Hirek

Dátum

Link

 

 

Támogató BETHLEN GÁBOR Alapitvány

 

 

Home
Hirek


A mozi dallamai Nyomtatás E-mail
2023. január 20. péntek, 13:02

A Szabadkai Városháza dísztermében a város polgárai december 7-én egyedi kultur eseményen vehettek részt. A szabadkai Pro Musica kamarakórus női kara Csikós Krisztina vezetésével egyedülálló zenei rendezvénnyel állt elő, amellyel közreműködtek a ContraBayando Trio, Bíró Viola (zongora), Vukov Lucija (fuvola), Mario Bosnjak (ütőhangszerek).

19:00 órai kezdettel hallhatóak voltak a program keretében a nagy világ klasszikus filmek zeneszámai. „A mozi dallamai” címmel megtartott koncertest rendkívül színes zenei palettájára felkerültek egyaránt régi és újabb filmek dallamai, mint a “Muzsika hangja” amerikai musical-, az “Apáca show” gospel zenei stílusú-  vagy a “Csinibaba” magyar rendezésű filmvígjáték zenei betétei.

A rendezvény sokak kíváncsiságát keltette fel, amit mi sem bizonyít jobban, hogy a városi díszterem zsúfolásig megtelt publikummal. A fellépésre mi is elmentünk, és nagy kíváncsisággal és odafigyeléssel hallgattuk végig a több mint egy órán át felcsendülő filmzenéket.

 
Egyházzenészek védőszentjét ünnepeltük Nyomtatás E-mail
2023. január 20. péntek, 12:39

A Paulinum Gimnáziumban és Szemináriumban hagyománnyá vált Szent Cecília, az egyházi zene védőszentjének megünneplése. Ennek oka az, hogy a különféle szabad aktivitások között intézetünk nagy hangsúlyt fektet a zeneművészet oktatására. Rektorunk egyházzenei végzettséggel bír, és ebből kifolyólag a több tíz éves működésének egyik gyümölcse az iskola énekkara, a Schola Cantorum meglapítása. Továbbá a zenei hallással rendelkező diákok, akik már az általános iskolában már énekeltek vagy hangszeren játszottak, ezen diákok meglévő készségeik tovább fejlesztésén van a hangsúly. Szent Cecília napján rendszerint rektorunk, Miocs József atya misét mutat be a szeminárium kápolnájában a szent tiszteletére, amelyet a tanulók hangszeres énekszámokkal teszik szebbé. Rektorunk szentmise kereti beszédében méltatta Szent Cecília életét és az egyházi zenéhez való hozzájárulását. Az ünnep alatt Pozder Damján fuvolán, Kontra Antonij gitáron és Huszár Andor szóló énekszámmal tisztelték meg a szentet és a liturgiát.

 
Ismét egy paulinistából pap lett Nyomtatás E-mail
2023. január 20. péntek, 12:36

November 19-én nagy örömmel ünnepelt a törökbecsei Assisi Szent Klára plébánia hívőközössége, ugyanis 1983 óta, Hajdu László papszentelése óta nem került sor ilyen fontos eseményre.  Az egykori paulinistát, Tápai Leont, a nagybecskereki egyházmegye diakónusát msgr. Német László SVD érsek pappá szentelte  nagy számú hívek és egyházi személyek jelenlétében. Tápai Leon Törökbecsén nőtt fel. Kiskorától kezdve ministrált és szorgalmasan segített a templom körüli teendőkben. Általános iskolás korában papi hivatást érzett, amelynek befejeztével a plébánosa tanácsára a Paulinum gimnáziumba iratkozott. A Paulinumban úgy ismertük meg őt, mint szorgalmas diákot és szeminaristát, aki a külön aktivitások keretében a festészet iránti elhivatottságát fejlesztette, és a képzőművészet területén szaktanár segítségével gyarapította tudását. Tanáraink hallván az egyházmegyét ért öröm pillanatról, emlékeikből örömmel idézték fel a Paulinumban rendezett önálló képkiállítását. Az érettségi után főpásztora Szegedre küldte további teológiai tanulmányokra. Ottani tanulmányai mellett folytatta a festészetet, amelyből kiállítása volt a szemináriumban. Teológiai tanulmányok végeztével diakónusi szentelésre került sor a verseci Szent Gellért plébániatemplomban, ahol a későbbiekben pasztorációs feladatokat látott el. Papszentelése után továbbra is a verseci plébánia hívőközösség szolgálatában lát el papi feladatokat, mint kisegítő  lelkész. Mi imádkozunk Leon atyáért, egykori paulinistáért, hogy megállja helyét, és Isten hívó szavát hűségesen kövesse. A Paulinum Gimnázium és Szeminárium nevében gratulálunk neki!

