Hirek

Date

Link

 

 

Támogató BETHLEN GÁBOR Alapitvány

 

 

Home
Hirek


A Régi Gyógyszertárt tekinettük meg Print E-mail
Thursday, 17 March 2016 13:48
Vajdaságban kevés olyan város van, amely nagy gyógyszertári múlttal és gyógyszertári múzeummal rendelkezik. Szabadka hírnevét a gyógyszetészetről Silberleitner Ferencnek köszönheti, aki a 19-sz. második felében megalapozta a modern gyógyszerészetet. Az ő gyógyszertárát nyugat-európai mintára szereltette fel és rendezte be. Jelentős értéket képvisel az úgynevezett Silberleitner-bútor, amely a neoreneszánsz stílus remekműve és ez 1895-ben Budapesten készült el. Az akkori időknek megfelelő üvegekkel, dobozokkal, mérleggel, keverőkkel, csészékkel és más fajta edényekkel látta el. Ez a patika a bútorzattal 1985-ig volt használatban, utánna viszont a Műemlékvédelmi Intézet kulturális örökséggé nyilvánította, múzeummá alakította át és megtekinthetővé tette az érdeklődők számára. Az elmúlt héten a Régi Gyógyszertárt tekinettük meg és megcsodáltuk Szabadka városának ezt az értékes műemlékét.
 
Könyvbemutatón a Városi Könyvtárban Print E-mail
Friday, 11 March 2016 08:43

 

Február 25-én a szabadkai Városi Könyvtár dísztermében bemutatták Ft. Muharem Dragan atya A Templomi pók vallomása – ( Ispovijest crkvenog pauka) című könyvét. A bemutatót a Zvonik folyóirat szerkesztősége és az Ivan Antunović Egyházi intézet szervezte meg. A bemutató a paulinisták zenei előadásával kezdődött. J.S.Bach fuvola kettősét, a Menüette művet, Oros Mihály és Hatnađ Danijel adták elő. A zeneszám után Ft. Štefković Mirko mint egykori felelős szerkesztő, bemutatta utódját Ft. Muharem Dragan atyát a közösségnek. Utána Čeliković Katarina a Zvonik folyóirat munkatársa méltatta a könyvet. Elmondta, hogy ez a könyv Ft. Muharem bevezetőit, illetve előszavait tartalmazza, melyet ö a Zvonik folyóirat minden számához ír. Žigmanov Tomislav horvát író és költő a tartalomról beszélt, amely egy újabb nyelvezettel és újabb tolmácsolásban van kifejezve. Ezt követően ismét egy fuvola kettős hangzott el. Végül Dragan atya szólt az egybegyűltekhez. Elmondta, hogy mi vezérelte öt írásaiban és hogy tulajdonképpen mi a céljuk az ötletes és furfangos témáknak. A végén köszönetet mondott a szerkesztőnek, a kiadónak és a Paulinumnak, amely öt, mint egykori tanulóját, megtanította jól fogalmazni és lelkesiteni arra, hogy irodalommal és írással is foglalkozzon.

A könyvbemutató társalgással és agapéval zárult.

 

 

 
Videó- meditációs keresztút Print E-mail
Friday, 11 March 2016 08:39

 

Nagyböjt a lelki elcsendesülés, az imába való elméjülés, a lemondások és az áldozat vállalások időszaka. Ilyenkor minden keresztény komolyan gondol vissza Jézus negyven napos pusztai böjtölésére és Jézus példájára megpróbál hasonló módon cselekedni. Többet imádkozik, többet elmélkedik Istenről és felülvizsgálja felebaráti szeretetét. A böjti időben lemondunk kisebb – nagyobb dolgokról és őszintén elgondolkodunk azon, amit az Úr Jézus mondott „Virrasszatok és imádkozzatok, hogy kísértésbe ne essetek. A lélek ugyan kész, de a test erőtlen”(Mt. 26,41).

Mi paulinisták, úgy mint az egész világ kereszténysége, hamvazkodással kezdtük meg a nagyböjti időszakot. Az egész nagyböjti időben, arra emlékezünk amit hamvazkodáskor hallottunk: „Térjetek meg és tartsatok bűnbánatot.”

