Hírek

Dátum

Link

 

 

Támogató BETHLEN GÁBOR Alapitvány

 

 

Home Híreink
Hírek
Egy első osztályos tanulónk bemutatkozása Nyomtatás E-mail
2015. november 11. szerda, 11:37

 

Hogy hívnak és honnan jöttél?

Hegedűs András a nevem, Péterrévéről jöttem, a Mindenszentek Plébániához tartozom.

Hol végezted el az általános iskolát?

Az általános iskolát szülőfalumban, a Samu Mihály Általános Iskolában végeztem el.

Kitől hallottál a Paulinumról? A Paulimum Gimnáziumról és Kollégiumról a plébánosomtól ft. Toth Árpádtól, valamint egykori paulinista diáktól, Hajdú Lászlótól, aki jelenleg a Szegedi Hittudományi Kar hallgatója és a médiából hallottam.

Milyen volt a kezdet, a beilleszkedés?

Nem volt nehéz a beilleszkedés az intézeti életbe. Egy-két hét alatt megszoktam a napirendet és az új környezetet. Ebben sokat segített Králusz Patrik harmadikos tanuló, aki mint nagybecskereki sokat járt Péterrévére a nagyszüleihez; ő karolt fel az első napokban.

A napirend jelent-e nehézséget számodra?

A napirend, a napi beosztás, a rendszer nagyon jó és hasznos. A reggeli felkelés egy kis gondot okoz, de máris megszoktam, hiszen nem kelünk fel túl korán.

A gimnáziumban vannak-e nehézségeid?

Ami a gimnáziumot illeti, a horvát nyelv nehézséget okoz, de a többiek mellet az ember belejön a nyelvbe, másrészt pedig a barátok segítenek. Különben, a történelmet és a földrajzot szeretem legjobban.

Problémát jelent-e számodra hogy hétvégénéként nem mehetsz haza?

Az hogy nem mehetünk haza minden héten, nem jelent nehézséget számomra, hiszen minden alkalommal valamilyen program van, nagyséta, találkozások, sportrendezvények, vagy hasonló események.

Mi tetszik neked legjobban az intézetben-kollégiumban?

Az intézeti szabadidőben vagy egyet sétálok a barátaimmal, vagy a számítógépes terembe megyek, vagy pedig gyakorolok zongorán (hiszen különórára járok), de sűrűn megyünk az osztálytársaimmal az ún., Bódis kávézóban.

Gondolsz-e szüleidre és az otthonodra?

Az otthonra és a szüleimre sokat gondolok. Minden nap felhívom őket, elmondok nekik mindent ami aznap történt, ők meg az otthoni eseményekről számolnak be nekem.

Milyen terveid vannak a jövőre nézve?

Mindenek előtt a Gimnáziumot szeretném minél jobb eredménnyel befejezni, érettségizni. Egyenlőre különösebb terveim nincsenek, majd négy év után döntök, hová, merre tovább.

Mit üzensz azoknak, akik azon gondolkodnak, hogy jöjjenek-e a Paulinumba?

Az iskolát minden érdeklődőnek ajánlom. A Paulinumban jó képzést és nevelést kapunk. Itt mindenki jó barátokra fog találni, akik mindenben segítenek.

Van-e valamilyen megjegyzésed?

Megjegyzésem, az átlagemberek körében a Paulium még mindig papjelöltek iskolája, pedig ez nem így van. Ez egy fiúgimnázium, amilyen gimnáziumokkal rendelkezik számos európai ország. Ilyenek a jezsuita, bencés, piarista, ferences és más gimnázium, melyek a legrangosabb intézmények. Ezek közé tartozik a szabadkai Paulinum is.

