DAN „PAULINUMA“

Home Vijesti DAN „PAULINUMA“
DAN „PAULINUMA“ Ispis E-mail
Subota, 07 Veljača 2015 09:53

25.siječnja na dan obraćenja sv Pavla apostola Biskupijska gimnazija je proslavila Dan škole, a sjemenište „Paulinum“ proštenje kapele. Dvojezičnu sv. misu predvodio je biskup mons Ivan Penzeš sa koncelebriranjem ravnatelja „Paulinuma“ mons. Josipa Mioč, mons. Marka Forgića duhovnika sjemeništa i preč. Jozefa Vogrinca. Na početku misnog slavlja biskup blagoslovio je novu sliku sv. Pavla , koju je naslikao bivši sjemeništarac, sada somborski kapelan vlč. Gabor Drobina.

Pod sv. misom na hrvatskom jeziku propovijedao je mons. Forgić, koji je između ostalog govorio o tri poziva. O pozivu Joni proroku, o pozivu Savla, odnosno sv. Pavla i o našem pozivu , koji je veoma važan za svaki pojedinačni kršćanski život. Mons. Mioč je govorio na mađarskom jeziku. On je stavio naglasak na ono u čemu trebamo slijediti sv. Pavla apostola.

Na kraju sv. mise slijedio je prigodni program u kojem su izvedene glazbene točke na flauti i na orguljama, kojeg su izvodili Mihalj Oroš i prefekt sjemeništa vlč. Laslo Baranji. Recitaciju na hrvatskom jeziku recitirao je Bogdan Rudinski, a na mađarskom jeziku Silard Kiš. Nakon prigodnog programa biskup Penzeš uručio je g. Imreu Kernu visoko vatikansko priznanje Pro Ecclesia et Pontifice. Ovo priznanje dodijeljuje se onim vjernicima, koji se posebno zalažu za crkvu i za papu. Gosp. Kern kao predsjednik Izvršnog vijeća samouprave Subotice, a kasnije kao zamjenik generalnog direktora kapitalnih ulaganja puno je pomagao crkvama i „Paulinumu“.

Ovoj svečanosti pored učenika, roditelja, profesora i vjernika grada prisustvovali su i predsjednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor, prvi konzul Republike Mađarske Dr. Laslo Takač, gradonačelnik Subotice Jeno Maglai, savjetnica gradonačelnika Marija Kern Šolja i član gradskog vijeća grada Subotice zadužen za obrazovanje, Blaško Stantić.