Šesdeseta obljetnica Dana Paulinuma

Šesdeseta obljetnica Dana Paulinuma Ispis E-mail
Srijeda, 22 Ožujak 2023 11:43

Dan sv.Pavla apostola u  crkvenim kalendarima  označen je ukrasnim slovima. To je prije svega zato, što je taj dan istaknuti blagdan, a zatim da  upozori vjernike na jednog od najvećeg sveca kršćanskog svijeta.  Sv.Pavao kao poganin, nemilosrdno je progonio kršćane, no Božja providnost mu je predvidio nešto sasvim drugo. Obratio se i postao je najvećim širiteljem Božje riječi, Evanđeljem, najprije usmenim predanjem, zatim sa svojim pismenim porukama. Zato je sv.Pavao postao zaštitnikom misionara, propovjednika, učitelja i pisaca. Po cijelome svijetu sv.Pavao je imenodavaoc školama i raznim institucijama. Sveti Pavao je zaštitnik Subotičke biskupije i jedine obrazovne institucije naše biskupije, Biskupijske klasične gimnazije i sjemeništa „Paulinum“. Na dan sv. Pavla 25. siječnja gimnazija „Paulinum“ slavi Dan škole i proštenje sjemenišne kapele. Ove godine na taj dan smo se sjećali na 60-tu obljetnicu postojanja i djelovanja „Paulinuma“.

Svetu misu i propovijed je predvodio novi beogradski nadbiskup-metropolit, nekadašnji paulinac mons.dr.  László Német. On je u svom govoru istaknuo lik sv.Pavla, djelo i neumorano pisanje kršćanskim zajednicama. Nadbiskup je nadalje govorio o svom životu, o provedenim danima u  Paulinumu i o svojim doživljaljima. Sa nadbiskupom su sumisili rektor mons. József Miocs, biskupijski upravitelj mons.Ferenc Fazekas, kancelar zrenjaninske biskupije preč. Roland Fehér i duhovnik sjemeništa mons. Marko Forgić. Na kraju mise upriličen je prigodni program u čast 60. obljetnice u kojem su učenici govorili, recitirali i izvodili glazbene točke. Liturgijsko pjevanje i sviranje vodio je kantor i zborovođa katedrale Mo Miroslav Stantić.

Prije blagoslova ravnatelj se zahvalio svima, koji su tijekom šesdeset godina podržali, pomogli i uzdržali bilo u duhovnom smislu, bilo materijalno našu školu i sjemenište. Svečanost je podržao pismenim putem István Pásztor predsjednik Vojvođanskog parlamenta, zatim  su prisustvovali, Zsolt Szakállas tajnik Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, dr. Bálint Pásztor predsjednik skupštine grada Subotice, dogradonačlenik Imre Kern, prvi konzul Generalnog konzulata Mađarske, Balogh György i dekan Učiteljskog fakulteta prof.dr. Josip Ivanović. Proslava Dana škole je završena sa skromnim agapeom i susretom  gostiju u velikoj dvorani „Paulinuma“.