Hirek

Dátum

Link

 

 

Támogató BETHLEN GÁBOR Alapitvány

 

 

Home
Hirek


Húsvéti misztérium Nyomtatás E-mail
2021. április 14. szerda, 12:36

Feltámadott! Mert győztes volt a harc, melyet Urunk értünk megvívott! Húsvétkor a keresztény hit központjával találkozunk: a feltámadás örömével. A hitünk sajátos tulajdonsága az öröm. Krisztus az Ő saját személyében komolyan vette a szenvedést és a halált; a kereszt mégsem cél volt, hanem eszköz. A nagyhéten végigjárjuk a keresztutat, de húsvétkor a halál elmúlik, és az, ami örökké megmarad, az a Krisztusban örök élet. Itt van a különbség a keresztény és a nem keresztény ember között: a nem keresztény a szenvedést és a halált, amiket mindenki megtapasztal hangsúlyozza, a keresztény ember pedig biztos benne, hogy Krisztus feltámadott, és vele együtt, ő is fel fog támadni. Azt mondani, hogy a kereszténység csak a kínszenvedés, ez egy eretnekség, mert az áldozat embertelen, amikor nincs pozitív célja, és most tudjuk, hogy mi ez a cél. Ez az élet és fájdalmai elmúlnak, a feltámadás öröme viszont örökké megmarad. Ez nem csak a jövőben lesz, mert ha Krisztus feltámadott, akkor ez azt jelenti, hogy itt és most van, nem tűnt el. Most van az a pillanat, amikor kapaszkodnunk kell az Úrban. Velünk van, és mi már részesülhetünk az Ő feltámadásában. Mert a feltámadás mindent megvált, a jelen pillanatot is. A feltámadott Krisztus jelenléte ad jelentést az életünknek: ha a semmi az, ami a végén vár minket, akkor ez a jelen pillanat is semmi, mert a célja csak sötétség, viszont ha a fény vár minket, akkor ez a pillanat is világos, mert az egész életünk a fényre irányul; minden lépésünk egy új lépés Isten dicsősége felé.  Ez nem csak egy tanítás, hanem egy testi, mégha titkos jelenlét s. Ezt megélték az apostolok, és itt és most az élő Krisztus közli magát velük. Ennek a tapasztalatnak a helye az Egyház, és mi már most részesülünk ebben az új életben: a keresztség beilleszt minket Krisztus halálába és feltámadásába, a szentáldozás pedig az Ő testének részesévé tesz bennünket. Ezért erre emlékezünk nagycsütörtökön az Oltáriszentség alapítására, és a nagyszombati vigília alatt a történtekre. Közvetlen kapcsolat van a feltámadás – húsvétja és a szentségek által adott új élet között. Nem tudjuk felfogni, hogy ezek a dolgok miként mennek, ám ha átéljük ezt a kegyelmet, akkor megtapasztalható módon más emberré leszünk. És nem csak csupán arra szól a meghívásunk, hogy szavakkal hirdessük az újjászületést, hanem éppen a tapasztalatra.

(Részlet húsvéti rádióműsorunkból)

 

Kegyelemteljes ünnepeket kívánnak a Paulinum Gimnázium és Szeminárium elöljárói és diákjai minden kedves olvasóinknak!

 
Részt vettünk a Tantárgyháló versenyen Nyomtatás E-mail
2021. április 14. szerda, 12:24

Folyó hó 12-én közzé lett téve a Tantárgyháló második fordulójának eredményei. A versenyen általános és középiskolás diákok vehettek részt, amelyen előre megadott kulcsszók révén határozhatták meg a résztvevők munkájuk témáját. A versenyre 25 általános és 14 középiskolás tanuló küldte be dolgozatát. Ebből az általános iskolák kategóriájában 10 munka lett pozitívan elbírálva, míg a középiskolások esetében 7 írás jutott tovább. Ezen utóbbi kategória egyik továbbjutott munkája a „Kereszt a koronán”, amelyet a Paulinum Gimnázium két diákja, Huszár Ádám és Gubena Ábel írt. A dolgozatban a magyar korona történetét és a magyarság kereszténységre való megtérését, valamint a történelem folyamán lezajlott eseményeket érintve, igyekeztek bemutatni miként tartották meg hitüket, illetve a magyar szentek milyen hatással voltak egyes nemzetek sorsára. A diákok mentorai Csorba Ottó és Tojzán László voltak.

 
A metropólia püspökei a Paulinumban Nyomtatás E-mail
2021. április 14. szerda, 12:02

Az Egyház teológiailag Isten népének láthatatlan, kegyelmi közössége, amelynek feje Krisztus, és földi helytartója szent Péter utódja, a pápa. Azonban minek után a történelem folyamán emberi társadalomban szerveződött, kinőtte magát nemzetközi intézménnyé. Ezt az intézményt részegyházak, az egyházmegyék alkotják, melyek élén a megyéspüspök áll. Az Egyház intézményi működését a különféle szinten szervezett testületek segítik és látják el. Ilyen jellegű testület a püspökök konferenciája is, amelyet egy adott ország vagy más ok esetében több ország aktív püspökei alkotnak. A konferencia feladata lelkipásztori, teológiai és társadalmi kérdések, valamint az egyház és annak intézményei működésével kapcsolatos témák.

