In memoriam na dobročinitelja Paulinuma

Home Vijesti In memoriam na dobročinitelja Paulinuma
In memoriam na dobročinitelja Paulinuma Ispis E-mail
Ponedjeljak, 14 Rujan 2020 09:48

Za vrijeme stroge karantene, pozvao je k sebi Gospodar života i smrti  preč. dr.PHILIPPA HARNONUORTa, svećenika i umirovljenog profesora teološkog fakulteta, Grazskog sveučilišta. Pokojnik sa očeve strane pripadao je lotarinškim grofovima, a s majčinske strane Habsburškoj dinastiji.  Rođen u Berlinu, ali cijeli svoj život proveo u Grazu. Bio je redovan profesor teološkog fakulteta, gdje je predavao liturgiku, ekumenizam i crkvenu glazbu. Njegova izdanja, knjige, znanstveni radovi i članci, bili su poznati po cijeloj Europi. Bio je vjeran sljedbenik II. Vatikanskog sabora, pogotovo na struci kao crkveni glazbenik i kao takav  bio je osnivač tzv. IAH, odnosno  Udruženja međunarodne himnologije. Ova udruga je osnovana za pravu liturgijsku glazbu,  proširila se ne samo u Europi, nego i na  druge kontinente. Ovoj udruzi  postali su članovi, naš rektor i preč. Pasko Csaba. Preko poznanstva sa našim rektorom Art.m. Jožefom Mioč, pokojnik postao je dobročiniteljem „Paulinuma” i  paulinaca, koji su studirali na fakultetima Graza. Obitelji Harnoncuort  do II.svejtskog rata pripadao je posjed i kaštel u Ečki (Banat), zato je on veoma cijenio  vojvođane.  Otac pokojnika za vrijeme  II. svjetskog rata, odrekao se grofofskog statusa i plemićke  titule „ von „. Cijela obitelj je živjela  jednostavno i skromno, pogotovo pokojni Philipp, koji kao svećenik potpuno se posvetio Crkvi i svom zvanju, živjeti i pomoći drugima. Kada je rektor Mioč dobio vijest o smrti profesora Harnoncuorta, služio je  Requiem u kapeli sjemeništa samo sa nekoliko učenika,  radi pandemije. Dobročinitelju pokoj vječni!