Hirek

Dátum

Link

 

 

Támogató BETHLEN GÁBOR Alapitvány

 

 

Home
Hirek


Könyvadomány Nyomtatás E-mail
2021. július 13. kedd, 12:02

A Magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága részéről  a Magyar Nemzeti Tanács közvetítésével iskolánk jelentős mennyiségű és értékes könyvadományban részesült. A könyvek legnagyobb része történelmi jellegű, ennél fogva a magyar nemzet sorsát tartalmazzák a XX. század elejétől napjainkig. A könyvek szerkesztői Száraz Miklós György és Rákay Philip, akik kutatói és tanulmányi munkájukkal ismertetik és rávilágítanak a legnehezebb történelmi századra. E jeles könyvadományban részesült iskolánk és nevelő intézetünk, és ezért a Paulinum Gimnázium hálás köszönettel tartozik a Magyar Miniszterelnökségnek és a közvetítőnek a Magyar Nemzeti Tanácsnak

 
Eredményhirdetés és búcsúzás Nyomtatás E-mail
2021. június 28. hétfő, 12:37

Május hónap végén a negyedikesek számára véget ért a négyéves középiskolai képzés, amit a matúra zárt. A matúra a latin „maturus” szóból ered, amely érettet jelent, és innen származik az érettségi magyar megnevezés. Az érettségit felkészítő időszak előzi meg, amelyen a maturánsok a fő tantárgyakból további tanórákat kapnak. Az érettségi vizsgák teljesítése szükséges előfeltétel a felvételhez és a további tanulmányok folytatásához a felsőfokú oktatások intézményeiben. Az érettségit először 1788-ban Poroszországban vezették be, hogy korlátozzák az egyetemre jelentkezők számát, majd Franciaországban 1808-ban, Angliában pedig majd csak 1838-ban. Ami igazán meglepő, hogy a gondolat egy érettségiszerű záróvizsgáról már a 17. században Magyarországon Johannes Amos Comenius pedagógus által fel lett vetve. Comenius vetette fel annak céljából, hogy az alapján állapítsák meg mely diák alkalmas a tovább tanulásra és értelmi adottságainak megfelelően mely területen gyarapítsa tudását, hogy a későbbiekben a társadalom javát szolgálja.

A középoktatást kétszintű érettségi zárja, amely értelmében a vizsgák két részre oszlanak. Az első részben a diákoknak írásban kell bizonyítaniuk felkészültségüket, a második részben pedig szóbeli vizsgákon kell megvédeniük tudásukat. A múlt hónap végén lettek megtartva magyar, horvát és latin nyelvekből az írásbeli vizsgák, amelyeken míg magyar és horvát tantárgyból az adott témával kapcsolatban kellett kifejteniük gondolataikat és tudásukat, addig latin nyelvből egy számukra addig ismeretlen hosszabb latin szöveget kellett anyanyelvükre lefordítani és nyelvtanilag kielemezni. Az írásbelik után a szóbeli vizsgákra való előkészítők tovább folytatódtak. A szóbeli vizsgák a főtantárgyakból (magyar nyelv, horvát nyelv, latin nyelv és történelem) több napon keresztül tartottak, amelyeket érettségizőink sikeresen teljesítettek.

A sikeres érettségi fényében 17-én, csütörtökön záró bankett keretében sor kerülhetett egy újabb generációtól való búcsúzkodásra. Az igazgató a jelenlevő tanárok és szülők előtt ismertette a maturánsok sikeres eredményeit, majd külön gratulált nekik, és Isten áldását kérte rájuk, hogy az előttük megnyíló világ kihívásainak keresztény hitünk fényében helyt tudjanak állni, és sikeres életet tudjanak majd egykor Isten előtt felmutatni. Huszár Ádám érettségiző jó maga és társai nevében köszönetet mondott a tanári kar tagjainak az eltelt négy évért, hogy ez idő alatt segítették útjaik egyengetésében és kivezették életük egy újabb szakaszába. Ezután köszönetet mondott a személyzetnek, akik munkájukkal gondoskodtak róluk, hogy az itt töltött időszak alatt jól érezhessék magukat. S nem utolsó sorban Istennek mondott köszönetet, hogy ezt az örömteli pillanatot mindannyian megélhették. Idén külön meglepetésben részesültek az érettségizők és szüleik. A záró ünnepség után Kelebián a Márton Áron Közösségi Házban folytatódott a bankett közös ebéd keretében, ahol víg szó keretében búcsúztak egymástól tanárok és diákok.

