Proslavljeno proštenje i Dan škole Pod okriljem svetog Pavla

Home Vijesti Proslavljeno proštenje i Dan škole Pod okriljem svetog Pavla
Proslavljeno proštenje i Dan škole Pod okriljem svetog Pavla Ispis E-mail
Subota, 22 Veljača 2014 09:55

Na dan sv. Pavla apostola , koji je imenodavac Biskupijskoj klasičnoj gimnaziji i sjemeništu "Paulinum", 25. siječnja proslavljen je Dan škole i proštenje sjemenišne kapele. Svečanu svetu misu  predvodio je mons. Matthias König, pomoćni biskup Paderbornske nadbiskupije, koji je inače dobročinitelj "Paulinuma". Prije svete mise biskup gost je posvetio kapelu sjemeništa i obnovljene prostorije "Paulinuma". Biskupa iz Njemačke pratio je vlč. Christoph Severin. U koncelebraciji su sudjelovali: zrenjaninski biskup mons. Laslo Nemet, ordinarij, mons. dr. Ivan Penzeš, mons. Josip Mioč, ravnatelj "Paulinuma", i vlč. Josip Vogrinc. Prigodnu homiliju izrekao je biskup König na njemačkom jeziku uz prijevod na hrvatski i mađarski jezik. Dan sv. Pavla apostola su učenici "Paulinuma" uveličali prigodnim programom, koji se sastojao od pjesama, recitacije i instrumentalnih točaka. Na kraju sv. mise biskup se obratio prije svega učenicima, te ih potaknuo da slijede primjer sv. Pavla, da budu hrabri i izdržljivi u pripremi za njihova buduća zvanja. A vjernicima je poručio da budu ponosni na takvog velikog zaštitnika ne samo "Paulinuma", nego i cijele biskupije. Nakon biskupovih riječi, u ime "Paulinuma" se biskupu gostu, kao i svim gostima, zahvalio ravnatelj gimnazije i sjemeništa "Paulinum" mons. Josip Mioč.

Ovaj značajan dan uveličali su: generalni konzul Republike Hrvatske Dragan Đurić , konzul republike Mađarske Gabor Andreko, Vladimir Todić i Gavrilo Grban iz Kancelarije za suradnju s crkvama i vjerskim zajednicama iz Beograda, Blaško Stantić i Franjo Horvat iz Gradske uprave Subotica, Marija Kern Sólya, savjetnica gradonačelnika, i zamjenik direktora Kapitalnih ulaganja Imre Kern. Osim učenika, u ovom su slavlju  sudjelovali profesori gimnazije, roditelji učenika, zatim dobročinitelji sjemeništa, predstavnici raznih institucija, direktori srednjih škola i nekih ustanova, te vjernici grada Subotice. Dan gimnazije i proštenje sjemenišne kapelice je završen zajedničkim agapeom i druženjem u velikoj dvorani "Paulinuma"