 

Kiss Szilveszter, Ördög Dávid és Pozder Damján

 
Kamarazene estén a Városházán Nyomtatás E-mail
2023. január 20. péntek, 12:32

A szabadkai szimfónikus zenekar szólistái és a kamarazene kedvelői több mint tíz éve kamaraegyüttest szerveztek, azzal a céllal, hogy Szabadka városának lakóit és Vajdaság területét is megkedveltessék  a világhírű és tartományunk zenei alkotásáaival. A kamara együttes tagjai, Kurina Viktória (hegedű), Tokodi Krisztina (cselló), Szücs Dávid (nagybőgő), Ksenija M. Korom (fuvola), Veronika A.Maric (oboa, Iva S.Gardinovacki (angolkürt) és Máté Krisztina (zongora). Szabadka városának támogatásával a Kamaraegyüttes az elmult héten  kamaraestet szervezett a városháza dísztermében. A koncerten, Ario Malando, Georges Bizet, Agay Dénes,  Fazekas Ferenc, Ralph D.Miller és Bartók Béla művei csendültek fel. Mivel iskolánk tervezetében nemcsak zenei elméletet tanulunk és ének órákon veszünk részt, hanem mindezet kiegészítjük zene hallgatással és koncertek részvételével. Az említett hangversenyen részt vettünk és a nagy számú részvevővel vaskos  tapsal köszöntük meg a művészek előadását.

 
Székely Tibor kiállításán Nyomtatás E-mail
2023. január 20. péntek, 12:26

A Szabadkai Városi Múzeum kiállító termében bemutatásra került a neves világutazó, Székely Tibor kalandos élete, aki a napvilágot a mai Szlovákia területén elhelyezkedő Szepesszombatban látta meg 1912-ben. A család sokat költözött, ennél fogva már 1922-ben a vajdasági Nagykikindán kötött ki, ahol elvégezvén az általános iskolát, már tovább is állt Montenegróba, majd az ottani gimnázium után tanulmányait Zágrábban folytatta a jogi egyetemen. Újságíró ként utazott el Argentínába, hogy az ott élő jugoszláv emigránsokról tudósítson. Élete során 90 országban járt. Bejárta az őserdőket, sivatagokat és sztyeppéket. A modern társadalomtól elszigetelt törzseket nem csak felkereste, hanem köztük is élt. Utazásai során rengeteg élményben volt része, amelyeket útikönyvek és regények formájában jegyezte le. Az egyik ismertebb könyve a „Kumevava, az őserdő fia”, amelyet tizenhat nyelvre fordítottak le, és még Japánban is több százezernyi példányban jelentették meg, és 1981-ben az év ifjúsági regényévé nyilvánították. Székely Tibor 1972-től Szabadkán élt, és itt hunyt el 1988-ban. A kiállításon megtekinthetőek voltak az utazásai során általa összegyűjtött a világ különböző pontjain élő törzsek által készítet maszkok, hangszerek és díszek. A múzeumban a látogatók részére meghallgatható az egykoron vele készült interjú is, amelyben betekinthetőt nyerhettünk mi is az általa készített felvételek révén a meglátogatott törzsek életébe, illetve az izgalmakkal teli felfedező útjairól szóló élménybeszámolók, mint amikor kannibálokkal találták magukat szembe, és miként barátkoztak meg velük.

 
<< Első < Előző 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Következő > Utolsó >>

11. oldal / 172