18 Uhr

 

Október 14. és 15. fontos ünnep a szabadkai székesegyházban, a városban valamint az egész egyházmegyében. Ugyanis 14-én ünnepeljük a székesegyház felszentelésének évfordulóját, 15-én, Avilai Szent Teréz napján viszont a templom búcsúját. Avilai Szent Teréz nemcsak a székesegyház, hanem már több évszázada Szabadka város és környékének is a védőszentje. E két jeles és kiemelkedő ünnepnapon minden évben ünnepi szentmise keretében emlékeznek meg mind a székesegyház mind pedig a város plébániái és azok hívei. Idén a szentmiséket Msgr. Stjepan Beretic, a székesegyház plébánosa vezette a megjelent papsággal, amelyen mi szeminaristák is részt vettünk.

 

 
<< Start < Zurück 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Weiter > Ende >>

Seite 144 von 172