Templombúcsún Szenttamáson

Home Híreink Templombúcsún Szenttamáson
Templombúcsún Szenttamáson Nyomtatás E-mail
2014. szeptember 26. péntek, 09:48

A szenttamási  római katolikus templomot Szent Kereszt tiszteletére szentelték fel 1815-ben, így a búcsút minden évben szeptember 14-én tartják, ami az idei évben ezúttal vasárnapra esett. Idén Ft. Szarvas Péter helyi plébános úgy döntött, hogy a szabadkai Paulinum Klasszikus Gimnázium és Kollégium diákjait hívja meg az ünnepségre. Így érkezett Szent Kereszt ünnepén a Paulinum közössége Szenttamásra, hogy részt vegyenek a templombúcsún. Kilenc óra előtt a Magyarországról és vidékről érkezett hívők és a népviseletekbe öltözött gyermekek ünnepi menete a Kálváriára vonult, ahol 9 órától a paulinistákkal együtt keresztúti ájtatosságot tartottak, amelyen az egyes állomások elmélkedéseit Kiss Szilárd és Kocsis József érettségizők olvastak. Közben 9 órától a téli kápolnában  a szabadkai gimnázium horvát nemzetiségű diákjai és a helyi horvát anyanyelvű hívők részére horvát nyelvű szentmisét tartottak. Az ünnepi szentmisét Ft. Baranyi László prefektus celebrálta. A paulinisták a mise alatti énekeikkel, -melyeket Oros Mihály, Rudinski Bogdan és Nad Denis vezettek-, tettették ünnepélyesebbé a búcsúi szentmisét. Az olvasmányt Katona Attila, a szentleckét Stipnacevic Zoran, a hívek könyörgését pedig Török Tamás olvasta. Áldozás után Oros Mihály fuvolán, és a prefektus atya orgonan W. A. Mozart Ave Verum szerzeményét adták elő, Lévai Tamás viszont Berecz Ferenc – Sorsom a gyertya sorsa című vesét szavalta. A szentmise végén a prefektus atya köszönetet mondott a szenttamási meghívásért, hogy jelen lehettek az ünnepségen és együtt ünnepelhettek a hívőkkel. Az ünnepi ebéden után a ellátogattunk a Gion Nándor Emlékházba, ahol a ház munkatársai magyar és horvát nyelven ismertették a szenttamási születésű író életét és a tiszteletére berendezett emlékház kiállítását. Ezt követően megtekintettük az író regényeiben szereplő helyeket, majd pedig az 1808-ban épült szerb ortodox templomot. A szenttamási látogatás utolsó állomása a kálvária volt, ahol Süge Zsolt hitoktató tartott történelmi összefoglalót.