Stota obljetnica župe Radova u Makedoniji

Home Vijesti Stota obljetnica župe Radova u Makedoniji
Stota obljetnica župe Radova u Makedoniji Ispis E-mail
Ponedjeljak, 03 Studeni 2014 10:47

Radi balkanskih ratova i ostalih previranja u XIX. stoljeću u Makedoniji, skoro je nestalo stanovništvo, a pogotovo vjernici, grkokatolici. Božja Providnost je odredila tako, da nakon mirovnih ugovora, stanovništvo se vratilo. Vjernici unijati su i prije ratova većinom živjeli na južnom dijelu Makedonije oko Strumice, a nakon ratova su se ponovno vratili u te krajeve. Uz velike poteškoće i žrtve, formirane su župe i građene nove crkve. Među ponovno uspostavljenim župama spada Radovo. U Radovu je 1914-te uspostavljena župska zajednica i građena je nova crkva. Od osnutka do danas, ova župa je jedna od najbrojnijih i najaktivnijih u pogledu vjerskoga života i što se tiče duhovnih zvanja. Iz ove župe i iz okolice, dolaze najviše sjemeništaraca u „Paulinum“. U Radovu je bio nekada župnik, sadašnji skopski biskup, mons. Kiro Stojanov. Današnjem župniku Radova su oba sina učenici gimnazije „Paulinum“. Na stotu jubilarnu svečanost, koja je bila početkom listopada, u ime sjemeništa i gimnazije „Paulinum“, prisustvovao je vicerektor vlč. g. Laslo Baranji s učenicima skopskog eksarhata.