Hamvazószerda óta minden héten különböző nagyböjti ájtatosságokkal emlékezünk meg Krisztus Urunk kínszenvedéséről, keresztútjáról és haláláról. A keresztutat leginkább hagyományos módon végezzük, egyes állomások ismertetésével és odaillő szöveggel, illetve énekkel. Ettől eltérően a keresztúti ájtatosságot úgy is végezzük, hogy a stációk állomásait kivetítővel jelentetjük meg és háttérzenével lélekben járjuk végig a keresztutat. Elöljáróink megtesznek mindent, hogy mi minél hatékonyabban és összeszedetten éljük át az ájtatosságokat a nagyböjti időben. Ennek érdekében használjuk fel a kornak megfelelő segédeszközöket, a videót és az audiciós meditációt.

 

 

 
Megemlékezés elhunytainkról Print E-mail
Friday, 11 March 2016 08:30

 

Hosszú betegség után, február 23-án, életének 69. esztendejében szólította magához Élet és Halál Ura egykori gondnokunkat Ft. Füleki József atyát.

Füleki atya Oromon született. Általános iskolai tanulmányait követően a Paulinumban érettségizett, teológiai képzését pedig a zágrábi Hittudományi Karon végezte. 1974-ben Zvekanović Mátyás püspök szentelte pappá Oromon. Első munkálkodási helye a Paulinum volt, itt 20 éven át gondnokként tevénykedett, egyúttal a kelebiai hívek gondozását is rábízta a főpásztor. Miután autóbaleset következtében mozgássérült lett nem tudta vállalni gondnoki  feladatainak ellátását. Felépülését követően Hajdújárásra került  lelkipásztornak és 2014-es nyugdíjba vonulásáig ott tevékenykedett. Nyugdíjas éveiben szívesen segítette paptestvéreit lelkipásztori munkájukban.

Húszéves gondnoki teendőit felelősségteljesen és lelkiismeretesen látta el. Nehéz időkben teljesítette szolgálatát, de talpraesetten és sikeresen végezte azt. Nem panaszkodott és nem hátrált meg a fizikai munkák elől sem. Vidéki gyerekként megszokta a koránkelést, munkatársaival egy kupica pálinkával és „királyi reggelivel”kezdte a napot, utána viszont estig dolgozott, nem ismerve fáradtságot, sem pedig órát.

Nagyon szeretett olvasni. Szabad idejét olvasásra és a szentbeszédek készítésére fordította. Miután kiköltözött a  Paulinumból, könyveit az intézet könyvtárának ajándékozta. A Paulinum Szeminárium tisztelettel emlékezik meg egykori gondnokáról. Halála napján Requiemet mutattak be érte az elöljárók, temetésén a nevelőkkel együtt a szeminaristák is lerótták kegyeletüket a bajai úti temetőben.

Requies cat in Pace!

 

 

A február 6-án elhunyt Kasza Józsefről emlékeztünk meg

 

 

Kasza József Szabadka egykori polgármestere, a VMSZ elnöke és miniszterelnök-helyettes volt. A 12 éves polgármesteri szolgálatát a legnehezebb időkben, a rendszerváltás zűrzavaros éveiben, a milošević-i korszak és a bombázások ideje alatt töltötte be. Ezekben az időkben polgármesterként mindig kiállt a Paulinum Gimnázium és Szeminárium mellett. Intézetünket az önkormányzat segítségével az egyházellenes rezsimből az elismerésig vezette. A zárlat (embargó) időszakában sok intézet kapujára került lakat, a Paulinumot viszont az ő közbenjárására és segítségével sikerült megmenteni. Ezt az isteni gondviselésnek és elhunyt Kasza József úrnak köszönhetjük.

Tiszteletünket az elhunyt iránt megadtuk a szabadkai városháza dísztermében megtartott emlékülésen, illetve a bajai úti temetőben a gyászszertartáson.

Isten nyugosztalja!

 

 

 

 

 
Mi is bekapcsolódtunk az irgalmasság évébe Print E-mail
Friday, 11 March 2016 08:18

 

Ferenc pápa december 8-án megnyitotta az irgalmasság rendkívüli szentévét, amely a Szent Péter-bazilika kapujának megnyitásával kezdődött. Az elkövetkező vasárnapon pedig a világ valamennyi egyházmegyéje csatlakozott ehhez a gesztushoz. December 13-án, advent első vasárnapján msgr. Pénzes János megyéspüspök ünnepélyes szertartás keretében nyitotta meg a Szentévet a szabadkai egyházmegye részére.

A Paulinum gimnázium és szeminárium tanulói aktívan vettek részt a székesegyházi megnyitón és azóta a szemináriumban különböző ájtatosságok, elmélkedések útján kapcsolódnak a Szentévhez, valamint lemondásokkal és karitatív tevékenységgel gazdagítják a jubileumi évet.

 

 

 
<< Start < Prev 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 Next > End >>

Page 102 of 172