Na blagoslovu orgulja

Home Vijesti Na blagoslovu orgulja
Na blagoslovu orgulja Ispis E-mail
Srijeda, 07 Siječanj 2015 11:39

21.prosinca sudjelovali smo na jednom ne svakodnevnom događaju. Posveta orgulja je rijetki događaj ali možemo isto tako reći i za kolaodacioni koncert, koji je slijedio iza posvete. Orgulje u kelebijskoj crkvi su prenešene iz Kjajićeva. Te orgulje je gradio domaći majstor Franz Lindauer godine 1938. Na žalost, vjernici kljajićeva nisu dugo uživali zvuk tih orgulja, jer je veoma brzo izbio II. svetski rat. Godine 1944. gotovo cijelo stanovništvo je potjerano, odnešeno u logore ili ubijeno. Iza tih događaja orgulje su zašutjele za šezdeset godina, a vjernici  katolici su nestali i to je dalo povoda, da na prijedlog Biskupijskog povjerenstva za orgulje, orgulje se prenesu u jednu drugu crkvu. Pošto je rektor „Paulinuma „ bio član tog povjerenstva i inicijator za prijenos, zato je g. župnik Čaba Paško pozvao mons. Josipa Mioč da posveti nove orgulje. Orgulje su posvećene uokviru svečane liturgije, na kojoj su sudjelovali vjernici , gosti, ljubitelji glazbe i jedna delegacija iz Njemačke. Kolaodaciju, odnosno koncert na obnovljenim orguljama izvodili su učenici srednje glazbene škole Subotice, zatim puhački kvintet iz Segedina i orguljašica Adrien Kuktin. Na kraju posvete, župnik Paško se zahvalio svima onima, koji su doprinjeli za prijenos, za postavku orgulja, te glazbenicima, koji su uljepšali ovaj nesvakodnevni događaj.