Hirek

Date

Link

 

 

Támogató BETHLEN GÁBOR Alapitvány

 

 

Home
Hirek


Félév Print E-mail
Tuesday, 01 March 2022 13:40

A tavalyi iskolaévet, mind a tananyagok előadása, mind a számonkérés terén, a járvány miatt kiadott oktatásra vonatkozó rendkívüli rendeletek megnehezítették. Az idei első félévről elmondhatjuk, hogy a jelenlegi aktuális rendeletek mellett az oktatói-nevelői tevékenyég lényegesebben meg tudott valósulni. Múlt év december 22-én sikeresen meg tudtuk tartani az első félévi kiértékelő tantestületi gyűlést, amelyre a tágas nagyteremben került sor az aktuális előírások fényében. A megbeszélésen sor került a diákok eredményeinek és magatartásainak ismertetésére. Az idei félévi osztályátlagokkal általánosságban meg voltunk elégedve. A gyűlés második felében megbeszélésre kerültek a további fejlesztések, és bemutatásra került a féléves program.

 
Ping-pong verseny Print E-mail
Tuesday, 01 March 2022 13:31

A Paulinum Gimnázium diákjai számára számos aktivitási lehetőséget biztosít. A számos hangszeren való játszás és tudás elsajátítása mellett, lehetőséget ad a fizikum építésére és a rendszeres testmozgásra. A Paulinum több évtizedes hagyománya az asztalitenisz verseny. Ezen a versenyen az összes kisszeminarista, a bejáró diákok és egy pár tanár is részt vesznek. A döntőre decemberben került sor. Igaz, hogy a tavalyi évben a járvány helyzet miatt kimaradt a verseny, és ezzel a hagyományban szakadás történt, de az idén le lett játszva. Az idei döntősök Stefan Ilić és Ördög Valentin voltak. A döntőben egy kemény, de barátságos párharcnak lehettünk tanúi. A megmérettetés a boszniai Stefan Ilić győzelmével ért véget. A dobogó második helyezette a bánáti Ördög Valentin lett. A döntősök nem csak egy szép élménnyel lettek gazdagabbak, hanem értékes díjakkal is ajándékozta őket az iskola.

 

Ördög Valentin

 
Szent József-évet zártunk Print E-mail
Tuesday, 01 March 2022 13:27

Ferenc pápa 2020-ban Szent József-évet hírdetett meg Patris corde kezdetű apostoli levelével. A Szent József-év 2020 december 8-tól  2021.december 8-ig tartott. A pápa emléket kívánt állítani Mária jegyesének, Jézus nevelőapjának, akit a  katolikus egyház védőszentjének tekintünk immár 150 éve. Tudniillik, hogy a Patris corde – Atyai szívvel kezdetű apostoli levélben IX. Piusz pápa  a Quemadmodum dekretumához fűződik, amellyel  a pápa a katolikus egyház  védőszentjévé nyilvánította Szent Józsefet.

A Szent József-évben a pápa arra kérte a híveket, hogy tartsanak megemlékezéseket, imaórákat, ájtatosságokat és előadásokat Szent József tiszteletére. Valamint a pápa a szerdai napot Szent József napjává  nyilvánította, hogy méginkább felhívja figyelmünket Szent Józsefre. A Paulinum szeminaristái és tanulói mindig tisztelettel voltak Szent József iránt és a jubiláris évben a szerdai napot kiemelt figyelemmel tartottuk. A Szent József-évet decemberben zártuk  ünnepi keretek között. Az Igeliturgiát és a szentbeszédet rektorunk tartotta, mi  pedig olvasmányokkal és zene számokkal tettük szebbé a záró évet.

Gyuris Bálint

 
Karácsonyi ajándék Print E-mail
Tuesday, 01 March 2022 13:25

A kilencvenes évek változásai és a Kelet-európai országok határainak megnyításával, belátási lehetőség nyílt arra, hogy milyen szegénységben és rászorultságban éltek  az emberek. A jobb sorban lévő országok és különböző alapítványok  mindezt látva és tapasztalva segély akciókat szerveztek. Ezek közé  tartozik a Csilla von Boeselager Alapítvány, amelyet a magyar származású Dengeleghy Fényes Csilla, von Boeselager bárónő alapított. A támogatás elsősorban Magyarország, Románia és Vajdaság területén indult be. Azóta a támogatás bővült, de a három délkeleti ország elsődleges maradt. Rektorunk a németországi kapcsolatai által megismerkedett az Alapytvány elnök helyetesítőjével, Dr Elisabeth Fessl de Alemany bánsági születéső asszonnyal, aki azóta is nagy támogatója Vajdaságnak és a Paulinumnak.  A karácsonyi ajándék csomagok, amelyeket az adai Duga szervezet jutatatott hozzánk, édességeket, ruházati és iskolai cikkeket, valamint intézeti eszközöket tartalmaztak. Ez úton mondunk köszönetet mindazoknak, akik gyüjtési akciót szerveztek, becsomagolták, szállították és hozzánk jutatták az értékes ajándékot.