Folyó hó 15-én a Bácskai egyházmegye központjában Szabadkán gyűltek össze a Szent Cirill és Metód Nemzetközi Püspöki Konferencia szerbiai tagjai. A Paulinum Gimnázium és Kollégium szent Pál apostol tiszteletére felszentelt kápolnájába jöttek késő délután az Imaórák Liturgiája (Zsolozsma) esti dicséretének végzésére. Jelen volt msgr. dr. Luciano Suriani apostoli nuncius; msgr. Stanislav Hočevar belgrádi érsek-metropolita; msgr. dr. Német László SVD nagybecskereki megyéspüspök a Szent Cirill és Metód Nemzetközi Püspöki Konferencia elnöke; msgr. Slavko Večerin szabadkai megyéspüspök; …

Másnap reggel a kápolnában msgr. dr. Német László SVD nagybecskereki megyéspüspök vezetésével közös szentmisét mutattak be a püspökök és kisérőik.

 
Felkészülés a legnagyobb ünnepre Nyomtatás E-mail
2021. április 14. szerda, 12:00

Az Egyház legnagyobb ünnepe, vagyis ahogyan hivatalosan nevezzük, az ünnepek-ünnepe, a Húsvét. Szt. Pál apostol írja: „Ha pedig Krisztus nem támadt fel, semmit sem ér a hitetek, mert még mindig bűneitekben vagytok.” (1Kor 15,17)  Nagymamám nagyon sokat mesélt nekem erről az ünnepről és az ünnepre való felkészülésről. Az előkészületi időszak a nagybőjt. Minden  hamvazószerdával kezdődik, amely a nagybőjt első napja és egyben ezen a napon szigorú böjt van. Elmondhatom, hogy a böjtölés nem éppen az erős oldalam, mert szeretek jókat enni, ennek ellenére nem hízok meg. Nagyapám szokta mondani: „Te egy feneketlen tó vagy, amely  soha sem telik meg!”. Na, de ilynekor az akaratomnak  nincs súlya, hiszen itt nem én szabom a törvényeket. Ez mind negyven napig tart, kimondani nem hosszú, hiszen egy-kettő elszámolok negyvenig, de átélni, valamiről lemondani, bünbánatot tartani, az már sokkal nehezebb, különösen annak, akinek akaratereje gyenge. A mai világban az embereknek,  különösen a diákoknak  nagyon nehéz lemondani, mert egy fejlett elektronikus eszközökkel ellátott társadalomban élünk, amikor  mobil, számítógép, vagy laptopp nélkül maradni legrövidebb ídőn belül is nagyon nehéz. Mégis erőt vettem magamon, és igyekszem ebben a nagybőjti időben mérsékelten használni ezeket az eszközöket. Az iskolai szükségletek miatt igénybe veszem őket, hiszen a pandémia végett online tanítás van, de a szórakozás céljából nem használom. Eszembe jutott, hogy az Úr Jézus időt adott nekem lelkem felkészítésére, hogy méltóképpen  ünnepelhessem meg  szenvedésének és feltámadásának titkát. Az idő gyorsan múlik, még három hét és máris itt van az ünnepek-ünnepe, de addig Keresztelő  Szent János szavai jutnak eszembe: ”Tartsatok bünbánatot, mert elközelgett az üdvösség ideje.” (Mk 1,15)

Sz. B.

 
Tartományi Kormány ajándéka Nyomtatás E-mail
2021. március 09. kedd, 13:17

A Paulinum Gimnázium és Szeminárium (Kollégium) több mint 50 éve működik. Az elmúlt évtizedek folyamán számos jó tevő különféle módon támogatta térségünk ezen egyedi egyházi oktatási intézményét. Voltak, akik anyagilag, mások terményekkel, így mindegyikük a segítség nyújtás szándékától vezérelve lehetővé tették, hogy ma elmondhatjuk, továbbra is itt vagyunk, és az oktatási rendszer részesei ként munkálkodunk a jövő generációkért. Ezért hálás köszönettel tartozunk nekik, és imáinkba foglaljuk őket, kik ezt lehetővé tették és teszik idejükkel és áldozathozatalukkal.

Az idei évben jelentős juttatásban részesült intézetünk a Vajdasági Tartományi Kormánytól. Pásztor István elnök közbenjárásával a Vöröskeresztnél át lehetett venni az élelmiszer és tisztálkodási adományt, amellyel hozzájárult az intézet fenntartásához és az itt tanuló gyerekek életkörülményeinek javításához. A csomag nagy mennyiségű hal, hús és egyéb konzervákat, lekvárokat, rizst, továbbá fertőtlenítő-, mosogató-, ablaktisztító-, padlótisztítószereket, sampont, folyékony szappant és pokrócokat tartalmazott. Az adományt Újvidéken lehetett átvenni, amelyet Csorba Ottó tanár és Tojzán László nevelő hozotak el Szabadkára. Köszönet mindenkinek, aki bármily jellegű módon támogatja a Paulinum működését.

 
<< Első < Előző 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Következő > Utolsó >>

31. oldal / 172