 

 
A Szerémségi Püspökség napján Nyomtatás E-mail
2015. november 11. szerda, 11:28

 

A mai szerémségi Püspökség területét az egykori Római Birodalom Pannonia provincia részét képezte. A Római Császárság keresztényüldöző volt és így a mai szerémségi püspökség területén is üldözték a keresztényeket. A szerémségi vértanúk közül kitűnik Szt. Dömötör. Ő, előkelő római nemesi családból származott. Katona lett és vitézségéért Maximilián császár kinevezte Görögország helytartójává. Oly bölcsen vezette népét és országát, hogy a császár egyik legkedvesebb embere lett. A hadjáratok folyamán megismerkedett a kereszténységgel és megkereszetelkedett. Amikor ezt a császár megtudta, megpróbálta lebeszélni a kereszténységről. Mivel nem volt hajlandó lemondani hitéről a keresztényégről, a császár kivégeztette. Szent Dömötör a mai Szerémség területén is végzett szolgálatot így lett ő a mai Püspökség védőszentje és a szerémségi székesegyház patrónusa. A szerémségi Püspökség székhelye Mitrovica (Szent Dömötörvárosa) és október 26-án itt ünnepelték meg a Püspökség napját. Az ünnepi misét és a szentbeszédet msgr. Pénzes János szabadkai megyéspüspök tartotta.Ővele együtt miséztek a vendégpüspökök és a papság. Az ünnepségen részt vettek szabadkai képviselők is, közötök a mi rektorunk is.

 

 

 
1956-os megemlékezés Nyomtatás E-mail
2015. november 11. szerda, 11:18

 

A Vajdasági Magyarság '56-os központi megemlékezése Palicson kezdődött, az egykori menekülttábor helyén felállított, a Szabadság madara nevet viselő szobor előtt. Utána, a Jadran Színpadin folytatódott az ünneplés – Ki viszi át...? címmel. A rendezvény elején Pásztor István, a VMSZ elnöke alkalmi beszédet mondott, utána viszont, Magyar Levente Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának gazdaság-diplomáciai államtitkára szólt az ünneplő közönséghez. Beszédében kiemelte, hogy az '56-os októberi események a magyar történelem olyan kegyelmi állapotát képviselik, amelyek méltók arra, hogy legfontosabb ünnepeink egyikeként világszerte megemlékezzünk róla.

A beszédek után ünnepi műsor következett, melyen fellépett a Talentum Tehetséggondozó Művészeti Egyesület ifjúsági tánccsoportja, a Juhász Zenekar és Hajver Ákos szövegtolmácsoló.

A Paulinum tanulói az '56-os szabadságharcról az iskolaóra keretében emlékeztek meg és mint minden esztendőben részt vettek a központi rendezvényen a Jadran Színházban.

 

 
A Belgrádi ünnepségen Nyomtatás E-mail
2015. november 11. szerda, 11:04

 

A belgrádi érsekség védőszentje Kapisztráni Szt. János. A szent napja október 23-a. Ekkor emlékezik meg róla a világegyház, hiszen ő a belgrádi csata győzelmével védte meg az európai kereszténységet. A belgrádi érsekség ebben az esztendőben október 23-án megkülönböztetett tisztelettel emlékezett meg az egyházmegye védőszentjéről. A két napos rendezvényen előadások és imaakciók váltották egymást. Az ünnepség keretében megnyitották az érsekség szinódusát, megemlékeztek msgr. Hočevar Stanislav érsek tizenöt éves érseki szolgálatáról és egyben hetven éves születésnapjáról.

A központi ünnepség október 24-én volt a Nagyboldogasszony székesegyházban. Az ünnepi szentmisét Hočevar érsek-metropolita vezette és ővele együtt miséztek a metropolita püspökei és papjai. A szentbeszédet msgr. Perić Ratko, mosztári megyéspüspök tartotta. A szónok először Kapisztrán Sz. János érdemeiről és életéről beszélt, utána viszont, Hočevar érsek tizenöt éves munkáját méltatta. A szentmisét a Zvon Katolikon énekkar és zenekar tette ünnepélyessé, előadva ősbemutatóként Frisina Marco, Te Deum nevezetű latin miséjét.

Az ünnepségen részt vett számos világi és egyházi méltóság, melyek közt a Paulinum Gimnázium és Szeminárium is képviselve volt.

 

 
<< Első < Előző 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 Következő > Utolsó >>

137. oldal / 215