Huszár Andor

 
Újév Print E-mail
Tuesday, 01 March 2022 13:12

Az emberi történelem időmérése csillagállások vagy jeles események után egészen az ókorra vezethető vissza, amelyek alapján a különböző népek és vallások sokféle naptárt és évszámlálási módot hoztak létre. Szintén megfigyelhető, hogy az első napot egy sajátos csillagászati vagy történelmi eseményhez kötötték, amelyet meg is ünnepeltek. Érdekesség képpen a kínai újév, másnéven holdújév dátumának meghatározása ma is a holdciklust követve csillagászati számítások révén történik. Korunkban a napok követése a világon általánosságban a XIII. Gergely pápa kezdeményezésre készítetett, és a nevét viselő Gergely-naptár szerint történik. A keresztény naptárban az újév dátuma január 1-je. A január 1-jének eredetét Julius Caesara vezethetjük vissza, aki Kr. e. 46-ban az év elejét január 1-re halasztotta, mert ettől a naptól kezdve léptek hivatalukba a konzulok. A kereszténység ezen a napon Szűz Máriát, mint Isten anyját ünnepli. Azt, aki igent mondott Isten tervére, és ezzel egy új kezdetre az emberiség számára. Ezért ünnepeljük őt az újév kezdetén, a földi megújulás kezdeténél, hogy az egész esztendőnkre ő legyen előttünk, mint példa, aki gondoskodással, szeretettel, gyöngédséggel volt Jézus iránt. Ezen a napon van VI. Pál pápa kezdeményezésére 1967 óta a béke napja. Ez a nap arra figyelmeztet, hogy az előttünk álló évben törekedjünk arra, hogy békében éljünk önmagunkkal, legyünk egymás iránt olyan odaadással, mint amilyen volt Mária, ugyanis a sikeres gazdaság és fejlődés megvalósításához azonban nélkülözhetetlen a béke, igazság megteremtése és az ebben a szellemben erős intézmények működtetése. 2000. január 1-jétől az ENSZ indítványozására számos országban békevilágnapot tartanak, kezdetben „egy nap békében”, ma pedig „globális család” néven. Az újév várása a leköszönő év utolsó napján veszi kezdetét. Ezt az eseményt szilveszterezésnek nevezzük, amely megnevezését a napi szent, szent I. Szilveszter pápa után kapta, aki megkeresztelte Konstantin császárt. Az újévre készülődve különféle szokások és hiedelmek élednek újra. Az ünnepi asztalra meghatározott ételek kerülnek fel a szerencsésebb jövő reményében. Így például sült malac, mert az előre túr, illetve minekután az élelmet a földből előkotorja, átvitt értelemben  szerencsét hoz, míg a tyúk nem, mert az hátra kapar. Látványos tűzijátékok kerülnek megrendezésre, ugyanis úgy tartják, hogy az újévi erős fények és zajok távol tartanak mindenféle rosszat.

Ilyenkor szintén elterjedt szokás, hogy az emberek újévi fogadalmakat tesznek. Ilyenkor az emberek nagy partikat rendeznek, ahol előkelően vagy éppenséggel bohócosan, a rendezvény jellegétől függően vannak felöltözve, és jókedvűen töltik az óév utolsó óráit. Én szilveszter napját családom körében szoktam eltölteni, miként tettem ezt idén is. Napközben szorgosan készülődtünk. Részt vettem a hagyományos év végi hálaadó szentmisén. Este összegyűlt az egész család, és a családi asztalnál egy közös vacsorát fogyasztottunk el, majd azután jókedvűen beszélgettünk. Éjfélkor kisiettünk a házból, és az udvaron figyeltük a csodálatos tűzijátékokat, majd pezsgőt bontottunk, és egymásnak boldog újévet kívántunk. Reggel az ismerősökhöz mentünk újévet köszönteni.

 

Szepesi Albert

 
<< Start < Prev 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Next > End >>

Page 22 of 172