Székely Tibor kiállításán

Home Híreink Székely Tibor kiállításán
Székely Tibor kiállításán Nyomtatás E-mail
2023. január 20. péntek, 12:26

A Szabadkai Városi Múzeum kiállító termében bemutatásra került a neves világutazó, Székely Tibor kalandos élete, aki a napvilágot a mai Szlovákia területén elhelyezkedő Szepesszombatban látta meg 1912-ben. A család sokat költözött, ennél fogva már 1922-ben a vajdasági Nagykikindán kötött ki, ahol elvégezvén az általános iskolát, már tovább is állt Montenegróba, majd az ottani gimnázium után tanulmányait Zágrábban folytatta a jogi egyetemen. Újságíró ként utazott el Argentínába, hogy az ott élő jugoszláv emigránsokról tudósítson. Élete során 90 országban járt. Bejárta az őserdőket, sivatagokat és sztyeppéket. A modern társadalomtól elszigetelt törzseket nem csak felkereste, hanem köztük is élt. Utazásai során rengeteg élményben volt része, amelyeket útikönyvek és regények formájában jegyezte le. Az egyik ismertebb könyve a „Kumevava, az őserdő fia”, amelyet tizenhat nyelvre fordítottak le, és még Japánban is több százezernyi példányban jelentették meg, és 1981-ben az év ifjúsági regényévé nyilvánították. Székely Tibor 1972-től Szabadkán élt, és itt hunyt el 1988-ban. A kiállításon megtekinthetőek voltak az utazásai során általa összegyűjtött a világ különböző pontjain élő törzsek által készítet maszkok, hangszerek és díszek. A múzeumban a látogatók részére meghallgatható az egykoron vele készült interjú is, amelyben betekinthetőt nyerhettünk mi is az általa készített felvételek révén a meglátogatott törzsek életébe, illetve az izgalmakkal teli felfedező útjairól szóló élménybeszámolók, mint amikor kannibálokkal találták magukat szembe, és miként barátkoztak meg velük.