 
Te Deum - Évzáró Nyomtatás E-mail
2021. június 28. hétfő, 12:33

Folyó hó 11-én a 2020/21-es iskolai év végét jelezve utoljára szólalt meg az iskolacsengő felszólítva és híva a tanári kar tagjait és a diákokat a kápolnába. Egy újabb iskolai évet magunk mögött tudhatunk, amelyről mindannyiunknak egybehangzó véleménye, hogy a járvány következtében hihetetlen gyorsan telt el. Az elmúlt hónapok pillanataiért és élményeiért gyűltünk össze tanárok, diákok és szülők a szent Pál tiszteletére szentelt kápolnában, hogy Istennek hálát adjunk. Az iskolaév kezdetét Istent híva Veni Sancte mise keretében kezdtük, most pedig úgyszintén Istennek való hálaadással, úgynevezett hálaadó misével Te Deummal fejeztük be. A szentmisét gimnáziumunk igazgatója, msgr. Miocs József mutatta be ft. Forgić Marko és ft. Tojzán László elöljárókkal együtt. Az igazgató a szertartás elején mindenek előtt köszöntötte az egybegyűlteket, majd útravalóul a diákoknak intő szavakat intézet. Felhívta a figyelmet arra, hogy most még együtt vannak, de szeptembertől már ez a csapat arculata megváltozik, hiszen egy generáció számára a négyéves képzés véget ért, és a mostani érettségizőkkel ilyen formában már nem találkoznak, akik szerint is ezen időszak gyorsan elillant. Ezért hangsúlyozta, hogy az időt értékesen kell használni. Az előttük álló nyári szünetben ki kell piheni a szellemi fáradalmakat, de nem szabad engedni a lelki lustaságnak. A szentmise végén horvát és magyar nyelven hálaadó versek hangoztak el, majd a III. osztályból két tanuló, Varga Sámuel magyar nyelven és Halič Ivan horvát nyelven záró beszédet tartottak. Beszédeikben köszönetet mondtak az elöljáróknak, a tanároknak és minden alkalmazottnak, akik bármily módon hozzájárultak ahhoz, hogy az elmúlt tanévben bárminemű hiányt ne szenvedjenek. Az áldás előtt az I. osztályból Kontra Antonij és Huszár Ádám, a III. osztályból Varga Sámuel és Halič Ivan részesültek külön elismerésben a példás magatartásuk és elért kitűnő átlaguk miatt. A szentmise befejeztével az első három osztály diákjai szüleikkel hazatértek, a tanári kar tagjai számára a tanáriban évet záró gyűlés volt.

 
Krisztus Szent Teste és Vére: Úrnapja Nyomtatás E-mail
2021. június 28. hétfő, 12:24

A Szentháromság vasárnapja utáni csütörtök az Úrnapja, az Eucharisztia ünnepe, amely idén június 3-ra esett. Ezen a napon délután 6 órakor a szabadkai székesegyházban msgr. Slavko Večerin megyéspüspök vezetésével a papság a paulinisták adta asszisztenciával a számos hívők jelenlétben ünnepi szentmisét mutatott be. Az Úrnapja eredete a XIII. századra vezethető vissza, amikor is az albigensek és a valdiak megkérdőjelezték Krisztus valós jelenlétét az Eucharisztiában. Ebben az időszakban, 1209-ben az ágostonrendi apácának, Lüttichi Szent Juliannának látomásai voltak, amelyben felszólítást kapott az Eucharisztia külön ünneppel való ünneplésére. Szent Julianna látomásairól először csupán gyóntatójának beszélt. A látomások híre eljutott IV. Orbán pápához is, aki eleinte habozott, ám az 1263-ban történt bolsenai eucharisztikus csoda hatására álláspontot változtatott. A csoda elbeszélése szerint egy cseh pap, aki Rómába zarándokolt az Apostolfejedelem sírjához, a Rómától nem messze található bolsenai Szent Krisztina templomban szentmisét mutatott be. A misézés közben az átváltoztatott kenyérből a megtörés pillanatában vércseppek hullottak. Az ereklyét átvitték Orvietoba, ahol éppen IV. Orbán pápa tartózkodott, aki a csoda láttán felbuzdulva kihirdette Úrnapja ünnepét az 1264. szeptember 8-án kelt Transiturus bullával, amelyben a Pünkösd nyolcadát követő első csütörtökre tűzte ki Úrnapja megünneplését. A későbbiekben a II. Vatikáni Zsinat a július 1-én ünnepelt úgynevezett Jézus Vére ünnepet az Úrnapjához csatolta, és így lett az ünnep neve: Krisztus Szent Testének és Vérének ünnepe. Az ünnep kialakulása folyamán megüléséhez körmenet is kapcsolódott. A barokk korban erősödött meg a körmenetek hagyománya, amely mind a mai napig megmaradt. A körmeneten való részvételünkkel megvalljuk Jézus Krisztusba vetett hitünket, aki életünkben társunk és szentségi táplálékunk e földi zarándokutunkon. Idén a szabadkai székesegyház körüli körmenet az Oltáriszentséggel a járvány helyzetre való tekintettel elmaradt.

 
Szobor szentelés Nyomtatás E-mail
2021. június 28. hétfő, 12:21

A szabadkai városi képviselő-testület 2020. május 28-ai ülési döntése értelmében a város három köztéri bronzszoborral gazdagodik. Az egyik Ivan Antunović néhai szabadkai püspököt, a másik Bíró Károlyt, egykori szabadkai polgármestert és a harmadik I. Péter szerb királyt formázza meg. A Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, Pásztor István kezdeményezésére lett emeltetve Bíró Károly emlékére a szobor. Az emlékmű leleplezésre folyó hó 4-én, pénteken került sor alkalmi műsor keretében, amelyen mi is jelen voltunk, Pásztor István méltatta Bíró Károly, a második leghosszabb időszakot letöltő polgármester életművét, majd msgr. Miocs József, a Paulinum igazgatója és rektora megáldotta a szobrot. Bíró Károly nevéhez fűződik a szabadkai régi városháza felépítése, illetve a város központjának európai arculata. Ő volt szintén, aki kiépíttetni adta a palicsi gyógyfürdő épületeket is. Elért sikerei ellenére életében nem kapott elismerést, sem anyagi juttatást idős korában, és teljes szegénységben élte élete utolsó éveit. A házát és butórát teljes egészében elkobozták és megsemmisítették. Mindennek ellenére, ami személyes hagyatékából fennmaradt, az a Paulinum Gimnázium tanáriában található ebédlő bútor.

 
<< Első < Előző 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Következő > Utolsó >>

28. oldal / 172