Susret „paulinaca“ koji žive u Zapadnoj Europi

Home Vijesti Susret „paulinaca“ koji žive u Zapadnoj Europi
Susret „paulinaca“ koji žive u Zapadnoj Europi Ispis E-mail
Subota, 04 Listopad 2014 09:05

Biskupijska klasična gimnazija i sjemenište (kolegij) postoji već više od pedeset godina. Tijekom pola soljeća, nekadašnji „paulinci“ su imali samo dva puta susret za sve bivše učenike. Prvi put za 40. obljetnicu postojanja i djelovanja „Paulinuma“, a drugi put za 50 –tu jubilarnu godinu.

Tijekom cijele 2012/2013 školske godine su priređene razne priredbe i slavlja u čast jubileja.

Povijesnog značaja je bio posjet kardinala Zenona Grocholewskog, predjednika Vatikanske kongregacije za odgoj i obrazovanje. Jubilarnu godinu, otvorili su biskupi metropolije sa velikim kancelarom škole mons. Ivanom Penzeš, ordinarijem subotičke biskupije. Za Dan duhovnih zvanja, gost je bio mons. Orlando Antonini, apostolski nuncij iz Beograda. Zaključnu svečanost jubilarne godine držali su biskupi, bivši „paulinci“: mons. Laslo Nemet, mons. Kiro Stojanov, mons. Dode Gjergji i mons. Lucian Augustini. Iste godine, u posjetu je bio veliki dobročinitelj „Paulinuma“ mons. Matthias König, pomoćni biskup Paderborna. Za završetak jubilarne godine svi bivši „paulinci“ su bili pozvani. Susret je počeo u „Paulinumu“ sa predavanjem. Svečana akademija i svečana sjednica bila je u velkoj dvorani Gradske kuće. Sveta misa zahvalnica je održana u katedrali-bazilici, pod kojom je na hrvatskom jeziku propovijedao mons. Kiro Stojanov, skopski biskup, a na mađarskom jeziku mons. Laslo Nemet, zrenjaninski biskup. Susret i slavlje „paulinaca“ su završeni sa zajedničkim agapeom u restoranu „Népkör“.

Na završnu svečanost prisustvovalo je preko 250 „paulinaca“, ali na žalost, nisu mogli doći svi oni, koji su namejravali doći ili radi udaljenosti ili radi osobne spriječenosti. Zato su ove godine, naknadno priredili bivši učenici, koji žive u Švicarskoj i u zemljama Zapadne Europe sastanak. Susret je održan 13. i 14. rujna u gradu Wil u kantonu St. Gallen, Švicarska. Susret je započet sa svetom misom u gradskoj crkvi Sv. Petra i Pavla. Svetu misu i propovijed je držao mons. Josip Mioč, rektor „Paulinuma“. Iza Sv. mise bio je obiteljski susret, a zatim agape u restoranu bivšeg učenika „Paulinuma“. Pod agapeom, bivši učenici su ispričali svoje nekadašnje doživljaje, uspomene i srednjoškolske nevaljaštine. Susret je trajao do kasno u poslije podne, kada su se teškim srcem oprostili jedni od drugih i pošli svojim domovima.

Na susretu je ustanovljeno, da je 95% bivših učenika završilo visoke škole ili fakultete, a ostali neku struku, pa su danas vlasnici nekih firmi u Švicarskoj i u Zapadnoju Europi. Životni put i snalaženje bivših „paulinaca“ potvrđuje opravdanost postojanja „Paulinuma“ i da su ponosni na bivšu „alma mater”, te da su ponijeli dobar glas „Paulinuma“ u svijet.